Mieszkańcy w szponach śmierci

2018-06-24 9:13:16

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, w Jaskółowie – gm. Nasielsk – już niebawem może powstać największe w Polsce wysypisko śmieci. Mieszkańcy protestują, władza robi niewiele, wręcz utrudnia. Adam Mikucki – jeden z mieszkańców – prężnie działa. Gdyby nie on, być może nikt nie usłyszałby o planowanej inwestycji, a gmina byłaby już wymarłym miasteczkiem.

ADAM BALCERZAK

a.balcerzak@nowodworski.info

 

Jak już informowaliśmy, nasielska władza umywa ręce i nie dąży do tego, by pomagać mieszkańcom w rozwiązaniu tego poważnego problemu. Burmistrz, jak również dyrektor Nasielskiego Ośrodka Kultury, utrudniają informowanie o poszczególnych akacjach mieszkańców oraz o spotkaniach. Dobrym przykładem tego było to, że dyrektor NOK, poproszony o opublikowanie informacji o spotkaniu dotyczącym budowy wysypiska w Jaskółowie, z premedytacją odmówił twierdząc, że nie ma to żadnego związku z kulturą.

Spotkanie, które wniosło niewiele

14 czerwca w Niepublicznym Przedszkolu “Pod Fiołkami” w Nasielsku, miało miejsce spotkanie dotyczące planowanej inwestycji w Jaskółowie. Uczestniczyli w nim: burmistrz Nasielska – Bogdan Ruszkowski oraz starosta powiatu nowodworskiego – Magdalena Biernacka. Dla burmistrza to nie było zapewne łatwe spotkanie – mnóstwo niewygodnych pytań oraz żądań ze strony mieszkańców, z którymi włodarz musiał się zmierzyć. Padło mnóstwo obietnic, jednak do tej pory żadne z nich nie zostało zrealizowane.

Obiecanki, cacanki

Ruszkowski obiecał między innymi, że na stronie internetowej Urzędu Gminy Nasielsk, Nasielskiego Ośrodka Kultury oraz ich facebookach, pojawi się informacja o nagraniu programu dla TVP i każdej innej informacji dotyczącej spotykaniach mieszkańców w sprawie wysypiska. Padło również zobowiązanie, że w baszcie w centrum miasta, będzie dla mieszkańców dostępny punkt informacyjny o wysypisku, czynny w godzinach 8:00 – 20:00. Na stronie internetowej nasielsk.pl, mają pojawić się wszystkie dokumenty dotyczące wysypiska. Kolejną obietnicą było to, że burmistrz odsunie od procedowania dokumentów o Jaskółowie urzędników, którzy do tej pory te decyzje wystawiali ze względu na to, że nie są wobec tych dokumentów obiektywni. Burmistrz obiecał również, że urząd wydrukuje i pomoże w dystrybucji ulotek i plakatów, dotyczących planowanej inwestycji oraz zajmie się wykonaniem bilboardów poświęconych inwestycji. Ruszkowski zobowiązał się również umieścić na stronie urzędu ostrzeżenie dla ludzi, którzy chcą kupić ziemie, czy inne nieruchomości w gminie Nasielsk, że zagrożone jest to sąsiedztwem  największego w Polsce wysypiska oraz podstawić autobusy, które przywiozą i odwiozą mieszkańców na nagranie programu dla TVP w poniedziałek – 18 czerwca.

Jak się okazuje, były to tylko puste i nic nie znaczące obietnice, z wyjątkiem dwóch – autokary na poniedziałkowe (18 czerwca) zostały dla mieszkańców podstawione oraz opublikowano informacje tego dotyczące. Wszystko inne, było mówione przez burmistrza na tzw. “odwal się”. Adam Mikucki, który angażuje nasielszczan do wspólnego działania, próbował zmotywować burmistrza do wywiązania się z obietnic. Próżno jednak szukać nadziei. Nasielszczanin otrzymał takie odpowiedzi:

– Kasy na plakaty nie będzie – Burmistrz jej dać nie może…. Kasy na ulotki nie będzie – Burmistrz jej dać nie może…. Kasy na bliboardy nie będzie – Burmistrz jej dać nie może…. Punktu informacyjnego w Baszcie nie będzie – Burmistrz nie ma pracowników wolnych aby ich tam oddelegować… – napisał na swoim profilu na Facebooku.

