Facebook

NOWY DWÓR MAZ. Piękny dom z niezwykłą historią

2020-03-11 12:26:34

Jest w naszym mieście kilka “perełek” architektury z poprzednich wieków. Jedną z nich jest willa przy ul. Paderewskiego 9, która być może doczeka się remontu

Od kilku lat budynek stoi niezamieszkały, a co za tym idzie z dnia na dzień narażony na zniszczenia spowodowane przez warunki atmosferyczne i brak stałej opieki.

Pojawia się jednak światełko w tunelu i nadzieja na rewitalizację obiektu. Na działce znajdującej się na tyłach willi ma powstać kompleks mieszkalno-usługowy składający się z dwóch budynków z garażami podziemnymi, którego inwestorem jest firma Ok Investment SA z Warszawy.

-Odbyło się spotkanie z inwestorem, w którym uczestniczyłem osobiście, jak również przedstawiciele Wydziału Geodezji oraz Dyrektor Nowodworskiego Centrum Medycznego. Sprawa jest dość skomplikowana, bo wymaga wytyczenia dróg dojazdowych do inwestycji oraz drogi pożarowej, która musi być zapewniona przy budowie. Jeśli dojdzie do pełnego porozumienia inwestor ma nakaz odnowienia zabytkowego obiektu usytuowanego na działce przy ul. Paderewskiego 9 – wyjaśniał na sesji rady powiatu Starosta Krzysztof Kapusta.

Powstanie willi datuje się na rok 1866. Zbudowano ją dla rosyjskiego inżyniera kolejowego W. Dubeltowicza. Jest to dom w stylu rosyjskiej daczy z piętrowym ryzalitem ze snycersko zdobionymi balkonami (źródło: sztetl.org.pl). Powierzchnia mieszkalna budynku to ok. 215 m² wraz z przylegającym ogrodem o powierzchni blisko 6 000 m2. W ogrodzie okalającym willę rosną dwa dęby – pomniki przyrody. W dwudziestoleciu międzywojennym dom kupiła rodzina Kaszyńskich. Właściciele byli katolikami, ale część mieszkań wynajmowali Żydom, o czym świadczą ślady po mezuzach, metalowych tabliczkach mocowanych na framugach drzwi. Po wojnie dom zmienił właściciela.

-Pamiętam jak w latach czterdziestych i pięćdziesiątych willa należała do państwa Żurawskich, znanej w Nowym Dworze rodziny lekarskiej. Po śmierci doktora Żurawskiego dom odziedziczyła żona, która część pomieszczeń wynajmowała lokatorom. Później właścicielkami stały się córki, ale nie pamiętam czy mieszkały tu na stałe– wspomina pani Czesława Górecka, wieloletnia mieszkanka naszego miasta. Udało nam się dotrzeć do praprawnuka doktora Żurawskiego, który przekazał nam informację, że jego przodek był weterynarzem i zmarł na gruźlicę, którą zaraził się od chorego konia. Dom do lat współczesnych był w posiadaniu rodziny i został sprzedany w 2017 r. spółce, która jest właścicielem sieci Top Market.

Willa przy ulicy Paderewskiego jest zabytkiem wpisanym do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wpisu dokonano decyzją 1278 w dniu 22 grudnia 1986 r.

Miejmy nadzieję, że zostanie zachowana w swoim oryginalnym wyglądzie, a marzeniem wielu nowodworzan jest, by stała się w przyszłości np. siedzibą muzeum naszego wielokulturowego miasta.

Małgorzata Mianowicz, fot. Marek Górecki

Comments

comments

6 komentarzy

 1. Marek odpowiedz

  Byłem tu na praktykach u stolarza Tarkowskiego,i wynajmowałem pokój na górze był to rok 1993

 2. Mosakowski odpowiedz

  Przez wiele lat wlascicielem budynku była rodzina Państwa Kuleszow a szczególnie SP. Krzysztof Kulesza przez wiele lat pieczołowicie zajmował się budynkiem i dlatego jest ona w tak dobrym stanie na dzień dzisiejszy o czym nie jest wspomniane w historii willi w Nowym Dworze Mazowieckim przy ul Paderewskiego 9

  1. Łukasz odpowiedz

   Proszę mi napisać co się stało ,że dom stoi pusty?.
   Bardzo jestem ciekawy gdyż w końcówce lat 90 tych byłem częstym gościem w tym domu.

 3. Mieszkanka Nowego Dworu odpowiedz

  Aaaa to pewnie spłonie… Jak wszystkie zabytki w Nowym Dworze. Właśnie tak zależy naszemu miastu i władzą na tych “perełkach”

 4. Mieszkaniec odpowiedz

  Każdy zna budynek nie każdy zna historie

 5. Mieszkanka odpowiedz

  Bardzo piękny budynek, niszczeje nim się ktoś zaopiekuje tym zabytkiem jakich prawie już nie ma w NDM zawali się lub salonie jak wiele innych!!!! Nie wierzę by go uratowano!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…