NOWY DWÓR MAZ. Animals NDM – z miłości do kotów

2021-07-02 12:57:06

W Nowym Dworze jak w każdym mieście, żyją i rozmnażają się bezpańskie koty. By problem bezdomności zwierząt nie narastał, z potrzeby serca i chęci działania powstała w mieście nowa organizacja, która opiekuje się wolno żyjącymi kotami

Jak wspominają założycielki Animals NDM, pomysł zawiązania organizacji zrodził się w internecie, kiedy powstała grupa chcąca wspólnie działać na rzecz bezdomnych kotów.
– Najpierw dowiedziałyśmy się od mieszkańców, że dużo wolno żyjących kotów jest na ul. Cichej. Potem, że „zakocony” jest Plac Solny, Modlińska i coraz to nowe lokalizacje. Staramy się wyłapywać dzikie koty i poddawać je kastracji lub sterylizacji. Na początku działałyśmy na własną rękę. Jednak sformalizowana organizacja pozwala na rozszerzenie działalności, a przede wszystkim daje możliwości pozyskania środków – mówi nam Iwona Barabasz, jedna z założycielek. – Staramy się też edukować mieszkańców poprzez uświadamianie, że sterylizacja to nie jest żadna krzywda dla kota. Po pierwsze zapobiega rozmnażaniu, a po drugie chroni koty przed wieloma chorobami. Ważne, jest też, żeby osoby, które dokarmiają bezdomne koty reagowały na nasze prośby, kiedy mamy zaplanowaną akcję wyłapywania w danym terenie. Prosimy wtedy o nie karmienie zwierząt przez co najmniej 24 godziny, żeby koty weszły do rozstawionych klatek-łapek gdzie czeka na nie posiłek. W przeciwnym razie, najedzony kot nie wejdzie do klatki. Czasem złapanie dzikuska może potrwać nawet miesiąc – dodaje pani Iwona.
Miasto co roku zabezpiecza w budżecie pieniądze na kastracje bezdomnych zwierząt. Organizacja korzysta z tych środków jednocześnie obawiając się, że pieniędzy wystarczy jedynie do końca wakacji.
– Zdarza się, że udaje nam się odnaleźć matkę z całym miotem maluchów. Często są to chore zwierzęta, kocięta wymagają leczenia, a matki dożywienia, bo są słabe i zmęczone. Staramy się zabierać kocie rodzinki, najczęściej do własnych domów i zapewnić im leczenie oraz opiekę. To wszystko kosztuje. Kiedy małe koty podrosną, dajemy ogłoszenia i szukamy dla nich nowych właścicieli. O ile z młodymi kotami nie ma większego problemu, ludzie szukają takich kotków do adopcji, to już inaczej wygląda sprawa przy kotach dorosłych. One stoją na straconej pozycji – dodaje Anna Domaradzka, która od dłuższego czasu pomaga bezdomniakom.
W organizacji na stałe działa tylko kilka osób. Nie jest łatwo znaleźć czas na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, tym bardziej, że każda z pań pracuje zawodowo, uczy się, mają własne rodziny, obowiązki.
– Cały czas poszukujemy wolontariuszy, którzy chcieliby działać razem z nami. Koty, którymi się opiekujemy wymagają doglądania, karmienia. Np. kotka po sterylizacji powinna przez kilka dni przebywać w odosobnieniu i być pod stałą obserwacją. Najlepsze w takiej sytuacji są domy tymczasowe, jednak bardzo trudno jest znaleźć na naszym terenie osoby, które chcą wziąć do siebie dzikiego kota. Zdarzyło się nam ostatnio, że woziłyśmy dwie kotki z małymi aż pod Kalisz, bo tam zgłosiła się pani chcąca przyjąć koty do siebie na „tymczas” – wyjaśnia Anna Domaradzka.
Organizacja w pełni finansuje pobyt kotów w domach tymczasowych. Zakup karmy, żwirku, leczenie, odrobaczenie, niezbędne szczepienia leżą po stronie stowarzyszenia.
– Zależy nam na tym aby ktoś, kto lubi zwierzęta dał w swoim domu kawałek miejsca i opiekował się zwierzętami w czasie ich pobytu. To bardzo ważne, żeby koty miały kontakt z ludźmi. Mają wtedy większe szanse na adopcje, kiedy są udomowione, przyzwyczajone do człowieka – dodaje pani Ania.
W chwili obecnej stowarzyszenie poszukuje lokalu, w którym mogły by przebywać tymczasowo kocie rodziny i koty po zabiegach.
– To nie musi być wielkie pomieszczenie. Nie chcemy robić schroniska, w którym koty będą mieszkać na stałe. Zupełnie dzikie koty po wyłapaniu i wysterylizowaniu najczęściej wypuszczamy na wolność w miejsca ich bytowania. Koty udomowione lub młode staramy się wyadoptować. Napisałam już chyba do wszystkich urzędów i organizacji w mieście z prośbą o pomoc w znalezieniu lokalu. Może za pośrednictwem prasy i nagłośnieniu naszej działalności zgłosi się ktoś, kto chciałby podnająć lokal? – zastanawia się pani Iwona.
Stowarzyszenie nie dysponuje wielkimi środkami na swoje tak potrzebne działania i każdy datek, wpłata i wsparcie są bardzo cenne.
– W tym roku nie udało się nam już pozyskać żadnych grantów na działalność. Wszystkie zostały rozdysponowane zanim sformalizowałyśmy organizację. Cały czas prowadzimy sprzedaż na naszym bazarku i uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczamy na opiekę nad kotami – wyjaśnia Iwona Barabasz.
– Mamy też apel do osób, które chcą adoptować kota, ale obawiają się współpracy z fundacjami, stowarzyszeniami. Pokutuje nieprawdziwe przekonanie, że organizacje stawiają wygórowane wymagania w stosunku do zainteresowanych adopcją. A to całkowita nieprawda. Jedynym wymogiem jest to, żeby mieszkanie, dom, były dla kotów bezpiecznym miejscem, a nowy właściciel był prawdziwym miłośnikiem tych przesympatycznych zwierząt. Jeśli ktoś ma mieszkanie z balkonem, należałoby założyć siatkę zabezpieczającą. Chcę podkreślić, że wszystkie koty przeznaczone do adopcji są odrobaczone, podstawowo zaszczepione, mają swoje książeczki zdrowia, najczęściej są w pełni zdrowe. To co bardzo ważne przy adopcji z naszej organizacji to fakt, że w każdej chwili można nam zwierzę zwrócić. Jeśli tylko zajdzie taka potrzeba przyjmiemy zwierzaka nie zadając zbędnych pytań. Na szczęście jeszcze się to nie zdarzyło, bo koty, które zamieszkały u swoich adopcyjnych „rodziców” kradną im serca już na zawsze – mówi pani Ania.
Stowarzyszenie Animals NDM jest obecne w mediach społecznościowych. Organizację można znaleźć na facebooku pod nazwą Grupa Stowarzyszenie Animals NDM. Również na FB jest Bazarek Stowarzyszenia Animals NDM, gdzie prezentowane są fanty, których zakup zasili kasę stowarzyszenia. Zachęcamy wszystkich do wsparcia i pomocy organizacji, żeby każdy nowodworski kotek MIAU lepszy byt.

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…