LEONCIN. Radi głosują za pomocą… tabletów

2019-10-06 7:29:47

Ciekawe technologiczne rozwiązanie dotarło i do gminy Leoncin. W minioną środę podczas sesji rady gminy, radni głosowali za pomocą tabletów

Tablety zostały sfinansowane i przekazane radnym w ramach realizowanego projektu eUrząd, który gmina realizuje wspólnie z kilkoma innymi gminami.

Od końca ubiegłego roku wymogiem we wszystkich gminach jest nagrywanie i transmisja na żywo wszystkich sesji rad w całej Polsce oraz głosowanie imienne za pomocą przycisków, a nie tylko poprzez podniesienie ręki, podobnie jak to ma miejsce w Sejmie czy Senacie. Wszystkie gminy w powiecie nowodworskim wprowadziły system głosowania radnych za pomocą przycisków wraz z rozpoczęciem nowej kadencji. Dla mieszkańców przekaz był zatem o wiele czytelniejszy, jeżeli oglądali transmisję na żywo, ponieważ często widzieli od razu jak reagowali poszczególni radni.

W gminie Leoncin głosowanie imienne odbywało się do tej pory na zasadzie listy, kiedy to każdy radny przy konkretnej uchwale był wyczytywany przez przewodniczącego z imienia i nazwiska. Radny musiał wtedy odpowiedzieć czy jest za, przeciw czy wstrzymuje się od głosu nad daną uchwałą.

W minioną środę uległo to zmianie i głosowanie odbywa się już teraz za pomocą tabletów, a wynik głosowania pojawia się od razu na rzutniku. Plusem takiego rozwiązania jest również to, że radni nie będą już otrzymywać papierowych wersji projektów uchwał, tylko wszystkie pliki z danymi i uchwałami, będą znajdowały się w systemie, do którego będą mieli dostęp w każdej chwili. W systemie można zaplanować również przerwę oraz kilkukrotnie sprawdzać obecność radnych na sesji.

GM/Red.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *