NASIELSK. Wstydliwy problem na skwerze im. Jana Pawła II

2020-11-18 12:28:38

Skwer im. Jana Pawła II dla wielu nasielszczan jest jednym z ulubionych miejsc do spędzania wolnego czasu. – Park jest ładny, ale mamy tutaj spory problem z ptakami. Często nawet nie można usiąść na ławkach, bo całe są w ptasich odchodach – denerwują się mieszkańcy. Regularne czyszczenie zdaje się na nic, gdyż ptaki mają gniazda w koronach drzew i “robią swoje”

– Po raz kolejny zwracam się z apelem o rozpoczęcie działań związanych z próbą przesiedlenia ptaków gniazdujących w koronach drzew na skwerze im. Jana Pawła II w Nasielsku. Ogromna ilość ptaków powoduje uciążliwość dla osób przebywających na skwerze. Pomimo regularnych działań ze strony ZGKiM związanych z czyszczeniem ławek, odchody pojawiają się błyskawicznie i już po kilku dniach miejsca odpoczynku wyglądają fatalnie – zaapelował do burmistrza, radny Dawid Domała.

Urząd czeka na przebudowę skweru

Jak okazuje się, problem ptasich odchodów i zabrudzonych ławek oraz chodników jeszcze długo nie zostanie rozwiązany.

fot. Dawid Domała

– Na chwilę obecną nie będą podejmowane żadne działania w kierunku przesiedlenia ptaków. Jednocześnie informujemy, że z chwilą rozpoczęcia prac przy przebudowie skweru, rozważane będzie przesiedlenie ptaków lub zostaną podjęte inne działania ograniczające uciążliwość związana z bytowaniem ptaków – twierdzi Andrzej Kordulewski, zastępca burmistrza.

Rewitalizacja skweru miała zostać wykonana już w tym roku, ale mimo zaplanowanej na ten cel kwoty 2 mln zł, Urząd Miejski utknął na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej. Nie wiadomo zatem, kiedy skwer przejdzie przebudowę i tym samym wstydliwa sprawa zostanie załatwiona z korzyścią dla ludzi. Do tego czasu pracownicy ZGKiM w dalszym ciągu będą musieli wykonywać syzyfową pracę, czyli raz po raz sprzątać po ptakach.

– Napisałem już taką interpelację w zeszłym roku, ale myślałem że skwer będzie przebudowywany. Po modernizacji nie wyobrażam sobie pozostawienia gniazd ptaków, które zostawiają odchody w ogromnych ilościach. Szkoda, że teraz gmina bagatelizuje ten niemiły problem, bo z większości ławek w parku nie da się po prostu skorzystać, ponieważ są całe w odchodach – komentuje D. Domała.

Radny wyjaśnia, że nie jest przeciwnikiem ptaków, ale ławki zostały postawione po to, żeby to ludzie mogli na nich odpoczywać.

– Jest wiele pięknych, niezaludnionych terenów w naszej gminie, gdzie ptaki znalazłyby nowe miejsca do założenia gniazd – dodaje.

fot. Dawid Domała

Gmina odnowi tablice

D. Domała zwrócił się do burmistrza także o zajęcie się renowacją zniszczonych tablic z rozkładami jazdy autobusów, które znajdują się na przystanku tuż obok skweru. Poprosił też o wymianę rozkładów na nowe i estetyczne, ponieważ te aktualnie wiszące wyglądają po prostu fatalnie. Wiceburmistrz Kordulewski przekazał naszej redakcji, że Urząd Miejski zlecił ZGKiM pilne odnowienie tablic oraz wykonanie nowego oznakowania słupków z rozkładem jazdy.

Daniel Szablewski

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *