NOWY DWÓR MAZ. CH Hit wróci do życia?

2020-05-05 3:29:19

Od poniedziałku (4 maja) rząd zezwolił na otwarcie galerii handlowych pod specjalnym rygorem sanitarnym. Swoje podwoje otwiera również CH Hit w Nowym Dworze Mazowieckim

Przypominamy, że kłopoty galerii rozpoczęły się blisko rok temu. Wtedy to zarządzanie nad obiektem przejął syndyk, który za wszelką cenę starał się utrzymać CH Hit przy życiu. Kilku najemców wycofało się ze współpracy i zamknęło swoje sklepy. Zarządzający starali się przyciągnąć klientów licznymi akcjami promocyjnymi i animacjami dla dzieci i dorosłych. Po ogłoszeniu epidemii koronawirusa w całym obiekcie funkcjonowało tylko kilka sklepów (apteka, sklep spożywczy, drogeria, sklep z artykułami dla zwierząt oraz kantor).

Sklepy otwarte, fryzjer i gastronomia jeszcze nie

Od bieżącego tygodnia swoje sklepy otworzą pozostali najemcy. Jednak nie wszyscy. Nowe zarządzenia zabraniają nadal otwarcia salonu fryzjerskiego czy lokali gastronomicznych.

-Jeśli sytuacja potrwa dłużej niż miesiąc, to nie wiem jak dam radę utrzymać mój biznes. Co prawda za czas kiedy nie prowadzę działalności usługowej w Hicie mam obniżony czynsz do opłaty podstawowej, ale zgromadzone wcześniej środki już się powoli kończą – powiedział nam właściciel zakładu Retro Barber znajdującego się na terenie galerii.

W restauracjach będzie można jedynie zamówić jedzenie na wynos. Funkcjonujące na terenie Hitu Telepizza, restauracja azjatycka oraz cukiernia Grycan nie wznawiają, póki co, swojej działalności. Często padały pytania o to, kiedy zostaną otwarte sklepy Home&You oraz KiK. -Home&You uruchomił swój sklep w dniu, kiedy ogłoszono epidemię i… zamknięto galerię. KiK miał wznowić działalność od 1 kwietnia. Myślę, że obie marki będą dostępne dla klientów od 4 maja – powiedział nam syndyk Krzysztof Piotrowski.

-Poza tym nie mam informacji, żeby któryś z obecnych najemców nie otwierał swojego sklepu. Za dwa-trzy tygodnie dołączy do naszej oferty Premium Outlet, sklep, który w bardzo atrakcyjnych cenach będzie sprzedawał ubrania znanych światowych marek (Adidas, Bershka, Zara, LaCosta i inne) – dodał zarządca.

Nowe zasady przebywania w galerii

W dniu otwarcia, czyli 4 maja KiK nadal świecił pustkami, a klientów w galerii również nie było szczególnie dużo. Można ocenić, że podobnie jak każdego innego dnia w tygodniu.  Zarówno na handlowców, jak i klientów nałożono specjalne warunki sanitarne, których jedni i drudzy muszą przestrzegać na terenie obiektu. Klienci mają obowiązek trzymać dystans dwóch metrów od siebie, zakupów dokonywać z zasłoniętym nosem i ustami w rękawiczkach oraz dezynfekować ręce przed wejściem do każdego ze sklepów. Nie będą też mogli skorzystać z przebieralni, chyba że pomieszczenia będą dezynfekowane przez personel po każdorazowym użyciu. Nie skorzystają z infrastruktury rozrywkowej (mini plac zabaw dla dzieci, elektryczne zabawki). Nie da się odpocząć na ławce, ponieważ nie są udostępnione do użytku. Nie działają również stanowiska sprzedaży na tzw. wyspach na korytarzach galerii. Na parkingach należy zachować jedno miejsce wolne pomiędzy pojazdami.

Jedno wejście, wiele wyjść

Administratorzy galerii również muszą zadbać o bezpieczeństwo klientów. Przede wszystkim musi zostać zachowany limit klientów, tj. 1 osoba na 15m² powierzchni całej galerii i 15m² powierzchni sklepów. W praktyce oznacza to, że w największych centrach handlowych będzie mogło przebywać jednocześnie kilka tysięcy ludzi (!). W przypadku Hitu to około 800 osób, czyli całkiem spora liczba. Zarządzający mają obowiązek zadbać o ciągłą cyrkulację powietrza z dostępem do jak największej ilości powietrza pochodzącego z zewnątrz. Aby móc liczyć osoby wchodzące na teren obiektu będzie jedno wejście i możliwie jak najwięcej wyjść. Plakaty informujące o sposobach zachowania znajdują się w kilku miejscach na terenie obiektu. Utworzono również stanowiska do dezynfekcji rąk zarówno tuż przy wejściu, jak i w każdym poszczególnym sklepie oraz toaletach. Dodatkowo każda galeria jest zobowiązana stworzyć możliwość zakupu maseczek w którymś z istniejących punktów lub wstawić tzw. maseczkomat.

Teraz od kondycji finansowej najemców i klientów zależy przyszłość CH Hit. Jeśli ci drudzy nie zdecydują się licznie odwiedzać galerii jej los może być niepewny. Wielu ekspertów z dziedziny handlu przewiduje, że duże marki będą wycofywać się z umów, jeśli zarządzający obiektami nie będą skłonni negocjować wysokości czynszów. Na takie kroki zdecydowały się już firmy LPP (właściciel marek Reserved, Mohito, Croop, House, Sinsay) oraz Empik. W Hicie Empik jest otwarty. Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli na złagodzenie obostrzeń i zmianę warunków dokonywania zakupów w centrach handlowych będziemy o tym fakcie informować na bieżąco.

Małgorzata Mianowicz

Comments

comments

1 komentarz

  1. Mama odpowiedz

    Skoro pielęgniarki i kasjerki mają wrócić do pracy to może szkolna świetlica mogłaby pracować do godziny 20 tak żeby naprawdę zapewnić maluchom opiekę kiedy ich rodzice pracują?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *