Na co zwrócić uwagę wybierając zarządcę nieruchomości?

2018-11-13 10:25:54
Wiele nowo powstałych wspólnot mieszkaniowych staje przed bardzo ważnym wyborem – jakiego zarządcę wybrać? Który z nich będzie skuteczny i rzetelny? Który sprawi, że na mieszkańców nie spadnie obowiązek szukania np. firmy sprzątającej osiedle, albo planowanie czy i kiedy zabezpieczyć plac zabaw przed zimą. Czym należy kierować się przy wyborze takiej firmy?

Kim jest zarządca?

Zarządca nieruchomości to osoba, która zajmuje się wszystkim, co związane jest z utrzymaniem i nadzorowaniem osiedla lub budynku, nad którymi sprawuje opiekę. Jego obowiązkiem jest to, aby nieruchomość była czysta, zadbana oraz żeby każda ewentualna usterka była zgłoszona deweloperowi. Zarządca zajmuje się także księgowością, pilnować on musi, aby wspólnota nie była zadłużona, a najlepiej, żeby na jej koncie zawsze znajdowało się coś na awaryjne naprawy, bądź opłaty.

Co dokładnie wchodzi w usługę zarządzania nieruchomością?

Istnieją firmy, które oferują kompleksowe zarządzanie nieruchomościami, dzięki czemu mieszkańcy nie martwią się o wiele ważnych spraw związanych z administracją budynków. Przykładem niech będzie pakiet firmy PMM Zarządzanie Nieruchomościami, która oferuje takie rzeczy jak między innymi: planowanie przyszłych remontów i konserwacji, wyszukiwanie i podpisywanie umów z podwykonawcami, zarządzanie księgowością wspólnot, egzekwowanie od dewelopera usunięcia usterek oraz dostęp do Strefy Mieszkańca – aplikacji pozwalającej na głosowanie przez internet i uczestniczenie w bieżących sprawach osiedla.

Doświadczenie kluczem do sukcesu

Tak jak w wielu kwestiach w życiu, przy wyborze zarządcy nieruchomości również bardzo często warto kierować się jego doświadczeniem. Firma, która zajmuje się tym od lat – PMM Zarządzanie Nieruchomościami obsługująca na terenie Warszawy, nie tylko wie co powinna robić, ale także przygotowana jest na wszelkie nietypowe sytuacje i problemy, na które natrafiła już w swojej historii. Bardzo ważnym plusem są również kontakty takiego zarządcy. Skoro jest on w tym biznesie od lat, zapewne zna najlepszych podwykonawców, co pozwala wynegocjować najlepsze stawki i warunki umowy. Kolejną zaletą jest również doświadczenie w kontaktach z deweloperami, którzy często mogą próbować uniknąć zobowiązań odnośnie reklamowanych wad i usterek, które to w innym przypadku naprawić musiałaby wspólnota.

Doświadczona i duża firma posiada również bardzo często inne usługi, tutaj przykładem ponownie będzie warszawska firma PMM Zarządzanie Nieruchomościami. Jak przeczytać można na ich stronie internetowej, firma ta oprócz samego zarządzania oferuje administrowanie nieruchomościami (bieżące kontrolowanie i obsługa), możliwość przejęcia całej kontroli i odpowiedzialności za nieruchomość poprzez zarząd powierzony, doradztwo oraz księgowość wspólnot.

Podsumowanie

Tak jak widać, jest wiele czynników według których możemy wybierać zarządcę nieruchomości. Dwiema najważniejszymi powinny być jednak kompleksowość usług (aby firma za to odpowiedzialna zajmowała się wszystkimi sprawami wspólnoty) oraz  doświadczenie na rynku, pozwalające na uzyskanie najlepszej możliwej obsługi nieruchomości.

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *