LEONCIN. Zarośla i krzaki już na ulicach

2020-06-25 2:10:38

Gmina Leoncin w niemal 70% pokryta jest terenami zielonymi, jednak pasy drogowe zgodnie z prawem powinny być regularnie koszone i czyszczone, a z tym zarządca najbardziej zarośniętej drogi i chodnika, czyli powiat, nie śpieszy się

W najgorszym stanie jest droga powiatowa ciągnąca się przez całą gminę. Po ostatnich obfitych deszczach wyjątkowo wysoka i bujna trawa skutecznie utrudnia życie użytkownikom drogi powiatowej. Kierowcy, którzy zbliżając się do zakrętów w gminie Leoncin nie są pewni czy nie wyskoczy z nich jakieś zwierzę, bowiem trawy są już tak gęste i wysokie, że zaczynają również “wychodzić” na ulice i bez problemu schować może się w nich dorosła sarna.
Zgłosiła się do nas mieszkanka gminy, która zwróciła uwagę, że pobocza w tym roku nie były jeszcze koszone, a tereny przy Urzędzie gminy doczekały się koszenia zaledwie kilka dni wcześniej, ale też nie wszystkie.

Temat zarośniętych poboczy, chodników i nie tylko, został również poruszony na ostatniej sesji rady gminy Leoncin.

Chciałbym prosić panią radną o zainteresowanie się poboczami przy drodze powiatowej. Droga wojewódzka jest obkoszona, ale tutaj wystarczy, że kot wyjdzie przed samochód i jest bez szans. Naprawdę wygląda to fatalnie – mówił przewodniczący rady gminy Arkadiusz Kiełbasiński, do radnej powiatu Elżbiety Kapałki.

Obfite deszcze w ostatnich tygodniach spowodowały gwałtowny wzrost roślinności zwłaszcza przy drogach, przez co stwarza to zagrożenie dla ruchu drogowego, a pieszym utrudnia przemieszczanie się chodnikiem, który od drogi oddziela równie bujny pas zieleni.
Zarząd powiatu dopiero w tym miesiącu wyłonił firmy, które będą odpowiedzialne za utrzymanie zieleni przydrożnej w ciągu dróg na terenie powiatu. Jedno zamówienie obejmuje wycinkę zakrzaczenia z pielęgnacją drzewostanu. Tu bym poprosiła sołtysów i radnych o podanie szczególnych miejsc, aby nie zostały pominięte przy wycinaniu zakrzewień. Drugie zamówienie dotyczy koszenia poboczy drogowych, sama jeżdżę drogą powiatową do domu, więc widzę jak bardzo zarósł chodnik i nie ma za bardzo jak nim przejść, a co dopiero mówić o innych poboczach. Sprzątaniem pasów drogowych zajmie się inna firma. Miałam nadzieję, że powiat zleci to zadanie naszej gminie, bo lepiej wie, gdzie są problemy – mówiła radna powiatu, Elżbieta Kapałka.

Jak zwrócił uwagę wójt Adam Krawczak, drogi gminne są w dużo lepszym stanie technicznym niż powiatowe odcinki, jednak dla mieszkańców nie ma znaczenia do kogo należy droga, ale ważne jest to, by pozbyć się problemów.
Nie ulega wątpliwościom, że pozarastane chodniki i pobocza stwarzają nie tylko niebezpieczeństwo dla jej użytkowników, ale również są kiepską wizytówką samej gminy, choć to akurat zarządca danego pasa ruchu powinien być za niego odpowiedzialny i utrzymywać na nim porządek i bezpieczeństwo. Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie prac w ich gminie, dając upust swym emocjom również w mediach społecznościowych i w rozmowie z naszą redakcją.
Przecież to jest wstyd. Leoncin zawsze jest na końcu jeśli chodzi o jakiekolwiek prace czy to drogowe czy cokolwiek. A co my mieszkamy na końcu świata, że starostwo o nas zapomniało? Tak trudno przejechać kosiarką po poboczu? – pyta retorycznie pani Maria, jedna z mieszkanek gminy.
Mieszkańcy bardzo liczą na to, że tak prozaiczne prace jak koszenie poboczy, zostaną w końcu zrealizowane.
GM

 

Comments

comments

1 komentarz

  1. wesele w remizie to szit odpowiedz

    Dżunglowy klimat:) i widoki:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *