Facebook

NASIELSK. “Jedynka” na szóstkę

2020-03-03 5:59:28

Nasielska Szkoła Podstawowa nr 1. im. Konstytucji 3 Maja godnie kontynuuje swe bogate i piękne tradycje. W obecnym budynku funkcjonuje już blisko 100 lat. To były owocne lata. Ich podsumowanie nastąpi zapewne za cztery lata

Będzie się czym chwalić, czego świadkami była spora grupa mieszkańców miasta w dniu 27 lutego 2020 r. w hali sportowej tej szkoły, kiedy podsumowywano półtoraroczną realizację dwóch bardzo ciekawych projektów. Grantowego projektu Fundacji ORLEN “Moje miejsce na Ziemi” i “W krainie wierszy Jana Brzechwy”.

Podsumowanie wypadło okazale. Tak okazale, że na usta cisnęła się sentencja Owidiusza: FINIS CORONAT OPUS (koniec wieńczy dzieło). Bo było to zakończenie trwającej, przez 3 semestry pracy szkolnej, realizacji wspomnianych projektów.

W czasie dwugodzinnej prezentacji dzieci klas 0 – 3 (około 200 maluchów) pokazało, jak wiele nauczyły się w czasie tych ostatnich 3 semestrów. I to było właśnie to sentencyjne DZIEŁO. W  tym czasie obok przewidzianej przez program szkolny wiedzy i umiejętności zdobyły olbrzymią ilość dodatkowych wiadomości i umiejętności, które na pewno przydadzą się im w życiu.

I tu nasuwa się jeszcze jedno spostrzeżenie. Ostatnio coraz częściej widzi się niekiedy nawet bardzo maleńkie dzieci “uwiązane” do telefonów i innych elektronicznych gadżetów, toczące wirtualne bitwy i nie dostrzegające często tego, co się dzieje wokół nich. Realizacja tych projektów pozwoliła dzieciom – nie negując potrzeby cyfryzacji – głębiej spojrzeć w realny świat. A pomogła w tym i kraina “bajecznych” wierszy Jana Brzechwy.

Impreza podsumowująca zrealizowane projekty skierowana była w pierwszym rzędzie dla babć i dziadziusiów dzieci, które realizowały ten program oraz seniorów ze stowarzyszeń i organizacji skupiających seniorów. Sprawy kontaktów międzypokoleniowych były wpisane w program realizowanych projektów. Nie ograniczyły się one tylko do spotkania kończącego ich realizację. Dzieci spotykały się z seniorami np. z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Dnia Babci i Dziadka.

Kończące realizację projektów wielopokoleniowe spotkanie przygotowane było niezwykle starannie. Piękna scenografia sali, doskonała organizacja imprezy, wspaniałe występy dzieci sprawiały, że wszyscy i ci starsi, i ci najmłodsi czuli się tutaj, jak w domu. Szczególnie zadowoleni byli ci spośród seniorów, którzy przed wielu laty, jako dzieci uczęszczali do tej szkoły. Cieszyli się razem ze swymi wnuczętami. Zadowoleni byli zwłaszcza z tego, że ich potomkowie mają coraz lepsze warunki do nauki. Dla wszystkich przygotowany był na koniec spotkania słodki i pyszny poczęstunek. Przygotowały go mamy uczestników projektu. Być może brały w tym udział i niektóre babcie. Wiem, że jedna z nich – pani Halina, upiekła pyszne ciasta.

Na podkreślenie zasługuje też piękne powitanie gości. Przechodzili oni przez szpaler odświętnie ubranych dzieci, które w drzwiach witały gości obdarowując ich długimi lizakami w kształcie serduszek.

Koordynatorami projektu były panie Beata Białorucka i Ewa Kamińska. Autorką wniosku w staraniach o Grant Fundacji Orlen była pani Ewa. O sukcesie zadecydowało też to, że w jego realizację zaangażowały się panie: Anita Ciskowska, Joanna Chmielewska, Joanna Pichalska, Justyna Jankowska, Małgorzata Majewska, Karolina Sawicka, Anna Łączyńska, Krystyna Bober. To zgrany zespół. Realizacja tych projektów była wspólnym sukcesem zarówno dzieci, jak i koordynatorów.

Dyrekcja szkoły ma powód do dumy, że ma taką kadrę. Tego dnia reprezentowała ją pani wicedyrektor Monika Ostrowska – Wiśniewska. Na początku serdecznie wszystkich powitała, a na koniec wszystkim: i uczestnikom, i gościom serdecznie podziękowała za udział w spotkaniu.

Andrzej Zawadzki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…