Matka Boska Częstochowska odwiedziła nasz powiat

2018-02-23 7:12:14

Parafie w naszym powiecie mają zaszczyt gościć kopię Cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz peregrynuje po diecezji warszawsko-praskiej od 2 września 2017 r. do 16 czerwca 2018 r. Do naszego powiatu zawitał 17 lutego br., a opuścił go w niedzielę – 18 lutego br.


Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęła się w sobotę, 2 września w Radzyminie. Nawiedzenie potrwa do czerwca 2018 roku. W tym czasie Matka Boża Jasnogórska w kopii swojego wizerunku odwiedzi 185 parafii oraz domy wspólnot zakonnych. W naszym powiecie peregrynacja zaczęła się 17 lutego w Parafiiśw. Apostołów Piotra i Pawła, a zakończyła się 18 lutego w Parafii pw. św. Michała Archanioła

Peregrynacja

Peregrynacja w Kościele katolickim to uroczyste przenoszenie albo przewożenie w celach kultowych relikwii, obrazów i innych przedmiotów kultu religijnego. Sam pomysł peregrynacji narodził się w 1956 r., gdy Cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej niesiony był w procesji po częstochowskich wałach. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. 12 października 1980 zakończył się I etap Nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce, a 4 maja 1985 w Drohiczynie, rozpoczął się II etap Nawiedzenia.

Peregrynacja w diec. warszawsko-praskiej

Peregrynacja w naszej diecezji rozpoczęła się w 300. rocznicę koronacji obrazu jasnogórskiego koronami ofiarowanymi przez Papieża Klemensa XI. Jednocześnie w tym czasie wierni wspominali stulecie objawień fatimskich. 16 czerwca 2018 r. (sobota) peregrynacja zakończy się. Tego dnia odbędzie się uroczysta procesja różańcowa z Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej do Parafii Najczystszego Serca Maryi oraz Eucharystia na Placu Szembeka i przekazanie Obrazu do kolejnej diecezji.

Obchody

Powitanie obrazu w parafii odbywa się ok. godziny 19, kiedy to do kościoła przyjeżdża specjalny samochód z kopią Cudownego obrazu Matki Boskiej. Następnie odbywa się jego powitanie oraz uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kościelnego dostojnika, Biskupa bądź Arcybiskupa. Po całej dobie adoracji obraz wędruje do kolejnej parafii.

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *