NASZE SPRAWY. Ile wydamy na szkolną wyprawkę?

2019-09-01 9:48:12

Koniec wakacji to dla wielu rodziców spore wyzwanie związane z wyposażeniem dzieci na nowy rok szkolny. Nie dość, że wakacyjny odpoczynek pochłonął część domowego budżetu, to teraz czeka ich kolejny wydatek

Ten rok będzie pierwszym, w którym został wprowadzony program Dobry start, czyli kwota 300 zł przeznaczoną na zakup wyprawek szkolnych. Przypominamy, że wnioski o wsparcie mogą składać rodzice lub opiekunowie uczniów, którzy nie ukończyli 20. roku życia, a w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością do 24. roku życia. Wnioski należy złożyć najpóźniej do końca listopada br. Wypłata świadczenia nastąpi do 30 września (jeśli wniosek został złożony w lipcu i sierpniu) lub w ciągu 2 miesięcy, dla tych co będą wnioskowali później. Programem objęci są uczniowie szkół podstawowych, średnich, a także policealnych i szkół dla dorosłych – warunkiem jest podana wyżej granica wieku. Natomiast dzieci, które pójdą do klas zerowych, zarówno w przedszkolach jak i szkołach, nie są uprawnione do świadczenia. Plusem jest również to, że w szkołach podstawowych większość podręczników i ćwiczeń będzie dostępna dla uczniów nieodpłatnie. Uczniowie “wypożyczają” je po klasach wyższych i na koniec roku zwracają. Warto zatem zadbać o uszanowanie tych pomocy szkolnych, by za rok mogły służyć młodszym uczniom. W bieżącym roku szkolnym zupełnie nowe podręczniki dostaną uczniowie klas III i VI. Niektóre książki (np. do religii lub etyki) rodzice będą musieli dokupić we własnym zakresie.

Niezależnie od tych ułatwień edukacja kosztuje, a największe wydatki poniosą rodzice uczniów klas pierwszych.

-Mam dwoje dzieci, starszy syn właśnie zaczyna naukę w pierwszej klasie podstawówki, córka chodzi jeszcze do przedszkola. Jesteśmy w tej chwili na etapie kompletowania wyprawki dla syna i przeorganizowania jego pokoju tak, by stał się miejscem wygodnym do nauki. Zakup nowych mebli (biurko, krzesło, półki na książki) oraz całego potrzebnego wyposażenia (plecak, obuwie szkolne i sportowe, stroje na w-f, pozostałe przybory szkolne) to dla nas wydatek rzędu 1500 zł. – mówi nam Pani Ania, mama Piotrka z Janówka

-Do końca nie wiem, czego tak naprawdę będzie potrzebował mój syn w klasie pierwszej. Byłoby dużym ułatwieniem, gdybyśmy dostali jakieś wytyczne ze szkoły już teraz, by na spokojnie móc kupić niezbędne artykuły i nie wydawać pieniędzy “na wyrost”-dodaje pani Ania.

Udało nam się znaleźć w internecie sugerowaną listę zakupów dla pierwszoklasistów, którą na swoich stronach internetowych zamieszczają szkoły. Drukujemy ją na końcu artykułu, bo jak widać z wypowiedzi będzie to znaczna pomoc dla zagubionych rodziców pierwszaków. Oczywiście, każda placówka ma swoje indywidualne wymagania i warto dowiedzieć się o szczegóły bezpośrednio w szkole, do której będzie uczęszczało dziecko.

Nieco łatwiej mają rodzice dzieci, które będą kontynuowały naukę w kolejnych klasach. Zapewne już dysponują częścią wyposażenia dla swoich pociech i tylko pewne braki trzeba będzie uzupełnić.

-Córka pójdzie do 7 klasy podstawówki. Wiemy, że w szkole otrzymamy dla niej darmowe podręczniki. Jednak zakupy na nowy rok szkolny to nie tylko książki i zeszyty. W tym wieku dzieci intensywnie rosną. Buty i ubrania z wiosny są już niestety za małe. Będę musiała wymienić jej niemal całą garderobę. A jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. 300 + pomoże, ale nie pokryje nawet w połowie tego co będziemy musieli z mężem wydać – powiedziała nam Pani Beata z Osiedla Młodych, mama Martyny.

Niebawem dla naszych dzieci skończy się czas wypoczynku, a zacznie kolejne 10 miesięcy intensywnej nauki. Wierzymy, że wszystkim rodzicom uda się skompletować wyprawki w taki sposób, że zaspokoją potrzeby uczniów i nie nadwyrężą domowego budżetu. Jednak jak mawia stare polskie porzekadło: “małe dzieci-mały kłopot, duże dzieci-duży kłopot”.

Sugerowana lista zakupów podstawowych przyborów szkolnych dla uczniów klas pierwszych:

1. Zeszyty: – 16-kartkowy w wąską, czerwono – niebieską linię, – 16-kartkowy w kratkę , – 16-kartkowy w kratkę (tzw. dzienniczek do kontaktów z rodzicami).

2. Piórnik: – miękkie ołówki (trójkątne, grube), – kredki ołówkowe “grube” typu Bambino, – temperówka, – gumka do mazania – typu “myszka”), – linijka, – nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, – klej w sztyfcie (biały),

3. Blok rysunkowy A4.

4. Blok techniczny A4 (biały).

5. Blok techniczny A4 (kolorowy).

6. Zeszyt papierów  kolorowych  A4  .

7. Farby plakatowe (12 kolorów).

8. Zestaw pędzli o różnej grubości.

9. Plastikowy kubeczek na wodę.

10. Plastelina (12 kolorów).

11. Tornister, plecak (lekki, usztywniany, najlepiej dwukomorowy).

13. Obuwie na zmianę (na jasnej podeszwie, wsuwane lub na rzepy).

14. Teczki z gumką formatu A-4 (1-2 sztuki).

15. Strój na wf: bawełniana, biała koszulka, krótkie czarne lub granatowe spodenki lub legginsy, białe skarpetki, buty sportowe na białej podeszwie, sznurowane lub na rzepy.

Z doświadczenia podpowiadamy, że warto w widocznym miejscu podpisać każdą rzecz z wyposażenia dziecka, Część z zakupionych wyprawek pozostaje w szkole i przy dobrym oznaczeniu nie ma wątpliwości, co do kogo należy.

Małgorzata Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *