NOWODWORSKI. Powiat biedny, ale rozrzutny. 3 miliony zł na rozbudowę starostwa

2021-01-08 2:10:53
Podczas ostatniej sesji rady powiatu 29 grudnia, radni uchwalili budżet na 2021 r. Znalazły się w nim takie przedsięwzięcia jak: przebudowa ul. Morawicza w Nowym Dworze Maz., przebudowa obiektów mostowych czy… rozbudowa budynku starostwa
 

Sesja rady powiatu nowodworskiego po raz kolejny ze względów pandemicznych odbyła się w formie on-line. Na wtorkowym posiedzeniu, radni przyjmowali budżet na 2021 rok.

Jakie inwestycje w powiecie?

Jedną z bardziej kosztownych inwestycji jest przebudowa obiektów mostowych zlokalizowanych w ciągu drogi powiatowej Kampinos-Górki-Dąbrowa oraz w ciągu drogi powiatowej Nasielsk-Malczyn-Ruszkowo wraz z przebudową dróg dojazdowych do wymienionych obiektów mostowych w kwocie 3 mln zł. Rozbudowa budynku starostwa przy ul. Paderewskiego 1B – 3 mln. zł. Przebudowa drogi powiatowej Miączynek-Smoszewo-Nowe Trębki-Kroczewo za 850 tys.zł. Przebudowa drogi powiatowej ul. Morawicza i skrzyżowania Morawicza – Jarzębinowa – Miła w Nowym Dworze Maz. – 660 tys. zł. Przebudowa drogi powiatowej Zakroczym-Nowe Trębki – 450 tys. zł. Wykonanie odwodnienia drogi Sowia Wola-Augustówek-Czosnów – 400 tys. Przebudowa drogi powiatowej Nasielsk-Nuna – 350 tys. zł. Wymiana pokrycia dachowego na budynku Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Maz. – 124,4 tys. zł zadanie ma zostać wykonane do 30 maja 2021 roku. Ponadto, powiat będzie dotować Nowodworskie Centrum Medyczne w kwocie 4 mln 400 tys. zł na rozbudowę bloku operacyjnego.

Rada Powiatu wyraziła też zgodę na realizację projektu w porozumieniu z powiatem warszawskim-zachodnim, sochaczewskim, Kampinoskim Parkiem Narodowym oraz gminami, na terenie których mają ścieżki przebiegać, pt. “Budowa trasy rowerowej wokół KPN wraz z trasami łącznikowymi i infrastrukturą towarzyszącą”. W przypadku powiatu nowodworskiego projekt dotyczy gmin Czosnów i Leoncin.

Przypomnijmy, że dochody powiatu to ok. 74,4 mln zł, natomiast zaplanowano wydatki w kwocie ok. 80,5 mln zł. Planowany jest również kredyt: 9,2 mln zł – jako wkład własny do projektów, w ramach których planowane jest przeprowadzenie wyżej wymienionych inwestycji oraz spłatę pozostałego kredytu. Natomiast ogółem zadłużenie powiatu wynosi niemal 25,8 mln zł.

Dantejskie sceny pod starostwem

Jedną z większych i bardziej zastanawiających inwestycji, jakie władze powiatu zamierzają wykonać jest rozbudowa budynku starostwa przy ul. Paderewskiego 1B w Nowym Dworze Maz.

– Dlaczego przewidziano rozbudowę starostwa powiatowego? Jakie są argumenty za tą rozbudową? Nie ukrywam, że kwota 3 miliony kiedy mówimy, że mamy bardzo trudne lata i walczymy z przebudową dróg… Wydaje mi się, że te 3 miliony na przebudowę starostwa to jest bardzo dużo – argumentowała radna, Anna Małecka.

W dobie kryzysu, pandemii i ogólnopolskiego zaciskania pasa, taka decyzja zarządu może być zastanawiająca.

– Prosiłbym panią radną, jeśli pani ma czas, aby przyszła pani dzisiaj do starostwa i zobaczyła co tu się dzieje, jak ludzie czekają w tym deszczu, pod jakimś parasolem jeszcze w kolorze czarnym… Uważam, że jest konieczne dobudowanie całego pomieszczenia do obsługi klientów, bo to, co tu się teraz dzieje to są dantejskie sceny – mówił przewodniczący rady powiatu, Zdzisław Szmytkowski.

Przewodniczący zapewne miał na myśli kolejki do wydziału komunikacji, gdzie zdecydowana większość osób czekała, aby zarejestrować samochód.

Od momentu wprowadzenia obostrzeń w budynku starostwa może przebywać mniej petentów, a każda osoba przed wejściem, w przedsionku musi się zarejestrować, zostawiając swoje dane do kontaktu. Należy jednak pamiętać o tym, że w ubiegłym roku starostwo przez wiele tygodni było zamknięte na głucho dla mieszkańców, pracownicy pracowali zdalnie lub hybrydowo, a sprawy urzędowe należało załatwić w formie telefonicznej, elektronicznej lub dokumenty zostawić w skrzynce podawczej postawionej przed budynkiem.

– Bywam w starostwie, natomiast być może nie potrzeba aż tak wielkiej rozbudowy za tak dużą kwotę i może trzeba zreorganizować pracę starostwa? – dopytywała radna, A. Małecka.

– Bez wątpienia jest to temat, który powoduje stawianie pytań i jestem w stanie na nie odpowiedzieć. Robiliśmy analizę w związku z ewentualnymi zagrożeniami i utrudnieniami w obsłudze klienta to po pierwsze. Po drugie zmieniają się także standardy dotyczące bezpieczeństwa w tej obsłudze i musimy wychodzić temu naprzeciw. Ta dobudowa jest rzeczywiście przez nas skalkulowana na kwotę ok. 3 milionów zł, przy czym nie musimy tego do końca wydać. Zobaczymy co rynek pokaże, jest to założenie budżetowe – wyjaśniał starosta, Krzysztof Kapusta.

– Dokonaliśmy koniecznych zmian w obsłudze klienta, ale mimo to, biorąc pod uwagę zagrożenia i to, że ciągle walczymy z covidem i granica wytyczona przez ewentualne pozbycie się tego problemu jest właściwie przez nas niedostrzegana i nie widzimy jej w wymiarze czasowym. Zdecydowaliśmy się na posiedzeniu zarządu po konsultacjach także z ludźmi z branży na tego rodzaju ruch. I mam nadzieję, że on spowoduje, że mieszkańcy naszego powiatu będą obsługiwani w sposób bezpieczny, racjonalny i ekspresowy – dodaje starosta.

Budżet na 2021 rok został przyjęty jednogłośnie. 18 radnych było za, natomiast 1 osoba była nieobecna.

Ewa Gruszka

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *