MODLIN TWIERDZA. Radna ufundowała „różową skrzyneczkę”

2022-09-14 2:41:04

Od rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Modlinie Twierdzy funkcjonuje „różowa skrzyneczka”, czyli miejsce, w którym uczennice mogą znaleźć artykuły higieniczne niezbędne podczas menstruacji oraz bezpłatnie z nich skorzystać


„Różowa skrzyneczka” to ogólnopolska akcja prowadzona przez fundację o tej samej nazwie. Projekt ma na celu walkę z wykluczeniem menstruacyjnym i tabu dot. tak naturalnego procesu w życiu kobiet jakim jest miesiączka. Poprzez swoje działania fundacja chce zapewnić powszechny dostęp do środków higieny w przestrzeniach publicznych, w szczególności w szkołach. Jak podają dane udostępnione na stronie fundacji blisko pół miliona osób w Polsce nie stać na zakup podpasek czy tamponów. 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć lekcyjnych z powodu braku zabezpieczenia podczas miesiączki. Aż 10% uczennic w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu.
Tym bardziej cenna jest inicjatywa radnej Justyny Paszkiewicz, która sfinansowała zakup „różowej skrzyneczki” wraz z zawartością. Każda osoba potrzebująca może skorzystać z tego, co znajduje się w skrzynce jak również pozostawić tam środki higieniczne, by wesprzeć bardziej potrzebujące koleżanki.
Koszt jednej skrzyneczki z zawartością to ok. 200 zł. Będę na bieżąco uzupełniała braki. Na rozpoczęciu roku szkolnego zaprosiłam do współpracy mamy i zachęcałam je również do innych wspólnych inicjatyw na rzecz młodszych koleżanek, małych kobietek – powiedziała nam radna J. Paszkiewicz.
Dodała, że ma zielone światło od Pani Dyrektor Emilii Napiórkowskiej, która zapewniła, że jest chętna do współpracy na rzecz edukacji w zakresie tematyki okołomenstruacyjnej oraz innych projektów dla dziewcząt wkraczających w dojrzałość seksualną. Pani Justynie należą się brawa. Tak niewiele trzeba, by dla kogoś rozwiązać problem, który mógł być nie do przebrnięcia. Liczymy, że za przykładem Pani Justyny pójdą inni radni i zechcą ufundować skrzyneczki w szkołach na terenie swojego działania. Wszystkie szczegóły dotyczące przystąpienia do projektu dostępne są na stronie www.rozowaskrzyneczka.pl
W naszym powiecie „różowe skrzyneczki” są też w szkołach podstawowych w Leoncinie oraz w Kazuniu Polskim.

M. Mianowicz,
fot. ZS-P nr 4

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *