Nowe mieszkania drożeją – czy to dobry czas na zakup?

2018-02-26 1:18:53

Ceny idą w górę – widać to nie tylko po kosztach zakupu żywności czy cenach usług, ale również nieruchomości. W ciągu ostatnich miesięcy jeden metr kwadratowy mieszkania stał się droższy nawet o kilkaset złotych w największych miastach w Polsce. Czy warto teraz decydować się na zakup własnego M?

 

Czasy, w których mieszkania były tanie, mamy już za sobą. Teraz za jeden metr kwadratowy będziemy musieli zapłacić nawet około 8 000 złotych w największych miastach w kraju. Miniony, 2017 rok był bardzo dobry dla deweloperów. Nie tylko sprzedaż mieszkań szła bardzo dobrze, to jeszcze sprzedawały się one w wyższych cenach. W ciągu ostatniego roku ceny poszły w górę o około 5% zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim podrożały grunty, co automatycznie przełożyło się na wyższe ceny budowy mieszkań. Także wraz z podwyżkami zdrożały materiały budowlane oraz siła robocza. To wszystko spowodowało, że deweloperzy także podnieśli ceny. Nie spotkali się przy tym wcale z gorszą sprzedażą, ponieważ według badań NBP deweloperzy sprzedali nawet więcej lokali niż wprowadzili je w 2017 roku na rynek. Tylko w sześciu największych miastach sprzedało się ponad o 70 tysięcy mieszkań więcej niż poprzedniego roku!

Pojawia się zatem pytanie, czy warto teraz kupować nowe mieszkania Warszawa, Kraków czy Wrocław jako duże miasta nie są tanie, ale to właśnie tam zainteresowanie nowymi lokalami jest największe. W ciągu najbliższych lat ceny z pewnością nie pójdą znacznie w dół – zaznacza się jednak odwrotny trend, czyli koszty mogą być jeszcze wyższe. Zatem im szybciej zdecydujemy się na kupno własnego M, tym więcej możemy zaoszczędzić – nawet w obliczu ostatnich podwyżek.

Zatem zakupienie teraz nowego mieszkania prosto od dewelopera, może być bardzo dobrą decyzja. W ciągu kolejnych lat ceny mogą pójść również do góry, a nie zawsze, w każdym zawodzie zarobki podążają za podwyżkami. Inflacja także może być coraz większa, a dostępność kredytów mieszkaniowych mniejsza – przy tych samych zarobkach będziemy mogli pożyczyć mniej. Warto więc zapoznać się z ofertami!

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *