Metro w Warszawie – czy wiesz o nim wszystko?

2019-08-19 10:38:03
Jedyne w naszym kraju metro znajduje się w Warszawie. Chociaż jego budowę planowano rozpocząć już w Dwudziestoleciu Międzywojennym, na pierwszą przejażdżkę mieszkańcy stolicy musieli poczekać aż do połowy lat 90. Poznaj ciekawe fakty na temat naszej rodzimej kolei podziemnej.

 

Przedwojenne początki

Pierwsze plany budowy metra w stolicy zostały zaprezentowane kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – w 1925 roku. Wybuch drugiej wojny światowej sprawił, że do tematu wrócono dopiero w latach 50. Jednak i wtedy budowa nie została sfinalizowana. Pierwsze prace przy obecnie używanej linii metra, rozpoczęły się oficjalnie 15 kwietnia 1983 roku, a w pełni ukończono je dopiero 25 października 2008 roku. Warszawiacy musieli czekać prawie sto lat, na swoją nowoczesną kolej podziemną.

Dar Związku Radzieckiego dla Polski

Mało brakowało, a w darze od Związku Radzieckiego zamiast Pałacu Kultury i Nauki, naród Polski dostałby właśnie metro! Historycy wspominają o rozmowie, która miała się odbyć między Stalinem a Bierutem, podobno dyktator zaproponował trzy opcje prezentu: budowę osiedla mieszkaniowego, Pałacu Kultury, albo właśnie metra w stolicy. Polski Sekretarz Partii miał odpowiedzieć na tę propozycję następująco: „metro niepotrzebne, a osiedle możemy wybudować sami” [1]. Kto wie, gdyby Bierut podjął inną decyzję, Warszawiacy mogliby cieszyć się funkcjonalnym środkiem transportu już wcześniej.

Znak firmowy

Charakterystyczne, czerwone „M” na żółtym tle, które jest logo warszawskiego Metra i jednocześnie znakiem wskazującym wejście do przejścia podziemnego, zostało wybrane jako jeden z 130 projektów nadesłanych na konkurs. W 1983 roku Społeczny Komitet Budowy Metra wraz z redakcją Sztandaru Młodych zaprosili czytelników do przesyłania swoich propozycji. Oprócz prac zawodowych grafików, w konkursie wzięły udział również projekty zwykłych obywateli. Projekt konkursowy musiał spełniać szereg wymagań. Ostatecznie, osiem prac zostało przedstawionych w prasie, a czytelnicy mogli wybrać swoją ulubioną. Najwięcej głosów zebrał projekt Witolda Popiela, który jest wykorzystywany do dzisiaj [2].

Metro a miejska zabudowa

Z warszawskiego metra korzysta coraz więcej osób. Nic dziwnego – jest mniej awaryjne niż naziemna komunikacja miejska. Wszystkie perony są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i dla matek z dziećmi. Dobre połączenie z innymi dzielnicami miasta sprawia, że tamtejsze tereny są bardzo atrakcyjne – zarówno dla mieszkańców, jak i deweloperów rozbudowujących tkankę miejską stolicy. Nie dziwi zatem, że mieszkania przy metrze w Warszawie (np. takie jak tutaj) cieszą się coraz większą popularnością. Zwłaszcza w okolicy nowej, oddanej niedawno do użytku linii powstaje wiele budynków – zarówno biurowców, jak i nowoczesnych osiedli. Mimo iż warszawiacy musieli trochę poczekać na to udogodnienie – niewątpliwie jest to jeden z szybszych środków transportu w mieście, a możliwość mieszkania przy metrze w Warszawie to dobry sposób na ominięcie korków.

[1] Włodzimierz Tadeusz Kowalski: Walka dyplomatyczna o miejsce Polski w Europie: (1939–1945). Warszawa: Książka i Wiedza, 1979.

[2] Znak metra. W: Andrzej Rogiński: Bitwy o metro. Warszawa: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, 2008

 

Artykuł partnera

Comments

comments

1 komentarz

  1. Jeden z Wielu odpowiedz

    A czy przypadkiem wczoraj nie zakończyły się odbiory wschodnich stacji M2?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *