Matka Boska Częstochowska odwiedziła nasz powiat
2018-02-23 7:12:14
Parafie w naszym powiecie mają zaszczyt gościć kopię Cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz peregrynuje po diecezji warszawsko-praskiej od 2 września 2017 r. do 16 czerwca 2018 r. Do naszego powiatu zawitał 17 lutego br., a opuścił go w niedzielę – 18 lutego br.
Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęła się w sobotę, 2 września w Radzyminie. Nawiedzenie potrwa do czerwca 2018 roku. W tym czasie Matka Boża Jasnogórska w kopii swojego wizerunku odwiedzi 185 parafii oraz domy wspólnot zakonnych. W naszym powiecie peregrynacja zaczęła się 17 lutego w Parafiiśw. Apostołów Piotra i Pawła, a zakończyła się 18 lutego w Parafii pw. św. Michała Archanioła
Peregrynacja
Peregrynacja w Kościele katolickim to uroczyste przenoszenie albo przewożenie w celach kultowych relikwii, obrazów i innych przedmiotów kultu religijnego. Sam pomysł peregrynacji narodził się w 1956 r., gdy Cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej niesiony był w procesji po częstochowskich wałach. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. 12 października 1980 zakończył się I etap Nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce, a 4 maja 1985 w Drohiczynie, rozpoczął się II etap Nawiedzenia.
Peregrynacja w diec. warszawsko-praskiej
Peregrynacja w naszej diecezji rozpoczęła się w 300. rocznicę koronacji obrazu jasnogórskiego koronami ofiarowanymi przez Papieża Klemensa XI. Jednocześnie w tym czasie wierni wspominali stulecie objawień fatimskich. 16 czerwca 2018 r. (sobota) peregrynacja zakończy się. Tego dnia odbędzie się uroczysta procesja różańcowa z Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej do Parafii Najczystszego Serca Maryi oraz Eucharystia na Placu Szembeka i przekazanie Obrazu do kolejnej diecezji.
Obchody
Powitanie obrazu w parafii odbywa się ok. godziny 19, kiedy to do kościoła przyjeżdża specjalny samochód z kopią Cudownego obrazu Matki Boskiej. Następnie odbywa się jego powitanie oraz uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kościelnego dostojnika, Biskupa bądź Arcybiskupa. Po całej dobie adoracji obraz wędruje do kolejnej parafii.