NOWY DWÓR. Kąpieliska czekają na plażowiczów

2021-07-09 12:03:35

Sprawdziliśmy jak przygotowane są miejskie kąpieliska na przyjęcie mieszkańców spragnionych letniego wypoczynku nad wodą

W mieście, nad Narwią przygotowane są dwa kąpieliska strzeżone. Plaża na wysokości Targowiska Miejskiego jest wyposażona w boisko do siatkówki plażowej, pomost, który prowadzi w stronę plaży, kosze na śmieci oraz przenośne toalety tuż przy zejściu z wału. W rzece wyznaczone są bojami miejsca do pływania. W zależności od głębokości oznaczone są odpowiednimi kolorami. Strefa dla najmłodszych czyli tzw. brodzik oznaczona jest kolorem białym, granica strefy dla osób nie umiejących pływać oznaczona jest na czerwono, a kolorem żółtym wyznaczono strefę dla pływaków, gdzie głębokość może sięgać do 4 m.

Podobnie zorganizowana jest druga plaża, która znajduję się przy stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tu dodatkowo najmłodsi mogą skorzystać z wodnego placu zabaw.

– Chętnych na zabawy nie brakuje. Jeśli jest dużo dzieci, staramy się organizować tak zabawę, by jednocześnie wpuszczać na dmuchańce nie więcej niż dziesięcioro dzieci. Wszyscy muszą być w kapokach. Rodzice w tym czasie mogą również przebywać w wodzie. Najważniejsze jest to, byśmy mogli czuwać nad bezpieczeństwem kąpiących się i mieć dobre warunki do obserwacji. Dlatego staramy się, by dwóch ratowników było na plaży i jeden w łódce na wodzie za placem zabaw – wyjaśnił nam jeden z ratowników zabezpieczających kąpielisko przy WOPR.

Drużyna ratowników gotowa do swoich zadań

Od 1.07 do końca wakacji obie plaże będą strzeżone w godzinach od 10 do 18. Zarówno w dni powszednie jak i weekendy. Dodatkowo ratownicy z WOPR jak i druhowie z OSP Ratownictwo Wodne stale patrolują rejony kąpielisk i dzikich plaż na Narwi po to, by reagować w przypadku niebezpieczeństwa.

– Zdarzają się dość często takie przypadki, że ktoś przeliczy swoje siły i wypłynie na środek rzeki, a potem znoszony nurtem nie jest w stanie wrócić. Napominamy takie osoby oraz asekurujemy w bezpiecznym dotarciu do brzegu. Cały czas też apelujemy o rozwagę, o nie spożywanie alkoholu podczas przebywania nad wodą i nie pozostawianie dzieci bez należytej opieki. W tym roku na szczęście nikt się nie utopił, ale interwencji i akcji mieliśmy już kilka. Cieszy nas to, że mamy do dyspozycji odpowiedni sprzęt motorowodny oraz wyszkolony i zgrany zespół ludzi – dodaje ratownik WOPR.

Przypominamy, że biała flaga na kąpielisku oznacza obecność ratowników i dozwoloną kąpiel, czerwona – kąpiel niedozwoloną, brak flagi to brak dyżuru ratowniczego – kąpiel jest wtedy zabroniona.

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…