NOWY DWÓR MAZ. Opóźnia się budowa ronda w Modlinie
2021-01-21 12:17:24
Projekt budowy ronda na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 62 i 85 w Modlinie, jak zapewniał burmistrz Jacek Kowalski, miał być gotowy do końca 2019 roku. Dokumentacji projektowej nadal jednak nie wykonano. Powód? W porozumieniu miasta z zarządcą drogi… zdeaktualizowały się daty. Czy GDDKiA faktycznie zależy na przebudowie tego niebezpiecznego skrzyżowania?
– Skrzyżowanie dróg krajowych nr 62 i 85 to jedno ze strategicznych miejsc na mapie drogowej naszego miasta, dlatego podpisaliśmy porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, na mocy którego do końca tego roku przygotujemy projekt jego przebudowy. W tym miejscu planowane jest rondo z bypassem. Oczywiście projekt musi zostać uzgodniony z GDDKiA, a gdy już tak się stanie i dokumentacja będzie gotowa, będzie mógł trafić na listę inwestycji do realizacji. Mam nadzieję, że w roku przyszłym – informował na Facebooku Jacek Kowalski. Problem jednak w tym, że wypowiedź burmistrza pochodzi z czerwca 2019 roku. Od tego czasu sprawa dokumentacji projektowej utknęła w martwym punkcie, a do wykonania samej inwestycji, mimo że mamy już 2021 rok, droga jest jeszcze daleka i wyboista.
Dość długie uzgodnienia w GDDKiA
Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej J. Kowalski poinformował, że miasto czeka na podpisanie aneksu do porozumienia z GDKKiA i dopiero po jego zatwierdzeniu można będzie zlecić projektowanie.
– Mamy uzgodnioną koncepcję z GDDKiA. Żeby jednak móc zlecić prace, ponieważ nie jest to nasza ulica, musimy mieć zaktualizowane porozumienie, w którym trochę zdeaktualizowały się daty. GDDKiA zobowiązała się do wykonania (ronda – przyp. red.) do końca 2022 roku, ale przez te dość długie uzgodnienia w GDDKiA, musimy zmienić termin przygotowania przez nas dokumentacji – wyjaśnia J. Kowalski.
Kiedy powstanie rondo?
Zdaniem burmistrza, jeżeli miasto opracuje projekt, GDDKiA powinna być w stanie przebudować skrzyżowanie jeszcze w 2022 roku.
– Zgodnie z zapisami porozumienia, gmina wykonuje dokumentację techniczną wraz z pozyskaniem wszystkich uzgodnień, a GDDKiA realizuje inwestycje po otrzymaniu środków finansowych – potwierdza Małgorzata Tarnowska z Oddziału w Warszawie GDDKiA. M. Tarnowska nie jest jednak skora do deklaracji w zakresie terminu wykonania ronda.
– Realizacja zadania będzie możliwa po pozyskaniu środków finansowych – odpowiada ogólnikowo.
Co z korkami?
Jak zauważa radny Michał Świokło skrzyżowanie przy Borodino jest jednym z najniebezpieczniejszych w Modlinie.
– Kilkukrotnie m.in z powodu utrudnionej możliwości włączenia się do ruchu i słabego oświetlenia doszło w tej lokalizacji do tragicznych wypadków. Parę razy interweniowałem w tej sprawie podczas komisji i sesji Rady Miasta. Cieszę się, że inwestycja w postaci dobrze oświetlonego ronda z bypassem zostanie zrealizowana do 2022 roku. Cieszę się również, że przeprowadzone ekspertyzy inżynierów potwierdziły, że kolejne rondo na ul. gen. Thommee nie spowoduje pogorszenia płynności ruchu – mówi radny.
Burmistrz J. Kowalski nie ma wątpliwości, że przebudowa poprawi bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu, ale w kwestii płynności ruchu jest już bardziej ostrożny.
– Nie gwarantuję, że nie będzie korków. Nikt tego nie zagwarantuje… Niemniej opiniowali to najlepsi fachowcy z branży i wybierali spośród kilku wariantów rond. Mam nadzieję, że to rozwiązanie będzie skuteczne. Moim zdaniem zostało wybrane najlepsze – twierdzi burmistrz.
– Zarządca drogi po rozpatrzeniu kilku koncepcji (w tym ronda dwupasowego) w celu skomunikowania z poszczególnymi działkami wybrał takie rozwiązanie, które poprawi bezpieczeństwo na skrzyżowaniu. Analiza ruchu została przeprowadzona na podstawie danych z Generalnego Pomiaru Ruchu. Brane pod uwagę również było doświadczenie i wiedza techniczna zarządcy drogi i projektanta. Wybór skrzyżowania typu rondo wynika bezpośrednio z równego natężenia ruchu pojazdów na wszystkich wlotach DK62 i DK85, co przy zastosowaniu takiego rozwiązania daje najlepszą przepustowość i poprawia BRD na skrzyżowaniu – informuje M. Tarnowska.
Daniel Szablewski