Facebook

LEONCIN. WTZ – jednak w Górkach, razem ze szkołą

2019-06-23 10:33:39

31 maja w nowodworskim starostwie podpisano umowę określającą warunki i wysokość dofinansowania kosztów utworzenia i działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pomiędzy Powiatem Nowodworskim a Fundacją Pomocy Dzieciom “A Kuku”

Placówka będzie dzieliła swoją lokalizację razem z uczniami w budynku Szkoły Podstawowej w Górkach, najprawdopodobniej na piętrze. Będzie realizowała zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia – na miarę jej indywidualnych możliwości.

Warsztat będzie obejmował terapią zajęciową 26. uczestników. Będą to zajęcia w pracowniach: dziewiarsko – krawieckiej, muzyczno – teatralnej, multimedialnej, zajęć codziennych i gospodarstwa domowego oraz rehabilitacyjno – rekreacyjnej. Prace związane z przygotowaniem obiektu do działalności rehabilitacyjnej zostały rozpoczęte 1 czerwca br. a planowane zakończenie przewidywane jest na dzień koniec listopada br. Rozpoczęcie działalności rehabilitacyjnej Warsztatu planowane jest na koniec grudnia br.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to 283 981,25 zł z czego powiat nowodworski pokryje ze środków PFRON koszty związane z utworzeniem Warsztatu o ogólnej wartości kwoty 198 781,00 zł z podziałem na koszty adaptacji oraz koszty wyposażenia placówki. Natomiast wkładem własnym Fundacji będą środki finansowe przeznaczone na prace adaptacyjne i wyposażenie oraz zakup samochodu dla uczestników Warsztatu w Górkach.

Przypomnijmy, że WTZ znajdować się będą w budynku Szkoły Podstawowej w Górkach, która oficjalnie nadal funkcjonuje. W lutym br. władze gminy Leoncin przeprowadzały rozmowy i debaty z rodzicami uczniów oraz gronem pedagogicznym o przekształceniu szkoły w filię SP w Leoncinie. W filii miałyby uczyć się dzieci tylko z klas 0-III, a nie jak dotychczas uczniowie wszystkich klas. Taka propozycja ze strony władz spotkała się z oporem grona pedagogicznego. Ostatecznie negatywna opinia z Ministerstwa Edukacji Narodowej o przekształceniu, zastopowała ten proces, a władze gminy Leoncin zaskarżyły opinię do sądu. Wobec powyższego w budynku nadal uczą się uczniowie wszystkich klas.

Red./fot. Powiat Nowodworski

Comments

comments

2 komentarze

  1. malkontent odpowiedz

    Powyższy tekst (anonimowy, a przecież ktoś to pisał) zawiera wiele nieścisłości, jest mało rzetelny, ale chwali wójta, acz niesłusznie. Zamiast likwidować szkołę, która miała najlepsze wyniki nauki nie tylko w gminie ale w powiecie, gdzie jest indywidualna opieka nad uczniem, uparł się aby ją zlikwidować. A mógł zmienić rejonizację. Szkoła jest ośrodkiem życia społeczności lokalnej. Zamkniecie szkoły to śmierć dla Górek, a ta miejscowość ma duży potencjał turystyczny. Zamiast ładować 300.000 zł w fundacje “A Kuku” powinien znaleźć pieniądze na rozwój turystyczny Górek, znacznie mniejsze pieniądze. Wykorzystać modę na eko-, agro- i aktywną turystykę, ale się uwziął że zlikwiduje szkołę.. i drąży temat. “Chłop żywemu nie przepuści”. Dlaczego o zamiarze wprowadzenia do szkoły podstawowej rehabilitacji niepełnosprawnych z fundacją “a kuku” nie rozmawiał z dyrekcją szkoły, z uczniami, rodzicami, spolecznością lokalną? – To nie jest demokrata, raczej dyktator i uzurpator. Niszczy dobrą szkołę. Nie napisano w artykule jaką cześć budynku szkolnego będzie zajmowała fundacja “a kuku” a jaką szkoła? – Szkoda. Większą część budynku zajmie fundacja a dzieci będą się gnieździć w kilku salach. Takiego wójta należałoby wywieżć na taczce.

    1. Realista odpowiedz

      Bzdury pan pisze. Poza tym, że w artykule sporo nieścisłości. Przed podpisaniem umowy najmu odbyły się liczne spotkania, również w szkole w której brały udział gmina, szkoła, rodzice, fundacja i inne osoby zainteresowane. Śmierć Gorek jest niemożliwa, ludzie mieszkają tam od zawsze i nie dozyjemy dnia kiedy zostaną wyludnione. Niemniej inwestycje tam ogranicza z cudem, park blokuje wiele mozliwosci, więc fajnie że trafila się organizacja która zainwestowała w starą szkołę i daje nowe możliwości i np miejsca pracy. Zawsze może być lepiej wiadomo, ale zawsze może być i gorzej. Co jeśli szkole by zamkneli i stała by pusta popadajac w rudere?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…