Facebook
POWIAT. Tłumy na spotkaniu w Nasielsku w sprawie nowej linii kolejowej; dziś konsultacje w Pomiechówku

2023-03-09 12:55:08

Wczoraj, zgodnie z zapowiedziami, w Nasielsku/Starych Pieścirogach odbyły się konsultacje w sprawie budowy nowej linii kolejowej Warszawa Wschodnia-Nasielsk (Kątne/Świercze). Dziś (9.03.2023r.) kolejne spotkanie, w Pomiechówku

Przypomnijmy: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. chcą zwiększyć przepustowość i prędkość oraz rozdzielić ruch dalekobieżny od aglomeracyjnego na trasie z Warszawy do Nasielska. W tym celu zleciły opracowanie nowego przebiegu linii kolejowej. Spośród zaproponowanych 7 wariantów, po konsultacjach i badaniach wybrano 2. Są to: wariant nr 4 oraz wariant nr 6.

Wariant 4 zakłada przebieg nowych torów od stacji Warszawa Praga wzdłuż istniejącej linii kolejowej nr 9 do Legionowa. Następnie przy wejściu do Legionowa nowy tor miałby odgałęziać się w kierunku wschodnim i przechodzić przez teren Państwowego Instytutu Metereologii, a dalej tunelem pod terenem Centrum Szkolenia Policji. Następnie tor biegłby w poziomie terenu w kierunku północnym przez Kikoły (gm. Pomiechówek) oraz Psucin (gm. Nasielsk). Włączenie się w stary ślad linii kolejowej miałoby nastąpić za Studziankami Nowymi, a przed Nasielskiem.

Wariant 6 zakłada przebieg nowych torów od stacji Warszawa Praga wzdłuż istniejącej linii kolejowej nr 9 do Legionowa i dalej Chotomowa. Następnie, mniej więcej w połowie odległości pomiędzy Chotomowem i Janówkiem, nowy tor miałby odgałęziać się od istniejącej linii kolejowej i biec na północ przez las. Przebiegałby po zachodniej stronie Krubina i Miękoszynka. Włączenie się w stary ślad linii kolejowej miałoby nastąpić za Studziankami Nowymi, a przed Nasielskiem.

Od ubiegłego roku przygotowywano właśnie dla tych tras szczegółowe analizy techniczne. Teraz czas na kolejne spotkania z mieszkańcami gmin, przez które mają przebiegać tory.

Nasielsk już się wypowiedział

Wczoraj, 8 marca odbyło się spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców gminy Nasielsk. W budynku przedszkola w Starych Pieścirogach pojawiła się liczna reprezentacja Nasielszczan zainteresowanych tematem z Burmistrzem Bogdanem Ruszkowskim na czele.

Dziś na stronie internetowej nasielskiego Urzędu Miejskiego pojawiła się relacja ze spotkania.
“(…) Dziękujemy Państwu za tak liczną obecność oraz cenne i celne uwagi prezentujące zastrzeżenia względem proponowanych przebiegów nowych korytarzy. Państwa pytania uwzględniały szeroki wachlarz obaw, dotyczących zarówno uciążliwości dla indywidualnych gospodarstw (np. mała odległość od zabudowań), jak i uporczywości dla funkcjonowania całej naszej społeczności (np. dojazdy do szkół czy wydłużenie tras dla służb ratowniczych). Dziękujemy również za bardzo wartościowe i budujące głosy Prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego i Wójta Gminy Wieliszew Pawła Kownackiego. Przypominamy również, że w czwartek 16 marca podobne spotkanie odbędzie się w Wieliszewie. (…)” – podsumowano spotkanie na stronie internetowej magistratu.
Urząd udostępnił również nagranie z konsultacji w Starych Pieścirogach: Spotkanie konsultacyjne CPK 08.03.2023 – YouTube

Kolej na Pomiechówek i Nowy Dwór

Przypominamy, że najbliższe spotkanie konsultacyjne w naszym powiecie odbędzie się dziś, 9 marca 2023 r. o 18:00 w sali konferencyjnej Centrum Integracji Społecznej w Pomiechówku.
Kolejne – 22 marca 2023 r. – spotkanie z mieszkańcami Gminy Nowy Dwór Mazowiecki.

Uwagi można składać do 4 kwietnia!

Co ważne, 3 marca pod adresem https://konsultacje.databout.pl/ uruchomiona została dedykowana witryna internetowa, na której umieszczono materiały informacyjne oraz kwestionariusze, w ramach których do 4 kwietnia możliwe będzie zgłaszanie uwag i wniosków dotyczących proponowanych rozwiązań infrastrukturalnych.
Można również przekazywać swoje uwagi drogą tradycyjną (listownie) na adres: Databout sp. z o.o., ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7, 02-366 Warszawa z dopiskiem “Konsultacje społeczne”.

red.
fot.: https://nasielsk.pl/

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *