Facebook




NASIELSK. Borkowo 2021 – wróciła inscenizacja bitwy nad Wkrą

2021-08-24 12:14:48

W sobotę, 21 sierpnia br. w Borkowie przy pomniku upamiętniającym bitwę nad Wkrą odbyła się uroczystość, w czasie której przedstawiciele społeczności okolicznych gmin oddali hołd obrońcom Ojczyzny walczącym z bolszewicką Rosją w roku 1920

Pomnik w Borkowie został wybudowany w roku 2000 dla upamiętnienia 80. rocznicy bitwy, jaka tu została stoczona w roku 1920. Decyzja o jego wybudowaniu zapadła w Nowym Dworze Mazowieckim w czasie spotkania, na którym ustalano wydarzenia, w czasie których miano uczcić okrągły rok 2000. Propozycja uczestniczących w spotkaniu nasielszczan spotkała się z akceptacją burmistrza Nasielska Bernarda Muchy i starosty powiatu nowodworskiego Adama Janasa. W bardzo krótkim czasie pomnik został wybudowany i już w sierpniu 2000 roku odbyła się przy nim rocznicowa uroczystość. Z biegiem lat program uroczystości został wzbogacony. Ważnym tego elementem było włączenie do tego programu inscenizacji Bitwy nad Wkrą.

Szalejąca w roku 2020 pandemia śmiercionośnego wirusa sprawiła, że z tego punktu programu musiano w ubiegłym roku zrezygnować. Pandemia jeszcze się nie skończyła, ale poprawiająca się sytuacja sprawiła, że w tegorocznych obchodach punkt ten powrócił do programu i jak zawsze ubogacił obchody i cieszył się wielkim powodzeniem uczestników patriotycznego spotkania. Znaczącą rolę w tym widowisku odgrywa narrator, wzbogacający słownie widowisko, pan Andrzej Olejka. Barwne i głośne to widowisko zawsze kończy to uroczyste spotkanie w Borkowie nad Wkrą.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia posterunku honorowego i powitania przez Burmistrza Nasielska honorowych gości. Pierwszym punktem spotkania była zgodnie z wieloletnią tradycją Msza św. W tym roku celebrował ją przedstawiciel biskupa polowego WP. ksiądz podpułkownik Marcin Czerowski w asyście proboszcza miejscowej parafii w Cieksynie księdza Ryszarda Kolczyńskiego. Ksiądz pułkownik wygłosił też okolicznościową homilię. Msza św. odbywała się z udziałem kompanii reprezentacyjnej WP. z Kazunia Nowego przy udziale Orkiestry Reprezentacyjnej WP. z Warszawy. Pięknie udekorowany kwiatami był polowy ołtarz. To tradycyjnie dzieło pani Danuty Witkowskiej, jej rodziny i gospodyń z Borkowa, które ofiarowują na ten cel kwiaty.

Po Mszy św. nastąpiły wystąpienia okolicznościowe gości honorowych. W tym roku byli to przedstawiciele zaproszonych gości – Prezydenta, Premiera, Marszałka Województwa. Odczytali listy skierowane do organizatorów i uczestników spotkania.

Po tej części nastąpiła część ściśle wojskowa. Najważniejszą jej częścią był Apel Pamięci. Odczytała go pani major WP Agnieszka Królak. Oddana została też salwa honorowa. Tę część uroczystości zakończyło składanie wieńców i wiązanek u stóp pomnika oraz przemarsz kompanii honorowej i orkiestry.

Po zakończeniu uroczystości i przy ołtarzu uczestnicy spotkanie przenieśli się na nadwkrzańską skarpę i obejrzeli barwne i głośne wojenne “widowisko”.

W tym roku spotkanie w Borkowie było skromniejsze niż w latach ubiegłych. Przestrzegano reżimów sanitarnych. Skromniejsze były delegacje. Brakowało zwłaszcza pocztów sztandarowych. Wyrażano jednak dość głośno przekonanie, że kiedy zwyciężymy złowrogiego wirusa wszystko wróci do normy i będzie tak jak za dawnych lat bywało. A może i efektowniej, jak powiedział jeden z uczestników, który przy pomniku w Borkowie był już po raz 21.

Skromniejszy program i mniejsza ilość uczestników nie oznacza wcale, że mniej było pracy przy przygotowaniu całej uroczystości. Wysiłek organizatorów był znacznie większy. Wiele pracy włożyli pracownicy Urzędu Miejskiego głownie z Wydziału Administracji i Nadzoru pod kierunkiem pana Krzysztofa Milera i pracownicy Nasielskiego Ośrodka Kultury pod kierownictwem pana Marka Tyca. Uroczystość w Borkowie prowadził profesjonalnie pan Krzysztof Miler.

Andrzej Zawadzki,

fot.: Tomasz Zawadzki, Andrzej Zawadzki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *