NOWY DWÓR MAZ. Darmowy „prezent” mógł słono kosztować

2022-03-28 8:15:29

Jak grzybów po deszczu przybywa firm oferujących podczas specjalnych pokazów cudowne garnki, sprzęt paramedyczny, wyjątkowe kołdry z merynosów czy uzdrawiające pakiety medyczne. Przybywa również tych, którzy przez spryt i pomysłowość naciągaczy stają się ofiarami i podpisują wielotysięczne umowy kredytowe podczas niektórych „pokazów”


Również w naszym mieście odbywają się tego typu spotkania. O jednym z nich, które miało miejsce na początku marca w hotelu Mazovia poinformowała na forum mieszkańców internautka, której bliska osoba wzięła udział w pokazie – jednocześnie przestrzegając przed nieuczciwymi działaniami organizatorów. Jak opisała, uczestnikom spotkania został przekazany „darmowy” sprzęt AGD. Warunkiem otrzymania prezentu było podpisanie tzw. gwarancji, dzięki której w przypadku popsucia sprzętu firma będzie mogła się po niego zgłosić i dokonać naprawy. Okazało się jednak, że uczestnicy dostawali do podpisania umowę in blanco na kredyt – w tym przypadku na kwotę 13 tys. zł. W rezultacie na miejsce została wezwana policja.
Około godz. 19.30 w dniu 5.03. 2022 r. zgłosiła się do dyżurnego KPP w Nowym Dworze mieszkanka miasta, która uczestniczyła w pokazie i podpisała umowę na zakupiony sprzęt. Po powrocie do domu i przemyśleniu swoich zakupów postanowiła zrezygnować z transakcji. Wraz z naszymi funkcjonariuszami udała się na miejsce pokazu, gdzie pracownicy przyjęli od niej nienaruszony sprzęt oraz wniosek o odstąpieniu od umowy. Cała transakcja została anulowana – przekazała naszej redakcji Joanna Wielocha, oficer prasowy Policji w Nowym Dworze Maz.
Dyrekcja hotelu Mazovia potwierdziła, że: w dniu 5.03.2022 wynajmowaliśmy salę konferencyjną dla firmy zewnętrznej. Firma ta wynajmowała od nas sale konferencyjną pierwszy raz. Nie mieliśmy wcześniej styczności z tą firmą. W dniu 05.03.2022r miała również miejsce wizyta funkcjonariuszy policji w wynajętej sali konferencyjnej. Nie są nam znane przyczyny interwencji. Konferencja/spotkanie z dnia 5.03.2022r. nie było organizowane ani firmowane przez nasz hotel. Firmy, które wynajmują u nas powierzchnię podlegają standardowej weryfikacji.

Jak to działa?

Historia opisywana przez internautkę z Nowego Dworu na szczęście zakończyła się dobrze. Jednak należy uważać, kiedy ktoś zaprasza nas na tego typu „pokaz”, bo niejednokrotnie jest to po prostu sposób na wyciągnięcie od nas pieniędzy.
Cała machina działa w bardzo skrzętnie przemyślany sposób. Z potencjalnymi klientami kontaktują się telefonicznie pracownicy infolinii, którzy zapraszają na wyjątkowy pokaz jednocześnie obiecując każdemu przybyłemu poczęstunek lub „prezent”. Najczęściej jest to drobny sprzęt AGD lub coś z wyposażenia dla domu. Podają miejsce i czas spotkania prosząc o rozpowszechnienie informacji o pokazie i zaproszenie sąsiadów czy znajomych. Na spotkania najczęściej wynajmowane są sale konferencyjne w dobrych hotelach, czasem restauracje lub w mniejszych miejscowościach np. remizy strażackie. Po przybyciu na miejsce zaczyna „dziać się magia”, czyli odpowiednio wyszkoleni pracownicy manipulują przekazem, by przekonać przybyłych gości o wyjątkowości oferowanych przez siebie produktów w niebotycznie wysokich cenach. Najczęściej oferowane produkty mają służyć poprawie jakości naszego życia, zadbać o nasze zdrowie, a jak wiadomo zdrowie jest najważniejsze. Zwykle kończy się tak, że goście omotani sprytnym przekazem decydują się na zakup cudownych produktów lub – jak w przypadku opisanym przez internautkę z Nowego Dworu, na zabranie ze sobą „prezentu” i jednocześnie podpisanie umowy kredytowej. Papiery przedkładane przez przedstawicieli firmy nie są wnikliwie czytane i analizowane na miejscu. Dopiero po powrocie do domu okazuje się, że podpisaliśmy cyrograf na wiele lat. Wszystko w świetle prawa odbywa się legalnie, a przedsiębiorcy jedynie bazują na emocjach i niewiedzy zaproszonych gości.

Każdy może odstąpić od umowy?

W każdej podpisywanej poza siedzibą firmy umowie powinien znaleźć się zapis o warunkach o odstąpieniu od transakcji. W znowelizowanej ustawie o prawach konsumentów jest mowa o sposobach i terminach odstąpienia. Do 14 dni został wydłużony czas wycofania się klienta z umowy zawartej poza siedzibą przedsiębiorcy (np. na pokazie). Jeżeli uczestnicy spotkania nie zostali poinformowani o tym prawie na miejscu, termin ten przedłuża się aż do 12 miesięcy. Ustawa wprowadziła także jednolity wzór odstąpienia od umowy. Wypowiedzenie umowy należy wysłać do firmy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub złożyć osobiście w jej siedzibie. Można tego dokonać również u przedstawicieli, którzy jeszcze nie opuścili miejsca pokazu, jak było w przypadku jednej z klientek wspomnianego przez nas spotkania w dniu 5.03. br.
Jeśli ktoś dokonał podpisania umowy i po przemyśleniu chce z niej zrezygnować, ma do tego prawo. Warto jednak uważać na tego typu „pokazy”, a swoje zakupy przemyśleć wcześniej i nie narażać się na nerwy i stres, który spotyka niejednego z uczestników pokazów, kiedy wrócą do domu z kilkutysięcznym kredytem.

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *