NASIELSK. Odpust i dożynki parafialne
2019-09-21 12:19:37W Nunie (gm. Nasielsk) 8 września odbyły się dożynki parafialne
Tutejsi mieszkańcy są bardzo aktywni i chętni do pracy na rzecz dobra wspólnego. Tu władze diecezji płockiej umieściły centrum powstałej stosunkowo niedawno parafii, której patronem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
W niedzielę, 8 września Nuna przeżywała swoje podwójne święto: odpust parafialny i parafialne dożynki. Od kilku lat te dwie uroczystości skupiają nie tylko mieszkańców okolicznych wiosek należących do parafii w Nunie, ale i mieszkańców dalej położonych w gminie Nasielsk.
Tegoroczny odpust i dożynki miały jeszcze jeden aspekt; od niedawna Nuna ma nowego księdza proboszcza. Ks. kanonika Tadeusza Jabłońskiego zastąpił ks. Waldemar Marciniak Pożegnanie jednego i powitane nowego nastąpiło stosunkowo niedawno. Pozostał żal za poprzednim proboszczem i ciekawość, jakim duszpasterzem parafii będzie nowy proboszcz. Wydaje się, że nowy proboszcz już zyskał przychylność parafian. Wzajemnemu poznaniu służyły także przygotowania do dożynek i odpustu. Poszczególne wioski prześcigały się, aby obydwie uroczystości w ich parafii wypadły jak najlepiej. Parafianie nie szczędzili trudu, energii a nawet pieniędzy, aby wszystko wypadło jak najokazalej. I obydwie uroczystości wypadły bardzo godnie. Odpustową sumę celebrował i homilię wygłosił ksiądz kanonik Józef Gawlik z Pułtuska. Obydwaj proboszczowie z Nuny są mu bardzo bliscy. Można powiedzieć, że łączyło go z nimi także to, że w jakiś sposób wpływał na kształtowanie się ich kapłańskiej drogi.
Piękna była oprawa muzyczne odpustowego i dożynkowego nabożeństwa. Miejscową, pięknie śpiewającą i grającą panią organistkę, wsparł znany zespół artystyczny BENE. Piękno śpiewu i muzyki nie rozpraszało wiernych, ale powodowało większe skupienie na modlitwie.
Uwagę zwracały stojące przy ołtarzu piękne wieńce dożynkowe oraz bochny chleba z tegorocznych zbiorów. Po poświęceniu ich oraz wieńców i ziarna nastąpiło przekazywanie bochnów przez gospodarzy przedstawicielom różnych instytucji oraz dzieleniem się dożynkowym chlebem. Chętni pobrali też poświęcone ziarno, które zmieszają z ziarnem, które będą wysiewać.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przenieśli się na przykościelny plac, gdzie miał miejsce dożynkowy festyn. W jego organizacji pomogli księdzu proboszczowi parafianie. W organizację włączyły się wszystkie wioski. Ponadto, w organizacji znacząca była rola organizacji: Aktywny i Czysty Nasielsk, Nasielskiej Baszty Team, Klubu Radnych Niezależnych, Skutecznych i Zorganizowanych, Nasielskiego Ośrodka Kultury i pana Jacka Rucińskiego.
Program festynu był bardzo bogaty. Profesjonalnie poprowadziła go razem z organizatorami, w tym z panem Adamem Mikuckim, pani Aldona Wiśniewska z Glinojecka, a licytacje pan Dawid Domała z NOK.
Atrakcji było co niemiara i były one dostosowane do każdego wieku. Najwięcej było ich dla najmłodszych. Brylował zespół BENE prezentując piękne pieśni polskie i pieśni różnych narodów. Wystąpił też zespół Mateo, Agnes i zespół ludowy. Swoje umiejętności zaprezentowali ponadto uczniowie ze szkół w Budach Siennickich i Popowie oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Świeszewa. Pamiętano także o trwającym właśnie narodowym, zainicjowanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego narodowym czytaniu. Fragmenty niektórych z ośmiu utworów czytanych w ramach tegorocznej edycji tego czytania zostały zaprezentowane zebranym.
Dożynkowy Festyn był też okazją do wręczenia różnego rodzaju odznaczeń i nagród z tytułu różnych konkursów w tym i honorowej odznaki Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi “Zasłużony dla Rolnictwa”. Za najładniejszy wieniec dożynkowy uznano wieniec z Lorcina. W Festynie uczestniczyła też przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego – głównego sponsora Festynu pani Magdalena Biernacka.
Andrzej Zawadzki