NOWY DWÓR MAZ. HIT się nie poddaje

2019-07-09 6:42:37

W poprzednim numerze wspomnieliśmy o kłopotach Centrum Handlowego Hit w Nowym Dworze Mazowieckim. Jak udało się nam ustalić na przestrzeni ostatnich dni istnieje duże prawdopodobieństwo, że galeria handlowa może bez szwanku przetrwać burzę, która rozpętała się wokół niej

Centrum Hit zostało otwarte w październiku 2016 roku. Przez 2,5 roku swojej działalności na dobre zagościło w świadomości mieszkańców i stało się ulubionym miejscem zakupów nowodworzan. Galerię odwiedzają też mieszkańcy sąsiadujących gmin z uwagi na jej położenie przy drodze wylotowej z miasta.

Właścicielem terenu i nieruchomości pierwotnie był Pan Marek Mikuśkiewicz, założyciel znanej sieci handlowej Marcpol, która upadła po 25 latach działalności zalegając blisko 700 podmiotom kwotę ponad 215 mln złotych. Cztery dni po uruchomieniu Centrum Handlowego HIT Marek Mikuśkiewicz sprzedał nieruchomość swojej żonie za kwotę 500 000 zł, choć eksperci wyceniali jej wartość na blisko 100 mln zł. Tą transakcją zainteresowała się Prokuratura. W międzyczasie ruszył cały proces zmian właścicielskich i przekształceń, jednak wszystko obracało się w obrębie jednej rodziny.

Do chwili obecnej właściciel nie rozliczył się ze swoich zobowiązań wobec banku i firm realizujących budowę. Już w grudniu 2017 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, X Wydział Gospodarczy wydał postanowienie o upadłości firmy i ustanowił syndyka w osobie Krzysztofa Piotrowskiego. Właściciele odwołali się od tego postanowienia, ale Sąd oddalił wniosek i postanowieniem z dnia 18 marca 2019 roku nakazał zwrócić nieruchomość do masy upadłościowej i przekazać na ręce syndyka dostęp do nieruchomości, jej zabezpieczeń i dokumentacji (Redakcja jest w posiadaniu kopii  postanowienia sądowego). W efekcie na początku czerwca syndyk wkroczył na teren obiektu na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w Warszawie.

-Moim celem jest utrzymanie obiektu w jego obecnym charakterze. To pozwoli na zabezpieczenie roszczeń wierzycieli, jak też na bieżące funkcjonowanie obiektu. Mam też na względzie kwestie społeczne. Zdaję sobie sprawę, że wiele, szczególnie młodych osób jest zatrudnionych w firmach działających na terenie galerii i wielu nowodworskich przedsiębiorców przeniosło tu swoje sklepy lub lokale usługowe. Przedstawiliśmy najemcom nowe projekty umów oraz plan działania. Jest to też dla nich pole do negocjacji, gdyż sędzia komisarz zezwolił na nieznaczne obniżenie opłat czynszowych. Wspólnie możemy stworzyć sobie lepsze warunki do współpracy. Zdaję sobie sprawę, że najemcy obawiają się konsekwencji zerwania umów podpisanych z właścicielem. Obawiam się, że mogą być w sposób perfidny zastraszani lub szkalowani. W ostatnim tygodniu również Sąd w Nowym Dworze Mazowieckim oddalił wniosek spółki Galeria HIT SA należącej do Mikuśkiewiczów zawierający skargę na moje działanie na terenie HITu, które według rodziny eksmilionera było bezprawne. Nowodoworski Sąd potwierdził, że prawomocne orzeczenie sądu gospodarczego powinno być zrealizowane – powiedział nam podczas rozmowy syndyk Krzysztof Piotrowski.

Przyglądając się całej sprawie nie można oprzeć się wrażeniu, że wielokrotne przekształcenia własnościowe pomiędzy Panem Mikuśkiewiczem, a członkami jego rodziny miały za zadanie utrudnić działanie syndyka i wyprowadzić nowodworską nieruchomość spod możliwości egzekucji. Tym samym utrudnić wierzycielom odzyskanie ich należności, a najemców zostawić na tzw. “lodzie”.

Aby Centrum Handlowe Hit pozostało w obecnym kształcie i mogło się rozwijać potrzebna jest jednomyślność najemców i ich decyzja o pozostaniu. Z naszych informacji wynika, że prawie połowa najemców podjęła decyzję o pozostaniu, a znaczna część podpisała umowy. To między innymi: Pepco, Jysk, Smyk, Empik, Divers, Wakacje.pl, wyspy z biżuterią, akcesoriami telefonicznymi oraz wyspa z perfumami, a także H&M, który w sposób nadzwyczajny wsparł syndyka w zakresie finansowymDuże znaczenie ma też działanie obecnych zarządców w kwestii pozyskania nowych najemców i stworzenia dobrego planu marketingowego, który uatrakcyjni działalność galerii. W następnej kolejności – znalezienia uczciwego nabywcy, który w sposób rzetelny będzie chciał prowadzić swój biznes.

Małgorzata Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *