NOWY DWÓR MAZ. Radna wnioskuje – pomysły na przyjazne miasto
2019-09-26 11:27:48Jak co roku do połowy września jest czas na złożenie wniosków o umieszczenie w projekcie budżetu miasta swoich pomysłów i inicjatyw na rok przyszły. Mogą to zrobić radni, instytucje, organizacje, a także i mieszkańcy miasta
W Urzędzie Miasta jest sporządzany wykaz wniosków, które wpłynęły i na ich podstawie przygotowywany jest projekt budżetu. Radni miejscy wraz z burmistrzem, podczas posiedzeń poszczególnych komisji pracują nad projektem. Zwyczajowo na ostatniej sesji w roku odbywa się głosowanie nad uchwałą o przyjęciu budżetu do realizacji.
Radna Agnieszka Falęcka-Kubiak podzieliła się z nami informacjami o tym, jakie rozwiązania dla mieszkańców zaproponowała w swoich wnioskach. W tym roku złożyła ich 20. -Kilka z pomysłów powiela się z poprzednich lat. Zadania, które nie zostały przyjęte poprzednio lub nie zostały zrealizowane to niezmiennie budowa skateparku, rewitalizacja Placu Solnego i lepsze zagospodarowanie plaży miejskiej. Jest też wśród wniosków zadanie, które jest niezbędne, by zlikwidować zagrożenia powstałe przy budowie nowych inwestycji. Myślę tu o poprawie bezpieczeństwa i przesunięciu słupów, które “wyrosły” na środku nowych ścieżek rowerowych. Jednak większość pomysłów jest zupełnie nowa i podyktowana potrzebami, które zgłaszają mieszkańcy podczas mojej pracy na ich rzecz. Mam też własne obserwacje. Odwiedzając inne miasta staram się obserwować rozwiązania zastosowane w przestrzeni miejskiej, które poprawiają jakość życia mieszkańców. Zawsze coś podglądam, testuję i zastanawiam się, w jaki sposób można to przenieść na nasz nowodworski grunt. Analizuję sytuację różnych grup społecznych i szukam rozwiązań dedykowanych specjalnie dla nich np. do seniorów, do kobiet lub nastolatek – mówi nam nasza rozmówczyni. -Moje wnioski mogę podzielić na trzy grupy. W obszarze sportu i rekreacji, kultury, sztuki i nauki oraz te związane z rozwojem infrastruktury-dodaje radna.
Obszar: sport i rekreacja
W tej grupie znajduję się wspomniany już wyżej skatepark z dodatkową infrastrukturą. To jeden z najdroższych pomysłów szacowany przez radną na kwotę 1,5 mln złotych. Taka inwestycja jest niezmiernie potrzebna, by zapełnić lukę na wypełnienie czasu wolnego dla starszych dzieci i młodzieży.
Większość użytkowników skateparku to zapewne będą chłopcy, jednak radna pomyślała też o nastoletnich dziewczynach. Wzorem Krakowa czy Bydgoszczy proponuje budowę dwóch tzw. DanceSquerów, czyli placów ze specjalnymi odbijaczami, trampolinami oraz huśtawkami. Są to place do tańca, głównie dla dziewcząt. Chce, by jeden znalazł się w parku im. Wybickiego, a drugi na placu przy ul. Sempołowskiej.
W części lasu Dębinka radna zaproponowała budowę parku linowego i toru przeszkód dla najmłodszych i tych trochę starszych. To tzw. Parkour Kids. Takiej inwestycji również brakuje w naszym mieście.
Radna chciałaby też rozszerzyć Nowodworską NDM-kę, czyli wypożyczalnię rowerów o 10 rowerów elektrycznych, z których mogliby korzystać seniorzy lub wszyscy chcący wybrać się na dłuższą wyprawę, ale brakuje im kondycji.
Radna proponuje również wykorzystać już istniejącą bazę i zaplecze Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i rozszerzyć działalność ośrodka o sekcje i zajęcia specjalnie dla osób dorosłych. Siatkówka, koszykówka, pływanie to sporty nie tylko dla dzieci! Wszystko pod okiem wyspecjalizowanych instruktorów.
Obszar: kultura, sztuka i nauka
Wzorem już istniejących Uniwersytetów Trzeciego Wieku, których formuła sprawdziła się nie tylko w naszym mieście, radna proponuję zorganizowanie uniwersytetu dziecięcego – “Uniwersytetu na Wesoło”, zlokalizowanego w NOK. Projekt ten, skierowany jest na popularyzację nauki wśród młodzieży szkolnej. Zajęcia prowadzone przez wykładowców akademickich przybliżałyby młodzieży w lekki i dostępny sposób zagadnienia z prawa, ekonomii, bankowości czy nowych technologii.
Wykorzystując możliwości, które posiada Biblioteka Miejska, radna skierowała wniosek o zorganizowanie cyklu pod hasłem “Znani pisarze w naszej bibliotece”. Chce, by bibliotekę raz na miesiąc czy dwa, odwiedzali tacy pisarze jak Katarzyna Grochola, Remigiusz Mróz czy Katarzyna Bonda. Wszystko przy smacznym cateringu.
W okresie letnim lepsze wykorzystanie amfiteatru w parku miejskim i zorganizowanie wieczorów koncertowych np. fortepianowych, gitarowych czy z muzyką jazzową. Oczywiście z bezpłatnym wstępem dla wszystkich zainteresowanych.
“Aleja historyczna” – to inwestycja w lepszą znajomość lokalnej historii i postaci historycznych związanych z miastem. Projekt zakłada ułożenie wokół amfiteatru specjalnych płyt chodnikowych z nazwiskami osób i opisem ich dokonań związanych z założeniem i rozwojem Nowego Dworu.
Znalazła się również propozycja wsparcia popularnego wśród mieszkanek “Nowodworskiego Forum Kobiet” i wpisanie tej inicjatywy do kalendarza imprez miejskich. Impreza organizowana dwa razy w roku ma na celu integrację środowiska kobiet w różnym wieku, nawiązywanie kontaktów i wymianę doświadczeń pomiędzy kobietami prowadzącymi własne, lokalne biznesy.
Z działań z zakresu ochrony środowiska, Radna proponuje zakup butelkomatów (dla opakowań plastikowych), które pilotażowo miałyby stanąć w wybranych szkołach. Docelowo również w przestrzeni miejskiej. Dodatkowo opracowanie projektu, który zachęcałby mieszkańców do takiej formy utylizacji plastiku, czyli stworzenie programu lojalnościowego. Wymiana zbieranych punktów za utylizację na nagrody (np. zniżki na zakup biletów na wydarzenia kulturalne) czy gadżety miejskie.
Obszar: rozwój infrastruktury
W tym obszarze znalazło się osiem wniosków. Dotyczą one głównie przebudowy i remontów miejsc wskazanych przez mieszkańców. Na szczególną uwagę zasługuję pomysł stworzenia “Parku Seniora” czyli zagospodarowania już istniejącego parku przy ul. Zakroczymskiej w sposób przyjazny dla seniorów. Budowa na jego terenie tężni solankowej, altany integracyjnej czy ujęcia wody oligoceńskiej, co pozytywnie wpłynie na jakość życia mieszkańców.
Unikatowym pomysłem jest również tzw. “zielony przystanek”. To wyposażenie najbardziej popularnych przystanków komunikacji miejskiej w zieloną infrastrukturę, czyli utworzenie specjalnej konstrukcji na dachu i obsadzenie jej zielenią. Jak argumentuje Radna, takie przystanki znacznie poprawiają komfort podróżnych. Latem, temperatura wewnątrz obniża się o kilka stopni. Takie przystanki miałyby znaleźć się przy ul. Paderewskiego i Warszawskiej.
Pomysły, które zaproponowała radna są bardzo ciekawe, jednak to od całej rady zależy, czy znajdą się w projekcie budżetu. Jak podkreśla pomysłodawczyni – warto zadbać o to, by Nowy Dwór Mazowiecki był przyjaznym miastem do życia dla każdego z nas.

Wizualizacja placu zabaw Dance Sgue

“Zielony przystanek” w Siemiatyczach stał się inspiracją
Małgorzata Mianowicz