NASIELSK. Czy Nasielsk doczeka się obwodnicy?
2020-06-04 2:11:48
Nasielsk się korkuje nie od dzisiaj. Już 12 lat temu w prasie okazał się artykuł, w którym znalazła się sugestia, że w Nasielsku jest potrzebna obwodnica. Jednak jak dotąd – nie powstała
Wiadomo, że w słowie tym zawarta jest też sugestia, że będą potrzebne duże pieniądze, a samorządy pieniędzmi raczej “nie śmierdzą”. Stąd i tytuł ówczesnego artykułu: “Mała, malutka obwodnica”. W tle tego artykułu była rządowa inicjatywa budowy dróg zwanych schetynówkami. W nadtytule artykułu była wyraźna sugestia skierowana do skorzystania z tego programu, aby przynajmniej połowicznie rozwiązać problem korkującego się Nasielska. Brzmiała ona tak. “NASIELSK. Czy Schetyna da na obwodnicę? W materiale znalazły się też sugestie, jak problem, przynajmniej połowiczne, można rozwiązać? Niestety sprawa nie została rozwiązana, chociaż została podjęta, a już najbliższe lata pokazały, że dłużej czekać nie można. Wtedy właśnie na głównym ciągu drogowym remontowano, a właściwie od podstaw budowano most i wyznaczono objazdy. Wtedy miała też miejsce powódź. Samochody, jadąc bocznymi dróżkami po osie kół były zanurzone w wodzie. Szczególnie ucierpieli mieszkańcy osiedla Krupki i głównej jego ulicy.
Sprawa potrzeby wyprowadzenia ciężkich pojazdów z miasta nie była wtedy nowa. Dostrzegli ją nawet Niemcy, którzy przez 5 lat tu gospodarzyli w latach czterdziestych. Znalazło to odzwierciedlenie na ich mapach i planach. W miejscu, gdzie łączą się trzy drogi (dzisiaj wojewódzkie) na wschodnim krańcu miasta zaznaczono przerywanymi liniami sugestię poprowadzenia drogi północnymi obrzeżami miasta od tego miejsca do dróg na Ciechanów i Płońsk. To już byłaby poważna sprawa, która przynajmniej w połowie rozwiązałaby problem ruchu pojazdów w Nasielsku.
Nasielsk ma już ponad 1000 lat. Powstał na skrzyżowaniu szlaków handlowych Wschód – Zachód i Południe – Północ. Układ ten zachował się do dnia dzisiejszego. Wydaje się, że większe znaczenie miał kierunek Wschód – Zachód, chociaż kierunek południowy też nie był bez znaczenia, a to z racji umiejscowienia Nasielska w Ziemi Zakroczymskiej. Kierunek północny był związany z rosnącym znaczeniem Ciechanowa, jako znaczącego ośrodka administracyjnego i gospodarczego. Tu było też ważne odchylenie kierunku północnego na kierunek północno-wschodni (kierunek na Wilno). Te historyczne dywagacje są może byłyby tutaj mniej znaczące, gdyby nie to, że układ drogowy w samym Nasielsku zachował się do dnia dzisiejszego. Tyle, że obecnie nie poruszamy się konikami i wozami, a różnego rodzaju pojazdami mechanicznymi.
Główne punkty najważniejszych nasielskich tras komunikacyjnych są dwa: to wlot do Nasielska od strony wschodniej z Pułtuska, Serocka i Legionowa (to trzy drogi wojewódzkie) i drugi punkt w części zachodniej przy DPS-ie, gdzie łączą się drogi na Płock, Płońsk i Ciechanów. Droga łącząca te punkty to ulice Warszawska, Kilińskiego i Kościuszki. Bardzo ważna jest też droga prowadząca od Nowego Dworu Maz. przez Pomiechówek do centrum miasta i jej przedłużenie w kierunku na Strzegocin. To ulice POW i Młynarska.
W czym tkwi problem? Otóż są to drogi bardzo ruchliwe. Porusza się nimi nawet tysiące pojazdów. Przynajmniej czwarta ich część w Nasielsku nawet się nie zatrzymuje, a jedynie przejeżdża przez miasto. Jest również wiele pojazdów, które takimi ulicami wcale nie powinny się poruszać. Ulice nie są przystosowane do takich ciężarów. Do tego dochodzą jeszcze pojazdy z ładunkami niebezpiecznymi, które podlegają specjalnym reżimom. Szczególnie blokowane jest centrum miasta.
Mieszkańcy Nasielska i nasielskiej gminy nie optują wcale za zwiększeniem kontroli i restrykcji skierowanych przeciwko kierowcom, którzy wybierając drogę przez Nasielsk, ale wyraźnie wskazują decydentom, jak powinni planować przebieg dróg. Wystarczyłaby na razie pięciokilometrowa obwodnica północną stroną Nasielska od Pniewa do dróg na Ciechanów i Płońsk.
Niedawno w rządowym projekcie znalazła się obietnica budowy 100 obwodnic małych miejscowości. Nasielsk znowu w rządowym projekcie się nie znalazł. Inna rzecz: czy o to się starał?
Andrzej Zawadzki