Facebook

NASIELSK. Barwna cygańska biesiada

2017-06-16 10:17:34

Od 11 lat do nasielskiego Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II raz w roku przyjeżdżają reprezentacje domów pomocy społecznej z całej Polski, które w swej pracy terapeutycznej wykorzystują elementy barwnej cygańskiej kultury.

Nasielski DPS pełni w dziedzinie “cygańskości” rolę szczególną, można powiedzieć – wiodącą. Wyrazem tego jest podziękowanie, jakie w czasie tegorocznego Przeglądu otrzymała Agata Nowak – dyrektor nasielskiego DPS-u, pomysłodawczyni tej formy działalności terapeutycznej, jej główna propagatorka i organizatorka nasielskiej imprezy. Wyrazy wdzięczności pochodziły od nowodworskiego starosty, burmistrza Nasielska, a także marszałka województwa mazowieckiego.

Tegoroczny 11. już przegląd romskiej kultury odbył się 13 czerwca. Przez cały dzień na estradzie i przy ognisku odbywały się prezentacje dorobku poszczególnych placówek. Mieniły się w słońcu piękne cygańskie stroje, brzmiała cygańska muzyka i śpiew, wirowały taneczne pary, grupy i pojedyncze osoby w tańcu. Panowała radosna atmosfera nieudawanej przyjaźni i serdeczności.

Show skradła natomiast p. Pelagia ze swoim występem kabaretowym. Do tańca porwała między innymi burmistrza Nasielska i wicestarostę powiatu nowodworskiego (poniżej krótki filmik).

Kulminacyjnym punktem programu był występ Cygańskiego Teatru Muzycznego “Terno” z Gorzowa Wielkopolskiego.

Nasielski Przegląd to olbrzymie wyzwanie logistyczne. Dyrektor ma tutaj wsparcie nie tylko pensjonariuszy, ale i całej załogi, różnych instytucji i prywatnych firm. Impreza jest zawsze doskonale zorganizowana i przeprowadzona.

Hasłem przewodnim tegorocznego XI Przeglądu były słowa “Legenda cygańskiego taboru”.

red., fot. Andrzej Zawadzki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…