Na tory wyjedzie 71 nowych pociągów KM

2017-10-14 9:06:10

Klimatyzacja, monitoring, Wi-Fi, prędkość nie mniejsza niż 160 km/h – takie parametry mają nowe pociągi Kolei Mazowieckich, które już w przyszłym roku zaczną kursować m.in. do Nowego Dworu i Nasielska.

W rekordowym przetargu, który ogłoszono w czerwcu br., wystartowało trzech producentów taboru: Stadler Polska, Newag oraz konsorcjum firm Pesa Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki. Ten pierwszy okazał się najatrakcyjniejszy pod względem kosztów utrzymania.

Wartość zamówienia na 71 pociągów to ponad dwa miliardy złotych. Składy mają jeździć między innymi na trasach Warszawa – Działdowo czy Góra Kalwaria – Czachówek – Warszawa – Modlin .

Nowe pociągi mają być jednoprzestrzenne i mknąć po torach z prędkością nie mniejszą niż 160 km/h. Będą wyposażone w nowoczesne drzwi wejściowe w systemie odskokowo-przesuwnym, klimatyzację, bezprzewodowy dostęp do internetu, a także wewnętrzny i zewnętrzny monitoring.

Będą też miały napęd z zastosowaniem silników asynchronicznych, platformy dla osób niepełnosprawnych, możliwość mocowania wózków inwalidzkich, dziecięcych i rowerów oraz toalety z obiegiem zamkniętym, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą też wyposażone w interkom umożliwiający kontakt pasażera z maszynistą w sytuacji awaryjnej oraz defibrylatory.

Pierwsze pociągi mają wyjechać na tory już w przyszłym roku, ostatnie – za pięć lat. Inwestycję dofinansuje Unia Europejska.

red./rynekkolejowy.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *