NOWY DWÓR MAZ. Jakość wody budzi wątpliwości
2022-02-25 11:49:32Od jednego z naszych czytelników otrzymaliśmy wiadomość, która może zaniepokoić mieszkańców Osiedla Młodych. Chodzi o jakość wody płynącej z kranów
Czytelnik, który podzielił się z nami zdjęciem poinformował, że tak właśnie wygląda woda kranowa po procesie przedestylowania jej w specjalnej destylarce.

Tak wygląda urządzenie po przedestylowaniu wody z kranu
– Woda wygląda normalnie bezpośrednio po napełnieniu z kranu. Natomiast efekt na zdjęciu jest po odparowaniu wody w destylarce. Z 4 litrów zostaje taki szlam. To na pewno nie jest kamień. Resztka cieczy ma kolor kawy i pojawia się czarny osad. Do tego nie pachnie za ładnie – napisał nasz czytelnik.
Czy ta ciemna ciecz, która utworzyła się na dnie urządzenia jest dowodem na to, że jakość wody jest wątpliwa?
Mieszkańcy Osiedla Młodych korzystają ze zbiorowego zaopatrzenia w wodę dostarczaną przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Dworze Mazowieckim. Zwróciliśmy się do ZWIK z pytaniem czy woda na Osiedlu jest bezpieczna?
– Informujemy, że woda pod kątem mikrobiologicznym badana jest raz w miesiącu, ponadto jeśli chodzi o badania fizykochemiczne to monitoring kontrolny (parametry grupy A) wykonywany jest co najmniej raz na dwa miesiące, natomiast monitoring przeglądowy (parametry grupy B) co najmniej 2 razy w roku. Zakres badań zgodny jest z Rozporządzeniem Ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – wyjaśnia Beata Kowalska ze ZWiK.
Badania wody wykonywane są na zlecenie ZWiK przez akredytowane laboratorium – GBA POLSKA Sp. z o.o. Aktualne wyniki badań dostępne są na stronie internetowej www.zwikndm.pl w zakładce „Eksploatacja”.
Ponadto badania jakości wody prowadzi (niezależnie) Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Nowym Dworze Mazowieckim. W ostatnim czasie nie wykryto nieprawidłowości.
Z informacji, którą otrzymaliśmy od dostawcy wody może wynikać, że problem z wodą może tkwić bezpośrednio w lokalu danego użytkownika. – Informujemy, iż woda do badań pobierana jest z sieci (tj. przed lub bezpośrednio za wodomierzem głównym), z punktów zatwierdzonych przez SANEPID, a nie z kranów w poszczególnych lokalach/ budynkach. Za jakość wody w instalacji wewnętrznej (zaczynającej się za wodomierzem głównym) odpowiada jej właściciel lub zarządca – dodaje B. Kowalska.
MM
1 komentarz
BUAHAHAHA woda głębinowa naturalnie zawiera żelazo i mangan i to właśnie widzimy na zdjęciu. W czym problem?