Naprawa dachu – popraw izolację swojego domu!
2018-12-10 1:08:59
Przyczyny wilgoci w domu
Umiarkowana wilgoć w domu jest czymś zupełnie normalnym. Para wodna w powietrzu pojawia się przy gotowaniu, w łazience podczas codziennych czynności higienicznych. Wytwarzają ją również sami mieszkańcy. Zdarza się jednak, że wilgoci jest zbyt dużo. Jest to niebezpieczne, ponieważ jej nadmiar może prowadzić do zawilgocenia ścian i powstania grzybów pleśniowych. Bardzo istotne jest to, aby zbadać, skąd pochodzi wilgoć i postarać się o wyeliminowanie przyczyny. Jeżeli wilgoć pochodzi z gruntu (dochodzi do kapilarnego podciągania wody), to nie wystarczy podjąć się działań osuszających budynek, ale trzeba wyeliminować przyczynę – należy zastosować izolację fundamentów W innym przypadku woda będzie systematycznie niszczyć fundamenty i mury doprowadzając do nieodwracalnych uszkodzeń. Najczęściej występujące powody wilgoci w domu to:
- Niewłaściwie wykonana izolacja domu – wyróżnia się izolację pionową oraz poziomą. Jeżeli są one nieodpowiednio wykonane, można zaobserwować pojawienie się wilgoci – najpierw w piwnicach, a później w całym budynku. Dochodzi do kapilarnego podciągania wody z podłoża. Mamy wtedy do czynienia z wilgocią kapilarną, albo z wilgocią higroskopijna pojawiającą się z powodu przez złą jakość materiałów budowalnych.
- Niewłaściwie wykonany układ wentylacji domu – nowe technologie sprawiają, że okna i drzwi są niezwykle szczelne. Jeżeli wentylacja w domu nie działa odpowiednio, wilgoć nie zostaje odprowadzana. Pojawia się wilgoć kondensacyjna, zwłaszcza na zimnych ścianach budynku oraz na suficie. Niewłaściwie wykonaną wentylację w domu można poznać po zaparowanych szybach.
- Problemy z dachem – uszkodzenie rynien, uszkodzone pokrycie dachowe prowadzą do przedostawania się do domu wilgoci. Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego należy jak najszybciej uporać się z problemem nieszczelności dachu.
Co z tym dachem? – czyli kiedy remont dachów jest konieczny?
Jednym z najczęstszych powodów zawilgoceń w domach jest nieszczelny dach. Nieszczelności mogą być spowodowane starym pokryciem, przerdzewiałą blachą. Nawet jeżeli pokrycie jest nowe, nie można wykluczać przecieków – pokrycie mogło zostać ułożone niezgodnie ze sztuką. Oprócz nieszczelnego pokrycia, mogą wyjść problemy ze źle wykonaną obróbką komina, kosza dachowego lub lukarn. Nieodpowiednio wykonana kalenica też może przysporzyć problemów. Trzeba pamiętać o tym, że materiały nawet najlepsze, ulegają eksploatacji, zwłaszcza jeżeli wciąż wystawione są na niekorzystne warunki atmosferyczne – ciepło, deszcz, promienie słoneczne, mróz, etc. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie sprawdzać dach, a w razie jakichkolwiek kłopotów wezwać fachowców, aby wykonali remont dachu, albo naprawę dachu. Remont dachów nie zawsze łączy się z bardzo dużymi kosztami – naprawa dachów może dotyczyć wyłącznie niewielkiej części, albo konieczne jest uszczelnienie. Koszt takich napraw nie jest duży, a zyskuje się gruntowne zabezpieczenie domu przed wilgocią.
Przyczyny nieszczelności dachów:
- Nieszczelne pokrycie dachu,
- Nieszczelne obróbki blacharskie,
- Brak wentylacji na poddaszu,
- Brak wentylacji ocieplonej połaci dachu,
- Wykorzystanie niewłaściwych materiałów podczas budowy domu
Jeżeli w Twoim domu pojawi się wilgoć, koniecznie skontaktuj się z profesjonalną ekipą. Fachowcy ocenią, skąd biorą się zawilgocenia i przedstawią rozwiązania oraz koszty. Warto poszukać sprawdzonej firmy, która ma doświadczenie i wykona wszystkie prace solidnie, zgodnie ze sztuką.
1 komentarz
A gdzie `w obecnych czasach fachową i rzetelną firmę szukać
Wszyscy fachowcy wyjechali na zachód , pozostały tzw lepy pasujące do programu USTERKA