Facebook
Leoncińska grupa spacerowa – chodzą po zdrowie

2021-02-11 2:08:34

Aktywności można im pozazdrościć, spotykają się co niedzielę na skraju Puszczy Kampinoskiej i maszerują kilkanaście kilometrów w głąb lasu. Zaczęło się od spotkania dwóch miłośniczek “chodzenia z kijkami” nad Wisłą podczas rejsów Nadwiślaninem. Panie wymyśliły, że będą razem spacerowały po Puszczy, bo obie mają słabość do spacerów po lesie

Poznały się przy okazji działań Stowarzyszenia Enjoy Leoncin i obie prężnie i chętnie w nim działają. Małgorzata Rychter i Grażyna Jarząbek pierwsze spacery odbywały do słynnej leśniczówki, którą można zobaczyć w filmie “W lesie dziś nie zaśnie nikt”. Pomysł na tyle chwycił, że dołączali kolejni chętni. Grupa zaczęła przybierać na sile i dziś liczy już kilkanaście osób. W tym sezonie to morsowanie jest hitem, ale to nie znaczy, że kto nie morsuje ten próżnuje! Przed każdym spotkaniem Małgorzata starannie planuje trasę, pomaga jej w tym Paulina, która mapę Puszczy ma w jednym palcu i bez trudu odnajduje się w jej majestacie. Dziewczyny trasę mierzą, opisują i dają do zatwierdzenia trenerce grupy.

Nie ciągniemy kijków za sobą, plecy proste i brzuchy wciągnięte!

Grażyna jest doświadczoną instruktorką nordic walking i bardzo poważnie traktuje niedzielne treningi. Tylko prawidłowo przeprowadzone ćwiczenia dają pożądane efekty, a zwykły spacer z kijami zamienia się w intensywny i efektywny trening. Przypomnijmy, że nordic walking to specjalna technika maszerowania z kijami, która poprawia kondycję, odciąża kręgosłup i stawy, a przy okazji pozwala stracić zbędne kalorie. Uprawianie tej dyscypliny jest bezpieczne w pandemii. Bez problemu można zachować bezpieczne odległości, a w razie konieczności większą grupę można podzielić na mniejsze.

Puszcza przeżywa oblężenie spacerowiczów

Takie wiadomości można przeczytać ostatnio w internecie.

– Nikomu nie można się dziwić, że chce odetchnąć świeżym powietrzem – mówi Małgorzata.

– My mamy blisko do płuc Mazowsza, a mieszkańcy Warszawy po całym tygodniu pracy odkrywają Kampinoski Park na nowo. Wejścia i parkingi od strony Leoncina nie są tak oblegane, my nie narzekamy na tłok w Parku, zresztą serdecznie zapraszamy do naszej gminy nie od dziś – kwituje p. Małgosia. 

Stowarzyszenie Enjoy Leoncin, które ma w swoich zadaniach promocję turystyki na terenie gminy Leoncin od dawna pracuje nad turystyczną mapą gminy.

– Mamy wymyśloną koncepcję, zebrane materiały, zrobione zdjęcia, a teraz czekamy na ogłoszenie konkursu przez gminę Leoncin – zdradza nam Małgorzata.

Najbardziej wartościową stroną tego projektu jest to, że nad mapą pracują sami mieszkańcy gminy Leoncin. Nauczyciel historii p. Jarosław Kondrakiewicz i dwie młode dziewczynyposzukiwaczki zapomnianych i nieodkrytych śladów historii gminy Leoncin i okolic.

– Ta mapa będzie wyjątkowa, zaznaczymy na niej miejsca, które my znamy z dzieciństwa, a o których wiele osób nawet nie słyszało – opowiada nam Ewa, która wspólnie z Anetą uzupełniała spis nieoczywistych atrakcji, które znajdą się na mapie. Pomysł poparł wójt gminy Leoncin Adam Krawczak, który już od 2019 roku wspierał Stowarzyszenie przy pracy nad “Programem Współpracy Gminy Leoncin z organizacjami pozarządowymi” i zabezpieczył środki w budżecie gminy w 2020 roku na ten cel.

Budżet jest, pomysł jest – czekamy na zarządzenie wójta i konkurs

– Pandemia wstrzymała pracę nad projektami i konkursami, zmiana na stanowisku sekretarza gminy dopełniła reszty i przed nami powrót do wspólnych prac nad pomysłem mapy – mówi Małgorzata Rychter, koordynatorka projektu.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z sekretarzem gminy p. Bernardem Muchą i mamy nadzieję na to, że już niedługo nasza mapa ujrzy światło dzienne – podkreśla Małgorzata. Wzorem współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi może być gmina Zakroczym. Burmistrz wspomnianej gminy, Artur Ciecierski 26 stycznia tego roku podpisał zarządzenie w sprawie przyznania dotacji organizacjom pozarządowym. W tej gminie “Roczny program współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” realizuje się wzorowo. Czyżby w gminie Leoncin wciąż brakowało osoby, która pokierowałaby współpracą z organizacjami pozarządowymi?

Nowy projekt już się pisze

Stowarzyszenie ma szczęście do ludzi i dobrych pomysłów. Oprócz pomysłu na mapę w przygotowaniu jest projekt, który pozwoli rozwinąć się “Leoncińskiej grupie spacerowej”, wzmocni jej potencjał i otworzy przestrzeń do zaproszenia większej grupy mieszkańców do aktywności.

– Chcemy podzielić się naszą pasją i energią, czekamy na mniejsze restrykcje i środki na nasze działania – zdradza nam osoba zaangażowana w projekt. Grupa skupia nie tylko mieszkanki czy mieszkańców z gminy Leoncin. Na spacery uczestnicy przyjeżdżają z Kazunia, ale również z Choszczówki. Cotygodniowe relacje zamieszczane na stronie stowarzyszenia pokazują, jak wspólna pasja do aktywności łączy mieszkańców i gości, którzy odwiedzają gminę.

– Samorząd Województwa Mazowieckiego niedługo ogłosi konkursy. Tam złożymy naszą ofertę. Chcemy działać na rzecz rozwoju gminy i jej promocji. Nasze dotychczasowe działania świadczą o tym, że jesteśmy w stanie zdobywać dotacje i realizować zadania – mówi nam prezes Stowarzyszenia, Daniel Rutkowski.

Marzena Dobraczyńska

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *