NOWY DWÓR MAZ. Jeszcze nie popływamy, ale można się zaszczepić

2021-04-15 12:08:34
Do naszej redakcji coraz częściej zwracają się czytelnicy zainteresowani sytuacją miejskiej pływalni. Wraz z obostrzeniami wprowadzonym przez rząd do 18 kwietnia br. pływalnia jest wyłączona z użytku dla klientów indywidualnych. W ostatnim czasie podjęto również decyzję, że na terenie obiektu zostanie uruchomiony masowy punkt szczepień dla mieszkańców

Nie szybko popływamy

O tym, jak będzie zorganizowany punkt oraz kiedy można liczyć na uruchomienie pływalni po zdjęciu zakazów rozmawialiśmy z dyrektorem Nowodworskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji, Dariuszem Wąsiewskim.

-Po jesiennej drugiej fali pandemii, kiedy można było uruchomić pływalnię dla osób indywidualnych została podjęta decyzja o napełnieniu basenu wodą. Cała operacja kosztowała ok. 5000 zł. Pomimo tego, że basen mógł pracować, w specjalnym trybie reżimu sanitarnego, nie odnotowaliśmy zbyt wielu zainteresowanych. Przy normalnym trybie pracy pływalni i kiedy nie było zagrożenia współczynnik rentowności utrzymywał się na poziomie ok 88,5 %. W czasie covidowym ten współczynnik spadł do poziomu 0,2 – 0,25%. Dlatego mając na uwadze comiesięczne koszty utrzymania wody w basenie (praca pomp, koszty energii i preparatów) rekomendowałem zawieszenie działalności i nienapełnianie basenu wodą po jesiennej przerwie. Dodam, że utrzymanie basenu jest to kwota bliska 100 000 zł miesięcznie, nie wliczając wynagrodzeń i kosztów pracowniczych. W tej chwili woda w basenie ma obniżoną temperaturę by nie rozwijały się procesy bakteryjne. Woda jest uzdatniana i filtrowana na bieżąco po to właśnie, by nie doprowadzić do jej samoistnego zanieczyszczenia – wyjaśnia dyrektor.

W tej chwili na obiektach NOSIR-u trenują jedynie zawodniczki kadry olimpijskiej, stypendyści i osoby z tzw. grupy zawodowej. Z informacji uzyskanych od dyrektora dowiedzieliśmy się również, że po zniesieniu obostrzeń pływalnia wróci do normalnego trybu pracy, ale też nie od razu. By dopuścić basen do pełnego użytku będzie konieczne wykonanie analiz wody przez laboratorium zewnętrzne a następnie uzyskanie kwalifikacji przez Sanepid, co może potrwać około tygodnia góra dwóch. Jeśli okaże się, że w wodzie będą drobnoustroje, cały proces będzie musiał wydłużyć się o czas filtracji i uzdatniania wody co może potrwać kolejne 2 tygodnie.

Na basenie będą szczepić

Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego i we współpracy z dyrektorem Nowodworskiego Centrum Medycznego na terenie obiektów basenowych zostanie uruchomiony punkt szczepień.

-Miejsce będzie zorganizowane w taki sposób, żeby nie kolidowało z wejściem dla naszych pracowników. Po szczepieniu pacjenci będą opuszczać budynek również oddzielnym wyjściem, gdzie będzie zorganizowana poczekalnia dla osób, które powinny odpocząć po szczepionce. Za wszystkie sprawy organizacyjne związane z funkcjonowaniem punktu, czyli zapewnienie personelu, godziny i dni otwarcia czy przepływ pacjentów odpowiedzialny jest dyrektor szpitala. My jedynie udostępniamy powierzchnię i zadbamy o zachowanie jak najwyższych standardów reżimu sanitarnego – dodaje dyrektor D. Wąsiewski.

Przyjdzie nam zatem jeszcze poczekać na możliwość skorzystania z nowodworskiej pływalni.

Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja wojewody kiedy konkretnie zostanie uruchomiony punkt szczepień. Zarówno Nowodworskie Centrum Medyczne, jak i Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji czekają na decyzję i możliwość otwarcia punktu oraz dostawę szczepionek. Pacjenci będą szczepieni szczepionkami zgodnie z przydziałem.

M.M.

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *