LEONCIN/POWIAT. Ceny za śmieci będą nadal rosły

2019-10-30 8:42:22

Niektóre gminy w naszym powiecie już muszą uchwalać nowe stawki za odbiór śmieci od nowego roku. Jak się okazuje, stawki za śmieci będą nadal rosnąć, ze względu na zbyt małą ilość Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, gdzie wywożone są śmieci

W gminie Leoncin stawki od nowego roku wzrosną odpowiednio z 14 zł na 26 zł, za śmieci segregowane oraz z 28 na 52 zł za śmieci komunalne. Przed podobnym wyzwaniem stoi gmina Zakroczym, gdzie jeszcze nie został rozstrzygnięte postępowanie przetargowe, jednak już teraz wiadomo, że stawki mogą być dwukrotnie wyższe.

W Leoncinie pojawiła się propozycja, aby sołtysi mogli zbierać opłaty zaśmieci oraz aby gmina założyła własną spółkę, do odbioru śmieci.

– Sytuacja jest bardzo skomplikowana. Po pierwsze polskie prawo nie pozwala w żaden sposób, abyśmy mogli obarczać państwa sołtysów jakimikolwiek czynnościami związanymi z poborem opłat za śmieci. Po drugie, jesteśmy zbyt małą gminą, abyśmy powoływali własny twór do odbioru odpadów. Natomiast tworzenie spółki w tak małej gminie, jaką jest Leoncin, gdzie po prostu na siebie nie zarobi, bo trzeba powołać zarząd, radę, księgowość, kupić samochody itd. Clou programu opiera się w tej chwili na RIPOK-ach (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych – przyp. red.), których w tej chwili jest za mało i określają one stawki odbioru za tonę śmieci. Rok temu było to 200 zł, a teraz jest to nawet 1000 zł za tonę śmieci w Polsce. Do tego dochodzą opłaty środowiskowe, które wzrosły 6-krotnie. Tak mała gmina, jak Leoncin nie ma szans, aby powołać spółkę, bo to będzie niegospodarność. Ustawa jasno wskazuje, że odbiór śmieci musi się samofinansować, a gminy nie mogą dokładać z budżetu. Nadal spotyka się czasem gminy, gdzie odbiór śmieci kosztuje mieszkańców 6-7 zł, ale za chwilę będzie to skok do 20 zł. Wszystkie gminy starają się urealnić te ceny od nowego roku. Niestety, tych RIPOK-ów nie będzie przybywało, a ceny na pewno będą wzrastać. Proszę się liczyć z tym, że pułap 30 zł za śmieci segregowane zostanie w przyszłym roku na pewno przekroczony – informował podczas sesji rady gminy Leoncin, mecenas Jacek Nieścior.

Słowa mecenasa nie napawają optymizmem, jednak prędzej czy później każda z gmin w naszym powiecie będzie stała przed tym samym problemem i pytaniem, jak długo i jak mocno będą jeszcze wzrastać opłaty za śmieci i kiedy skończy się cierpliwość samych mieszkańców?

EG

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *