NOWY DWÓR MAZ. Kasa jest, wykonawcy brak

2023-02-08 3:01:53

Do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza spłynęła rekordowa liczba projektów, bo aż 475. Jest o co zawalczyć, bo mazowiecki samorząd przeznacza kwotę 25 mln zł na realizację pomysłów mieszkańców


Wydawałoby się, że wszystko wygląda imponująco, jednak jak się okazało, w przypadku naszego podwórka: projekt wygrywa, pieniądze są, a zadanie i tak nie zostało wykonane.
Niestety taki los spotkał pomysł radnej Rady Powiatu Anny Małeckiej. W edycji z 2020 roku projekt radnej głosami mieszkańców Mazowsza, a w dużej mierze nowodworzan, zakwalifikował się do realizacji. Ma on na celu poprawę bezpieczeństwa i doświetlenie czterech przejść dla pieszych na drodze wojewódzkiej, w ciągu ulicy Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim. Według założeń konkursu doświetlenia miały pojawić się do końca 2021 roku. Jednak prace nadal nie zostały wykonane.

Wzięła sprawy w swoje ręce
Pomimo ogłoszonych już trzech przetargów na zrealizowanie doświetlenia przejść, nie zgłosił się żaden wykonawca. Kwota przeznaczona na wykonanie prac to 130 tys. zł. Wycena zadania szacowana była w roku 2020, a nie jest tajemnicą, że nastąpił znaczny wzrost cen niemalże wszystkiego, na przestrzeni ostatniego roku. Być może jest to bezpośrednia przyczyna, która uniemożliwia znalezienie wykonawcy? Anna Małecka nie zasypuje jednak gruszek w popiele i wzięła sprawy w swoje ręce.
Jestem w stałym kontakcie z urzędnikami Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Dostałam zapewnienie, że jesteśmy na ostatniej prostej. Teraz MZDW będzie po raz czwarty poszukiwał wykonawcy – zostanie ogłoszony przetarg, w którym mogą wziąć udział firmy z całego kraju. Miejmy nadzieję, że tym razem znajdzie się już wykonawca – informuje radna Małecka w mediach społecznościowych.
Na własną rękę postanowiła poszukać lokalnych firm, które mogły by być zainteresowane wykonaniem zlecenia. Przygotowała listę firm, które realizują tego typu prace na terenie powiatu nowodworskiego i przesłała do MZDW.
Konsultowałam się w tej sprawie z panem Wicestarostą Pawłem Calakiem, radnym Rady Powiatu Radosławem Kasiakiem oraz z urzędnikami z Nowego Dworu Mazowieckiego, Czosnowa i Zakroczymia. Bardzo dziękuję za pomoc – napisała radna na swoim profilu facebook`owym.

Lokalna Energetyka nie ma mocy
Jak poinformowała Anna Małecka, do lokalnej spółki Energetyka Sp. z o.o., której jedynym udziałowcem jest Miasto Nowy Dwór Mazowiecki, trzykrotnie wysyłane były zapytania ofertowe w sprawie wykonania doświetlenia na przejściach. Spółka nie wyraziła chęci wykonania prac.
Rozmawiałam z panią Anną Ibekwe – Prezes Energetyka Sp z o.o. Pani Prezes wytłumaczyła mi, dlaczego Energetyka trzykrotnie nie odpowiedziała na zapytanie ofertowe. Okazuje się, że Energetyka jest niewielką miejską spółką i nigdy nie brała udziału w tego typu przetargach. Brakuje pracowników, a obecnie spółka jest zajęta wymianą w mieście oświetlenia ulicznego na LED-y. Żarówki są też wymieniane na drodze wojewódzkiej, na Wojska Polskiego – odcinek od Długiej do Stacji BP jest już dobrze doświetlony – przekazała A. Małecka.

Nowy budżet, nowe pomysły
Pomimo trudności, które spotkały projekt radnej z 2020 roku, Anna Małecka nie składa broni. Do tegorocznej edycji BOM przygotowała dwa projekty. „Kobieta za kierownicą – szkolenie bezpiecznej jazdy samochodem” oraz „Mazowsze – tu mieszkam” napisany wspólnie z Agnieszką Sokołowską – kierownikiem nowodworskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie.
Oba uzyskały wymaganą liczbę podpisów i zostały zakwalifikowane do oceny przez komisję konkursową. Czy zostaną poddane pod głosowanie – dowiemy się na początku kwietnia, kiedy komisja ogłosi listę projektów zakwalifikowanych.
W tym roku głosowanie na wybrane projekty do BOM będzie odbywać się w dniach od 12 maja do 7 czerwca. O wynikach będziemy informować.

Kiedy przejścia dla pieszych w Nowym Dworze będą wyglądały tak jak te w Rajszewie na DK 630?
Fot.: Anna Małecka

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *