MODLIN TWIERDZA. Tak rodzi się historia!

2020-09-05 1:02:10

Co prawda historia tego miejsca toczy się od ponad dwustu lat, jednak teraz będzie można poznać ją w nowoczesnej formie i w niespotykanym na naszym terenie wymiarze. Już niedługo otwarcie pierwszego w pełni multimedialnego Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 w Twierdzy Modlin

Pierwsze zapowiedzi budowy muzeum pojawiły się już w roku 2018. W tej chwili prace budowlane są na finiszu, a nam udało się dostać do środka i dowiedzieć, jakie atrakcje szykują się dla zwiedzających. Centrum Edukacji Historycznej to projekt realizowany przez Fundację Nasza Historia wchodzącą w skład Grupy Konkret właściciela części terenu w Twierdzy Modlin przy wsparciu środków pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Cały projekt zakłada wybudowanie kilku oddzielnych jednostek muzealnych przedstawiających różne okresy z historii Twierdzy.

-Zaczęliśmy “od końca” z uwagi, że historia obrony Modlina z 1939 roku jest nam najbliższa i nierozerwalnie związana z polskimi dziejami, kiedy to polscy żołnierze walczyli o wolność ojczyzny. Pierwsza część wystawy jest zlokalizowana w Prochowni 197, czyli miejscu, z którego generał Wiktor Thommee dowodził obroną Modlina – powiedział nam Sebastian Sosiński, dyrektor obiektu.

– Dość długo trwały prace muzealnicze polegające na zebraniu oryginalnych artefaktów, ale też na możliwie jak najwierniejszym odtworzeniu replik mundurów, broni czy gabinetu generała, do którego będzie można wejść i poczuć się jak on sam podczas działań wojennych pod obstrzałem i bombardowaniami – dodał dyrektor.

W muzeum znajduję się kilka oddzielnych sal. Każda z nich zorganizowana jest w sposób bardzo przemyślany, gdzie przy pomocy efektów audiowizualnych będzie można obcować z historią. Odwiedzający będą mieć możliwość poznać dzieje sprzed osiemdziesięciu lat wszystkimi zmysłami. Dotknąć, wysłuchać, zobaczyć, spróbować strzelić do celu, zbudować pojazd z kloców, zrobić pamiątkowe zdjęcie i natychmiast przesłać je na swojego smartfona. Nie będziemy zdradzać wszystkich szczegółów i część atrakcji pozostawimy w tajemnicy, by tym samym rozbudzić ciekawość i zachęcić do odwiedzin muzeum. Jak zapowiadają organizatorzy preopening ma nastąpić 12 września br., a oficjalne otwarcie dwa tygodnie później. Wnioskując po zaawansowaniu prac jest to bardzo realne i tego dnia rozpocznie się nowa historia Centrum Edukacji Historycznej, które ma szansę stać się wyjątkowym miejscem na mapie Nowego Dworu Mazowieckiego.

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *