NOWY DWÓR MAZ. Podwórko wstydu już nie straszy

2020-06-22 10:08:53

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o fatalnym stanie podwórka na tyłach budynków komunalnych przy ul. Nałęcza. Nasza interwencja okazała się skuteczna i śmieci zostały uprzątnięte
Podwórko jest w środku miasta, w samym centrum – które nie przynosi chluby jego mieszkańcom oraz służbom odpowiedzialnym z porządek. To już nie tylko niechlujstwo, ale wyraźne zaniedbanie. Na szczęście, bałagan i dziki śmietnik już zniknęły. Ale na jak długo?

Podwórko przed uprzątnięciem

Mowa tu o podwórku na tyłach budynków komunalnych przy ulicy Nałęcza u zbiegu z ul. Partyzantów. Na podwórzu znajduje się co prawda altana śmietnikowa, jednak była ona do połowy swojej wysokości zapełniona śmieciami tak, że kontenery stoją na zewnątrz, a wokół nich walają się różnego rodzaju odpadki. Na podwórzu jest również ciąg komórek lokatorskich. Mieszkańcy potraktowali to miejsce jako dodatkowy śmietnik i składowali przed komórkami różnego rodzaju przedmioty i gabaryty, które nie tylko zaśmiecają, ale mogą być zagrożeniem. Od poprzedniego poniedziałku na terenie podwórza rozpoczął się remont elewacji jednej z komunalnych kamienic. Z rozmów z okolicznymi sąsiadami dowiedzieliśmy się, że w altance śmietnikowej często nocuje osoba bezdomna. Faktycznie, znajduje się tam materac i jakaś stara pościel, która może wskazywać, że miejsce jest wykorzystywane do noclegów. Nam nie udało się spotkać osoby tam przebywającej.

-Regularnie wywożone są z tego miejsca śmieci i gabaryty według harmonogramu. Niestety, środowisko które zamieszkuje okoliczne kamienice jest na tyle specyficzne, że gromadzi i znosi różne przedmioty, które jak tłumaczą mogą im służyć do palenia w piecach. Jeśli dostaniemy od zarządcy budynku dodatkowe zlecenie np. na podstawienie większej ilości kontenerów to je wykonamy – powiedział nam tydzień temu Mariusz Prusek, dyrektor Miejskiego Zakładu Oczyszczania.

Skontaktowaliśmy się z administratorem terenu z Zakładu Budynków Komunalnych, by uzyskać komentarz do sprawy.

-Sytuacja jest nam dobrze znana i jest to problem leżący po stronie lokatorów, którzy sami doprowadzają do permanentnego zaśmiecania tego miejsca. Jestem w trakcie ustalania z firmą zewnętrzną, która dba o porządek na terenie podwórka, terminu uprzątnięcia tego bałaganu. Myślę, że nastąpi to nie później niż do końca tego tygodnia – powiedziała wtedy Ewelina Kułach z ZBK.

Śmieci już nie straszą

Obecnie trwają prace remontowe komunalnych kamienic. Budynek jest ocieplany i będzie położona nowa elewacja. Również podwórko już nie straszy mieszkańców i przechodniów. Altana śmietnikowa została wyczyszczona z zalegających odpadów. Przy komórkach lokatorskich nie ma wszystkich nieczystości, gabarytów i odpadów. Zakład Budynków Komunalnych stanął na wysokości zadania i doprowadził do ładu cały teren.

Miejmy nadzieje, że lokatorzy docenią starania administratorów, a syf, który sprawiał, że włos na głowie się jeżył pozostanie tylko mglistym wspomnieniem. O to jednak muszą postarać się również sami mieszkańcy.

MM

Comments

comments

4 komentarze

 1. Jo odpowiedz

  Teren wyglądał tak przez ostatnie dwa lata. Po moich trzykrotnych mailach do Straży Miejskiej oraz ZBK został posprzątany. Szkoda tylko, że jest to traktowane jako dobro luksusowe a nie normalna rzecz…

 2. Lokator odpowiedz

  Ten jak to piszecie syf nie był sprzątany z altanki około 5 lat I nie jest temu winne ZBK tylko służby porządkowe którym się nie chciało Nie można wszystkich mierzyć jedną miarą bo mieszkają tu ludzie a piszecie tak jak gdyby chodziło o zwierzęta Każdego dnia kto chce zatrzymuje się autem i wrzuca tu swoje śmieci za co my mieszkańcy płacimy bo mamy to wliczone w czynsz

 3. Ania odpowiedz

  Nie zapominajmy że ten żyd nie był sprzatany od lat . Szkoda że tak późno się Zbk tym zajął.

 4. A odpowiedz

  Może by tak w ramach bogatego pakietu socjalnego zaprosić to towarzystwo do pracy?
  Czy ktoś ich jakoś motywuje czy tyko daje kasę na życie?
  Kiedyś mieszkalem w bloku obok, przy tym domu były ciągle pogadanki przy piwie i papierosy. Na to zawsze są pieniądze.
  Bałagan też był zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *