NASIELSK. Znów pokonaliśmy bolszewików

2019-08-23 12:48:12

Sowieckie hordy stanęły pod Borkowem 99 lat temu. Pomimo wielkich strat, żołnierz polski zdołał zatrzymać nieprzyjaciela, który od tego dnia zaczął ponosić kolejne porażki. Choć od tego czasu minął już prawie wiek, nad Wkrą wciąż giną bolszewicy, a sprawiedliwość triumfuje. Mieszkańcy najbliższych wsi i miast gromadzą się tłumie, aby wziąć udział w uroczystej Mszy świętej, uczestniczyć w ceremonii wojskowej i obejrzeć inscenizację walk

Sceny walk odgrywane są przez rekonstruktorów i przedstawicieli Muzeum 2. Korpusu Polskiego z Józefowa. Chociaż w tych odgrywanych potyczkach bolszewicy nie mają żadnych szans, to i tak sceny oglądane są z niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku patronat narodowy na Uroczystościami z 17 sierpnia objął Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda

Mianem Bitwy o Borkowo określono zmagania Brygady Syberyjskiej pod dowództwem płk. K. Rumszy oraz oddziałów 9. i 18. Dywizji Piechoty z oddziałami sowieckiej 11. i 16. Dywizji Strzelców ze składu 5. Armii gen. A. Korka w nad dolną Wkrą w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa stoczona została w dniach 14-15 sierpnia 1920 r. Starcie zakończyło się sukcesem Brygady Syberyjskiej i pułków 99. Dywizji Piechoty. Za cenę około pięciuset poległych i rannych zniweczono próby sforsowania Wkry przez 11. i 16. Dywizji Strzelców. Dzięki zajęciu wschodniego brzegu rzeki oddziały polskie uzyskały dogodne podstawy do natarcia głównych sił 5. Armii w kierunku Nasielska i Pułtuska 16 sierpnia. Straty sowieckie nieznane.

Walki żołnierzy polskich o Borkowo zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic w II RP i po 1990 r. – “BORKOWO pod NASIELSKIEM 14-15 VIII 1920”.

W sobotni wieczór, 17 sierpnia br. zebrani mieli okazję posłuchać gościnnego występu Orkiestry Wojskowej z Siedlec, która przybliżyła patriotyczne pieśni z tamtego okresu. Można też było posmakować grochówki przygotowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną z Cieksyna.

Organizatorem obchodów był burmistrz Nasielska we współpracy z wójtami pobliskich gmin: Joniec, Nowe Miasto, Pomiechówek, Sochocin i Świercze oraz Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Rocha w Cieksynie.

Piotr Korycki, fot. Andrzej Zawadzki, Piotr Korycki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *