NOWY DWÓR MAZ. Podatki od nieruchomości idą w górę

2020-11-13 12:13:52

Średnio o 1,80% wzrosną w 2021 roku w Nowym Dworze Mazowieckim stawki podatku od nieruchomości. Burmistrz zauważył, że w całym kraju opłaty są coraz wyższe, z kolei opozycyjny radny zawnioskował o utrzymanie dotychczasowych stawek podatków w związku z trudnym dla mieszkańców okresem pandemiiO 2 grosze więcej za 1 m2 zapłacą właściciele budynków mieszkalnych, m.in. mieszkań w bloku czy domów jednorodzinnych. Przykładowo za mieszkanie o powierzchni 64 mkw trzeba będzie zapłacić 51,84 zł, czyli o 1,28 zł więcej niż w 2020 roku. Podwyżka dotyczy również budynków, w których wykonywana jest działalność gospodarcza, tj. opłata za 1 m2 powierzchni użytkowej wzrośnie z 23,47 zł do 23,90 zł. Dla organizacji pożytku publicznego stawka wyniesie natomiast 8,05 zł/m2, czyli 15 groszy więcej niż obecnie. W wyniku podwyżek budżet miasta zasili dodatkowo kwota około 309 tys. zł.

Wniosek o niepodnoszenie podatków
Wniosek w sprawie odstąpienia od podwyżek złożył podczas październikowej sesji Rady Miejskiej Marcin Ozdarski. Radny argumentował to tym, że pozyskana kwota będzie jedynie promilem dochodów miasta, natomiast w bardzo trudnym okresie pandemii, samorząd powinien wspierać mieszkańców, a nie podnosić podatki.
Wzrosty opłat czekają wszystkich mieszkańców naszego kraju. Widzimy już po innych samorządach i po rządowych opłatach, że podatki dość mocno wzrastają (…). Kwota dotycząca osób fizycznych to raptem 81 tys. zł, natomiast łączne środki dotyczą osób fizycznych i osób prawnych. Mimo wszystko nawet te 300 tys. zł w skali naszego budżetu jest nam bardzo potrzebne, żebyśmy mogli realizować chociażby pomoc dla szpitala w wysokości 200 tys. zł czy też inne wydatki – stwierdził burmistrz Jacek Kowalski.
Burmistrz dodał, że już podczas posiedzeń komisji prosił samorządowców, aby ci w czasie pandemii zjednoczyli się i nie robili polityki.
W tak trudnym okresie jest to promilowy dochód dla miasta. Trzeba również wspierać rodziny. Te 300 tys. zł wolałbym znaleźć po stronie zbędnych wydatków, np. takich jak projekt „Super Warzywa” i „Fakty Nowodworskie”. Proponuję panu zastanowić się nad ściągalnością tych podatków od pewnej wąskiej grupy, o której myślę, że pan doskonale wie – zripostował Marcin Ozdarski.
Proszę bez żadnych wycieczek i niedomówień. Nie wiem, co znaczy… Pan sugeruje coś – zdenerwował się burmistrz.

Lepiej częściej, ale mniej
Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski ocenił, że jeżeli w tym roku radni nie wyrażą zgody na podniesienie stawek podatku od nieruchomości, to za 2-3 lata podwyżki będą jeszcze większe.

Lepiej robić to częściowo i mało, jak jest potrzeba w danym roku, ponieważ inaczej później boli mocniej – wyjaśniał.
Ostatecznie radni odrzucili wniosek Marcina Ozdarskiego, po czym przegłosowali uchwałę dotyczącą podwyżki podatków.

Daniel Szablewski

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *