NOWY DWÓR MAZ. Jest pomysł na powstanie “Jadłodzielni”

2021-04-23 11:19:51

Pojawiły się klarowne propozycje w sprawie powstania w Nowym Dworze Mazowieckim pierwszej tzw. jadłodzielni, czyli miejsca przeznaczonego do dzielenia się jedzeniem z najbardziej potrzebującymi. Radni miejscy pochodzący z KWW Zjednoczeni już zebrali fundusze na zakup lodówki i zaproponowali jej umiejscowienie

Szacuje się, że w Europie statystyczny mieszkaniec wyrzuca do kosza około 90 kg żywności rocznie. Idea foodsheringu, czyli właśnie dzielenia się jedzeniem narodziła się w Niemczech w 2012 roku, wkrótce zaczęła docierać także do innych krajów. Zamysłem jest dzielenie się żywnością z innymi. Chodzi przede wszystkim o żywność, która została po świętach, imprezach, a także taką, kiedy wiadomo, że nie zostanie zjedzona, a jej termin ważności jeszcze się nie skończył. Idea ta niesie więc ze sobą kilka korzyści – zapobiega marnowaniu się jedzenia, a także wspiera osoby uboższe, bezdomne, głodne. W Polsce powstało się już kilkaset takich miejsc i jak można przeczytać w lokalnych mediach cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno ze strony osób przynoszących żywność, jak i tych, którzy z niej korzystają. Na nowodworskich forach internetowych temat był już poruszany i wiele osób zadeklarowało, że chętnie będzie dostarczać żywność do jadłodzielni, jeśli taka tylko się pojawi.

Jak wyjaśnia radny Michał Świokło wraz z pozostałymi radnymi ze Zjednoczonych (Mirosława Boroń, Monika Gluba-Stasiak, Agnieszka Kowalska, Angelika Sosińska oraz Marcin Ozdarski) już w tej chwili posiadają budżet na zakup lodówki. W ich zamyśle pierwsza jadołodzielnia mogłaby stanąć na terenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Dworze Maz.

W najbliższy poniedziałek radni odbędą spotkanie z burmistrzem i ustalą szczegóły dotyczące obsługi bieżącej jadłodzielni oraz potwierdzą ostateczne miejsce jej ustawienia. Miejmy nadzieje, że pomysł spodoba się w magistracie i już niebawem Nowy Dwór Maz. dołączy do innych miast w Polsce, których mieszkańcy mogą nie marnować żywności, a dzielić się nią z bardziej potrzebującymi. O wynikach rozmów będziemy informować.

MM, fot. archiwum Polskapress

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *