Facebook

Live streaming – bądź online dla widzów!

2018-09-20 10:53:36

Dokładnie 23 kwietnia 2005 roku o godzinie 20:27, kilka dni po uruchomieniu polskiej wersji serwisu YouTube, opublikowano na nim pierwszy filmik pod tytułem „Mee at the zoo”. Film trwający zaledwie kilkanaście sekund załadował użytkownik Jawed Karim. Od tego czasu treści wideo w internecie zyskiwały na popularności. Dziś coraz większe znaczenie ma live streaming. Na czym on polega, jakie ma wymagania i funkcje do spełnienia?

 

 

Live streaming

Videomarketing jest częścią live streamingu, ale streaming można wykorzystywać również poza działalnością gospodarczą, głównie do rozrywki, a także transmisji wydarzeń sportowych czy w edukacji. Pod pojęciem live streamingu należy rozumieć transmitowanie video w czasie rzeczywistym, czyli na żywo. To usługa, która pozwala transmitować w internecie dowolne treści: eventy, koncerty, mecze, akcje marketingowe, a także indywidualnie tworzone prezentacje – show, w których na plan pierwszy wysuwa się wyrazista osobowość streamera. W ramach live streamingu twórcy mają możliwość interakcji z widzem, co czyni ich transmisję wyjątkową. Tego rodzaju rozrywka skutecznie konkuruje z telewizją konwencjonalną, a w młodszych grupach docelowych ma szansę wkrótce zacząć z nią wygrywać, o czym świadczy aż 3,5 mln odwiedzających serwis Twitch.tv (serwis live streamingowy) z Polski każdego miesiąca.

Najpopularniejsze platformy streamingowe

Portale społecznościowe wprowadzają usługi live streamingu dla urozmaicenia prezentowanych treści i zapewnienia konkurencji dla typowo live streamingowych serwisów. Wśród nich na uwagę zasługują:

  • Twitch.tv nie tylko dla graczy

Platforma do streamowania gier Twitch.tv powstała w 2011 roku i do dziś pozostaje jedną z najlepszych tego typu na świecie. Od początku dostępna była dla graczy i entuzjastów mediów. Oferuje przede wszystkim usługę live streamingu gier, ale można tu też wziąć udział w konkursach e-sportowych, muzycznych czy śledzić zwykłe czynności codzienne użytkowników. Z czasem Twitch.tv stał się platformą wszechstronną i interaktywną, a nie jedynie przeznaczoną dla graczy.

Jego atutem jest to, że użytkownicy nie płacą ani za oglądanie live streamingu, ani za udostępnianie relacji na żywo, choć muszą liczyć się z koniecznością sporadycznego oglądania reklam. Można ich uniknąć, korzystając z subskrypcji kanału lub odblokować ekskluzywną zawartość dostępną na Twitch Prime. Kosztuje to 12,99 USD miesięcznie, choć można skorzystać z 30-dniowej bezpłatnej wersji TRIAL. Właścicielem Twitcha jest Amazon.

  • Facebook Live – usługa transmisji na żywo

Portale społecznościowe wprowadziły do swoich usług live streaming, czego najlepszym przykładem jest Facebook Live, wdrożony w serwisie FB w 2015 roku. Dzięki temu serwis stał się jedną z najbardziej popularnych platform transmisji na żywo. Streamowanie na Facebooku jest bardzo proste – wystarczy uruchomić przycisk odpowiadający za rozpoczęcie streamu – czyli kliknąć w opcję „Transmisja wideo na żywo” na swoim profilu. To jedna z możliwych aktywności użytkownika. Facebook Live jest coraz bardziej popularny, całkowicie darmowy, choć streamy na żywo ograniczone są czasowo – można transmitować bez przerwy przez 4 godziny.

  • YouTube Live – serwis strumieniowy

YouTube ma ponad 6 milionów subskrybentów i szerokie portfolio treści strumieniowych na żywo. Platforma oferuje usługę YouTube Live. Początkowo transmisja strumieniowa była dostępna tylko dla wybranych partnerów. Dziś może z niej skorzystać każdy, kto ma co najmniej 100 subskrybentów, na dodatek również za pośrednictwem telefonu.

Z usługi YouTube Live korzystać można na swoim zweryfikowanym kanale, otwierając narzędzie „Studio twórców” i kartę „Transmisja na żywo”. Włączenie transmitowania na żywo po raz pierwszy może zająć do 24 godzin, ale później transmisję będzie można rozpoczynać od razu.

  • Smashcast – niezależna platforma do streamingu

W wyniku połączenia platform Hitbox i Azubu powstała jedna z największych niezależnych platform do live streamingu – Smashcast, która zajmuje się e-sportem.

  • Ustream – pionier w branży

Kiedy w 2007 roku swoją działalność rozpoczynał serwis Ustream, niewiele osób słyszało o live streamingu. Stworzono go właściwie dlatego, aby odpowiadać na potrzeby komunikacji wojsk z rodziną. Dziś Ustream oferuje webcasting, analitykę, transkodowanie chmury czy zarządzanie treścią. Korzystanie z Ustreama jest płatne.

  • Periscope od Twittera

Portale społecznościowe masowo wprowadzają do swoich funkcjonalności streaming na żywo. Twitter oferuje użytkownikom służącą do tego aplikację Periscope. Użytkownik może w dowolnej chwili rozpocząć transmisję swojego wydarzenia dla obserwatorów.

Wymagania dotyczące łącza internetowego

Przy korzystaniu z live streamingu w portalach społecznościowych i na przeznaczonych ku temu platformach użytkownik musi dysponować stabilnym łączem internetowym. Streamowanie polega na wysyłaniu strumienia danych do serwerów zewnętrznych, dlatego ważna jest prędkość uploadu w ofercie operatora internetu. Na przykład serwis Twitch.tv zaleca 4 Mb/s jako poziom wyjścia do udostępniania treści wideo najwyższej jakości. Przykładem oferty, która pozwoli na streamowanie w portalach społecznościowych jest propozycja UPC: http://www.upc.pl/internet/kup-internet/. W najniższym z pakietów za 49,99 zł miesięcznie można uzyskać prędkość download do 60 Mb/s, a upload do 6 Mb/s. To z pewnością wystarczy dla streamowania wydarzeń online i zapewnienia odbiorcom materiałów wysokiej jakości.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…