Mieszkańcy poszli o krok dalej

W ubiegłą niedzielę (17 czerwca) w Popowie Borowym, miał miejsce bieg “Tropem Wilczym”. Popowo Borowe, położone jest bardzo blisko planowanej inwestycji. Podczas tej imprezy, mieszkańcy zorganizowali protest. Nie zabrakło banerów, wykonanych przez mieszkańców oraz ich dzieci, na których napisane było między innymi: “UWAGA! STREFA ZAGROŻENIA!”, “NIE CHCEMY BYĆ ŚMIETNIKIEM POLSKI”, “NIE DLA WYSYPISKA ŚMIECI W JASKÓŁOWIE”. Nie zabrakło oczywiście motywów trupich czaszek, czy śmierci.

Burmistrz usunął baner. Czuje się prześladowany?

Na parkingu przed Urzędem Gminy w Nasielsku pojawił się w ubiegły weekend baner, na którym napisane było “BURMISTRZU ZATRZYMAJ BUDOWĘ WYSYPISKA!! DOTRZYMAJ OBIETNICY”. Niestety w poniedziałek (18 czerwca) rano, baner zniknął. Zdaniem mieszkańców stało się tak, na rozkaz burmistrza. Czy Ruszkowski czuje się prześladowany przez swoich mieszkańców?

Będą strajkować w… SEJMIE?

Mieszkańcy są zdruzgotani. Szukają sposobów, by zapobiec planowanej inwestycji. Chwytają się wszystkiego. Ich kolejną propozycją jest strajk w siedzibie Sejmu RP. Czy dojdzie do skutku? Przekonamy się niebawem.

Ruszyła publiczna zbiórka pieniędzy

Adamowi Mikuckiemu, udało się znaleźć firmę rzeczoznawców majątkowych, w zespole której jest biegły sądowy. Firma proponuje zrobić dla mieszkańców ekspertyzę utraty wartości nieruchomości w strefie oddziaływania śmietniska. Opinia będzie zawierać również tendencję rynkową wartości nieruchomości, gdy powstanie wysypisko i jaka byłaby wartość za kilka lat, gdyby to wysypisko nie powstało. Opinia może być kiedyś dowodem w sądzie, w sprawie o wypłatę odszkodowania za utraconą wartość nieruchomości (ziemi, budynków) oraz ruchomości (wartość płodów rolnych) przeciwko Gminie Nasielsk, która ewentualnie nie zablokowałaby tej inwestycji. Kosz takiej ekspertyzy wynosi 11 tysięcy złotych brutto – połowa płatna w dniu podpisania umowy i druga połowa w dniu odbioru zlecenia. Jak szybko obliczył Adam Mikucki, Gmina Nasielsk liczy 20 tysięcy mieszkańców – to tylko 55 GROSZY na jednego mieszkańca. Do udziału w zbiórce, jako sponsorzy, zaproszeni są również lokalni przedsiębiorcy.

Kolejny protest

18 czerwca, pod obiektem, na którym planowana jest owa inwestycja, miał miejsce kolejny protest mieszkańców. Nasielszczanie w większości ubrani w czarne koszulki wyrazili swój wielki sprzeciw. W protest włączyła się również Ochotnicza Straż Pożarna, która na wozie bojowym umieściła transparenty z napisami “DZISIAJ CZYSTO I PACHNĄCO, JUTRO BRUDNO I ŚMIERDZĄCO” oraz “CHCEMY TUTAJ GODNIE ŻYĆ, A NIE W SMRODZIE ZGNIĆ”.

 

Czy protestujący mieszkańcy osiągną swój cel? Czy władza zacznie w końcu działać w kierunku zablokowania tej inwestycji?

AB

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *