Na urodzinach Chopina…

2018-02-28 1:54:29

Dzisiaj – 28 lutego – w Szkole Podstawowej w Wojszczycach – gm. Zakroczym, miała miejsce wyjątkowa pod każdym względem uroczystość. Uczniowie, rodzice oraz zaproszeni gości, świętowali 208 urodziny patrona wspomnianej szkoły – Fryderyka Chopina.

ADAM BALCERZAK

a.balcerzak@nowodworski.info

Dyrektor szkoły – Sebastian Koczanowski, a także pracujący w jego szkole nauczyciele, stanęli na wysokości zadania i przygotowali fantastyczną akademię, poświęconą wybitnemu muzykowi. Głównym organizatorem akademii było działające przy szkole Stowarzyszenie „Nasze Horyzonty”.

Na początku wystąpili młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej w Wojszczycach, którzy przedstawili scenkę z życia Chopina. Uczniowie pokazali w brawurowy sposób, jak Chopin stawiał swoje pierwsze kroki w swojej kompozytorskiej karierze.

Po uczniowskim przedstawieniu, przyszedł czas na kilka słów od gościa specjalnego. Na zaproszenie dyrektora Koczanowskiego, udział w uroczystościach wziął senator RP – Jan Żaryn, który przedstawił w dość ciekawy i interesujący sposób życiorys Chopina. Profesor Żaryn wyjaśnił młodym ludziom, czym jest tęsknota za krajem w wypadku Chopina oraz czym jest patriotyzm. Senator opowiedział uczniom o pracy prezydenta, premiera, a także swojej.

Po tym krótkim wykładzie, przyszedł czas na refleksję. Uczennice wyrecytowały patriotyczne wiersze, pomiędzy którymi, świetny koncert utworów Chopina, dał uczestnik konkursu chopinowskiego.

Po wspaniałej akademii, zostaliśmy zaproszeni na szkolne boisko, gdzie uczniowie mogli doświadczyć żywej lekcji historii, bowiem Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał”, pokazało najmłodszym, jak używano dział bojowych. Członkowie stowarzyszenia w interesujący sposób wytłumaczyli dzieciom, jak używano armat, demonstrując wybuch.

Po tej krótkiej, namacalnej lekcji historii, uczniowie wrócili do szkoły i otrzymali kolejną dawkę historycznej wiedzy, od członków stowarzyszenia. Dzieciaki mogły dotknąć broni, której się dawniej używało, przymierzyć historyczne stroje, a także posłuchać opowieści o dziejach naszego kraju.

Na koniec przyszedł czas na poczęstunek, przygotowany przez nauczycieli, jak również rodziców.

Stowarzyszeniu “Nowe Horyzonty”, Panu dyrektorowi Koczanowskiemu oraz nauczycielom przygotowującym akademię, gratuluję pomysłu na przygotowanie tej wspaniałej uroczystości i serdecznie dziękuję za zaproszenie.

AB

Comments

comments

2 komentarze

 1. Agnieszka Winnik odpowiedz

  Stowarzyszenie Artylerii Dawnej “Arsenał” było realizatorem części artyleryjskiej oraz wykładowo-pokazowej. Podane w niniejszym artykule dane są błędne. Stowarzyszenie Regimentow i Pułków Polskich nie miało nic wspólnego z niniejszym wydarzeniem.
  Proszę Redakcję o naniesienie stosownych poprawek i sięgnie po wiadomości do źródła – najlepiej organizatora imprezy.
  Agnieszka Winnik
  Prezes Stowarzyszenia “Nasze Horyzonty”

 2. Agnieszka Winnik odpowiedz

  Z przykrością stwierdzam, że zamieszczone w artykule informacje nie zostały podane w sposób rzetelny i wymagają uzupełnienia. Uroczysta akademia “Stulecie odzyskania niepodległości z Fryderykiem Chopinem” to przede wszystkim realizacja zadania publicznego, dotowanego przez Gminę Zakroczym, którego organizatorem było działające przy szkole Stowarzyszenie “Nasze Horyzonty”. Scenariusz imprezy oraz jej realizacja, pozyskanie środków na organizację wydarzenia, a także jego koordynacja to od początku do końca praca Stowarzyszenia “Nasze Horyzonty”.
  Dyrektor szkoły, nauczyciele, a przede wszystkim uczniowie uświetnili uroczystość przygotowując przedstawienie teatralne. Dyrektor, nauczyciele i pracownicy szkoły wspierali nasze działania, za co ogromnie im dziękujemy.
  Dziękujemy także wszystkim znakomitym gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

  Agnieszka Winnik
  Prezes Stowarzyszenia “Nasze Horyzonty”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *