Mieszkańcy mogą już pytać!

2015-11-04 12:52:02

W wakacje przewodniczący Rady Gminy Zakroczym – Piotr Serwatka wydał komunikat określający zasady zadawania pytań podczas sesji. Mieszkańcy z wyprzedzeniem – i na piśmie – musieli informować przewodniczącego o zamiarze zabrania głosu. Po trzech miesiącach Serwatka zmienił swoją decyzję

29 października podczas sesji Rady Gminy Piotr Serwatka – przewodniczący rady – przedstawił oświadczenie dotyczące komunikatu z 27 lipca w sprawie udzielania głosu osobom spoza Rady Gminy Zakroczym.

Celem wprowadzenia nowych zasad było zapanowanie nad porządkiem obrad sesji. Swoją decyzję Serwatka motywował tym, iż wcześniejsze posiedzenia rady były notorycznie zakłócane dyskusjami niezwiązanymi tematycznie z treścią obrad, co – zdaniem przewodniczącego – wprowadzało chaos i przedłużało czas trwania sesji.

Przewodniczący zrozumiał

Po trzymiesięcznych przemyśleniach przewodniczący zdał sobie sprawę z tego, że “w pewien sposób została ograniczona możliwość wypowiedzi mieszkańców, których intencją nie było przerywanie obrad, a przekazywanie istotnych informacji i uwag” – pisze Piotr Serwatka w swoim oświadczeniu.

Przewodniczący po starannym przeanalizowaniu wszystkich “za” i “przeciw” zniósł obowiązek wcześniejszego informowania na piśmie o zamiarze zabierania głosu podczas sesji. “Mam nadzieję, że zniesienie obowiązku wcześniejszego, pisemnego zgłoszenia tematu celem zabrania głosu w sprawach różnych, przyczyni się do skuteczniejszej komunikacji, wywoła merytoryczną dyskusję, a nie będzie jedynie narzędziem do zakłócania obrad. Liczę, że razem udowodnimy, że jest to dobra decyzja” – czytamy w oświadczeniu przewodniczącego.

Co na to mieszkańcy?

27 października Stowarzyszenie Powiatu Nowodworskiego FORUM i radny Rady Powiatu Nowodworskiego Marcin Ozdarski wystosowali pismo w sprawie niesławnej “notatki” przewodniczącego Rady Gminy Zakroczym do Wojewody Mazowieckiego, Prezesa Rady Ministrów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Dwa dni później Przewodniczący Rady Gminy zniósł obowiązek informowania z wyprzedzeniem o zamiarze zadawania pytań podczas sesji. Bożena Paradzińska – wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Powiatu Nowodworskiego FORUM zadaje sobie pytanie: “Czy pismo wystosowane przez SPN Forum miało wpływ na decyzję Przewodniczącego?”

Sam zainteresowany zapewnia, że nie. “Wydałem to oświadczenie w trosce o tych mieszkańców, którzy mieli problem, by dostarczyć pismo do gminy, ponieważ mieszkają daleko od niej” – wyjaśnia Piotr Serwatka.

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *