NASZE SPRAWY. Zgubiono-znaleziono. Co warto pamiętać?

2019-07-25 4:47:24

Temat dotyczący rzeczy zgubionych lub znalezionych pojawia się non stop. Wiele osób wstawia zdjęcia zgub na publiczne fora internetowe. Czy postępują dobrze?

Z założenia tak, bowiem chce zwrócić zgubę właścicielowi. Jednak działając w ten sposób nie można ustrzec się przed zakusami oszustów, którzy również fora penetrują. Mogą wykorzystać uczciwość każdego z nas. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

1.  Dokumenty – w dokumentach typu: dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, dowód rejestracyjny pojazdu, karta stałego pobytu itp. są dane, które nie powinny być dostępne publicznie. Najlepiej zanieść dokument na policję, a dane tam zawarte pozwolą służbom dotrzeć do właściciela bardzo szybko.

2.  Klucze, kluczyki od auta – najlepiej nie publikować obrazu całości takich zgub. Wystarczy szczegół lub rozbrojenie pliku kluczyków. Wiele osób dołącza do kluczy breloczki, smyczki lub inne akcesoria. Można je odczepić i zapytać potencjalnego właściciela co dodatkowo znajdowało się przy jego kluczach.

3.  Portfele – to kuszące znalezisko, szczególnie jeśli w środku znajduję się gotówka. Bardzo często można tam również znaleźć dokumenty. Sprawa wygląda prosto. Najlepiej oddać policji. Jednak wedle polskiego prawa można upomnieć się o swoje 10 % wartości znaleźnego, bo według przepisów prawa, każdy kto odnajdzie rzecz wartościową i jej właściciela ma przywilej żądania gratyfikacji.

4.  Okulary, zabawki, sprzęt elektroniczny i inne – oprócz ogłoszenia na forum, jeśli zależy nam na odnalezieniu właściciela, warto wydrukować kilka ogłoszeń i powiesić w miejscu, gdzie zgubę znaleziono. Właściciel często wraca, bo kojarzy, że właśnie tam mógł pozostawić istotną dla siebie rzecz. Co prawda nie znajdzie swojej zguby, ale znajdzie ogłoszenie.

5.  Jest w każdym Starostwie – Biuro Rzeczy Znalezionych. Można się tam udać w celu odnalezienia swojego mienia lub oddania tego, co znaleźliśmy. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 765 32 02 i dowiedzieć się szczegółów. Znaleziska są zaskakujące: samochód stojący od kilku lat, rowery, telewizory i inne przedmioty.

Szukajcie, a znajdziecie. Zachęcamy do oddawania tego, co udało się znaleźć. Często wytarty miś bez oka nie ma znaczenia dla znalazcy, ale ogromne dla tego, który go zgubił.

MM

W przypadku znalezienia kluczy czy innych rzeczy, warto nie upubliczniać wszystkich szczegółów – niech potwierdzi je właściciel

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *