Facebook

Nasz młody geniusz

2016-06-09 1:28:06

Franciszek Oleksiak, młody mieszkaniec Pomiechówka wraz z kolegami zdobył w Singapurze II miejsce w międzynarodowym konkursie modelowania matematycznego.

Franciszek chodził do szkoły podstawowej w Pomiechówku, następnie uczył się w Modlinie Twierdzy, natomiast teraz jest uczniem 1 klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie. Razem z trzema kolegami ze szkoły: Michałem Romaniukiem, Piotrem Molendą i Kacprem Łęckim zdobyli II miejsce w Międzynarodowych Zawodach w Modelowaniu Matematycznym w Singapurze. Była to jedyna grupa, która reprezentowała Polskę.
– W turnieju wzięło udział 75 szkół z 30 krajów całego świata – mówi prof. Zbigniew Luchciński, nauczyciel, opiekun chłopców. – Zdobyliśmy drugie miejsce, jest to dla nas ogromny sukces.
Na czym polega modelowanie matematyczne?
– Modelowanie matematyczne to tworzenie modelu matematycznego do sytuacji życia codziennego. To jest stworzenie wzorów, które opiszą realną sytuację, np. ile papieru toaletowego potrzeba, aby zapewnić komfort gościom podczas przyjęcia weselnego – tłumaczy Zbigniew Luchciński.
W Singapurze chłopcy przez 30 godzin wykonywali zadania, z których musieli zdać 10-stronicowy raport. Przez kolejne 20 godzin tworzyli prezentację na ten temat.
– Nagrodą są tytuły i prestiż dla szkoły, a nawet dla naszego państwa. Szkoły w Europie są zaskoczone naszym osiągnięciem – mówią młodzi matematycy.
Czym dla Franciszka jest matematyka?
– Jest dla mnie jedną z najbardziej fascynujących nauk. Jednocześnie jest tak odcięta od świata, z drugiej strony jest idealna. Dzięki niej wszystko możemy przewidzieć i to mnie zafascynowało – podsumowuje Franciszek Oleksiak.
Franciszkowi i jego kolegom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na międzynarodowej arenie!

Anna Cichocka, fot. www.batory.edu.pl

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…