NOWY DWÓR MAZ. Doczekamy się dworca

2019-02-25 11:31:24

Od 2012 roku, kiedy to został rozebrany relikt przeszłości w postaci starego dworca kolejowego w Nowym Dworze Maz., podróżni nie mają miejsca, gdzie można by się schronić przed deszczem, zimnem, usiąść, w spokoju poczekać na pociąg czy też skorzystać z toalety. Jednak prognozy są optymistyczne

Jedno z ostatnich zdjęć wnętrza starego dworca

– W realizowanym obecnie Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 nie ma ujętej budowy nowego dworca w Nowym Dworze Maz. – mówi co prawda Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskie Kolei Państwowych S.A.

Niemniej jednak dworzec, czy też budynek, który ma pełnić podobne funkcje, powstanie. Najważniejsza wiadomość jest taka, że pojawi się poczekalnia i toalety. Będzie także parking.

Jak informuje Urząd Miejski w Nowym Dworze Maz., trwają obecnie prace projektowe parkingu typu “Parkuj i Jedź” (P&R) pomiędzy ulicami Sportową i Morawicza.

Będzie to parking naziemny dla samochodów osobowych, na którym nie zabraknie miejsc również dla osób niepełnosprawnych. Rowerzyści będą mogli zostawić swoje pojazdy pod wiatą. Pojawi się dla nich 40 stanowisk. Cały teren ma być ogrodzony, oświetlony i objęty monitoringiem. Parking będzie również odwodniony do kanalizacji deszczowej. Dodatkowo powstaną systemy: informacji o wolnych miejscach parkingowych, wjazdu i wyjazdu oraz ewidencji parkujących samochodów. Jak dowiedzieliśmy się z urzędu, wykonany zostanie również punkt ładowania samochodów i rowerów elektrycznych.

Jak to będzie wyglądać? Zdaniem władz miasta, wyznaczeni architekci proponują zestawienie trzech rodzajów materiałów: szkła, betonu oraz blachy w postaci paneli na dach i perforowanych elementów elewacji.

“Do tego przewiduje się małą architekturę w postaci ławek modułowych z betonu architektonicznego z drewnianymi siedziskami oraz powiązane z nimi wizualnie kosze na śmieci” – tłumaczy urząd. Mają się także pojawić ułatwienia dla osób słabowidzących i niedowidzących.

To nie koniec zmian w infrastrukturze kolejowej w naszym mieście. Planowane jest również wydłużenie peronów.

“Jeśli chodzi o wydłużanie peronów, to takie zapewnienia podczas konferencji prasowej na stacji PKP w NDM padły ze strony Ministerstwa Infrastruktury i przedstawicieli PKP” – dowiadujemy się od władz miejskich. Konferencja taka miała miejsce 12 października 2018 i wzięli w niej udział: Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu wraz z przedstawicielami władz samorządowych, Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK S.A. Jak zapowiadają przedstawiciele ministerstwa i spółki, w ramach planowanej inwestycji oba perony przy ul. Morawicza będą wydłużone o około 100 metrów.

Tymczasem zakończenie inwestycji planowane jest w przyszłym roku.

Joann Lejtan

Comments

comments

2 komentarze

 1. nowodworzanka odpowiedz

  cd……Nowodworski Ośrodek Kultury ..porażka
  CH HIT(kit) bez kina
  ale budownictwo mieszkaniowe w pełnym rozkwicie :-((

 2. Tc odpowiedz

  Jak Kowalski gadał to na pewno dworzec bez dachu, a toaleta bez muszli klozetowej.

  A miasto to miasto cudów
  Basen bez brodzika dla dzieci
  Wiadukt bez chodnika
  Obwodnica centrum którego nie ma!
  Centrum handlowe, bez supermarketu
  Można tak wymieniać do nieskończoności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *