LOTNISKO-MODLIN. Za 3 lata pociągiem na lotnisko

2019-02-28 7:33:51

Obecnie wygląda to tak: pasażerowie jadą z Warszawy pociągiem Kolei Mazowieckich, na dworcu w Modlinie przesiadają się do autobusu lotniskowego i w ten sposób dostają się na teren lotniska Warszawa – Modlin. Czy jest szansa, żeby wkrótce się to zmieniło i żeby można było dojechać pociągiem bezpośrednio do portu lotniczego? Okazuje się, że jest

Jak pisaliśmy w poprzednim numerze Tygodnika, modlińskiemu lotnisku grozi utrata płynności finansowej do końca 2019 roku. W związku z tą sytuacją trwa kryzys na linii lotnisko i Przedsiębiorstwo Państwowe “Porty Lotnicze” (PPL), które to przedsiębiorstwo jest udziałowcem spółki Port Lotniczy Warszawa – Modlin. Rozwiązaniem problemu miałaby być sprzedaż udziałów PPL oraz zniesienie jednomyślności w spółce i przyjęcie zasady zwykłej większości głosów.

Tymczasem na lotnisku planowana jest inwestycja w postaci budowy dworca kolejowego. Jazda Kolejami Mazowieckimi prosto na lotnisko ułatwi podróż wielu pasażerom. Jest to także jedna z ważniejszych inwestycji w Porcie Lotniczym Warszawa – Modlin.

Inwestycją zajmie się państwowa spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Chodzi o budowę 5 km zelektryfikowanej linii kolejowej.

Rozpoczęcie prac jest możliwe na przełomie 2020/21 r. Przewidywany czas budowy wynosi 24 miesiące” – powiedział dla Gazety Wyborczej, Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.

Pasażerowie pociągiem bezpośrednio do lotniska dojadą najwcześniej w 2022 roku.

Jak zapowiada wiceprezes lotniska w Modlinie Marcin Danił, powstanie stacja naziemna, która będzie się znajdowała po prawej stronie wjazdu na teren lotniska. Pojawi się również zadaszone przejście ze stacji na terminal. Stacji podziemnej nie będzie, bo mogłoby to nawet podwoić koszty budowy.

Dzięki inwestycji, czas przejazdu z centrum stolicy do lotniska w Modlinie skróciłby się do około 30 minut. Już Bareja twierdził przecież, że “podróż koleją skraca czas podróży pociągiem”. Na razie pozostaje nam czekać do roku 2022.

Joanna Lejtan

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *