LEONCIN. Pomimo pandemii, są cały czas razem

2020-05-30 12:53:31

Pandemia zatrzymała świat, niejedna firma i instytucja musiała wstrzymać lub ograniczyć działania, wiele z nich jednak znalazło sposób, by działać dalej, choć w nieco innym wymiarze. Do grona tych ostatnich zalicza się Fundacja a KUKU, która stara się stawić czoła nowej rzeczywistości. Załoga Fundacji robi wszystko, by nadal udzielać wsparcia swoim podopiecznym, ale także wspierać lokalną społeczność i mówiąc najogólniej, działać pełną parą!

Warsztaty terapii zajęciowej “WTZ w Sercu Kampinosu”, mające swoją siedzibę w Szkole Podstawowej w Górkach, w gminie Leoncin, podobnie jak inne placówki tego typu musiały zawiesić stacjonarne zajęcia. Nie znaczy to jednak, że w warsztatach nic się nie dzieje. Warsztaty działają, choć nieco inaczej niż dotychczas. Kadra postanowiła prowadzić zajęcia w formie online. Każdego dnia instruktorzy terapii zajęciowej widują swoich podopiecznych na ekranach telefonów i laptopów, dzięki czemu wzajemna tęsknota jest łatwiejsza do zniesienia, a uczestnicy utrwalają umiejętności, które zdążyli już nabyć i zdobywają nowe.

Okazuje się, że na odległość można tworzyć piękne rękodzieło, uczyć się obsługi komputera, czy też gotować pyszne posiłki. Jest przy tym mnóstwo śmiechu i dobrej energii. Uczestnicy angażują się w takie zajęcia z taką samą pasją, jak robili to na miejscu. To bardzo ważne, by nawet w tak trudnych warunkach, jakie stworzyła epidemia, nie przerywać rehabilitacji społecznej i zawodowej. Niemniej istotne jest również utrzymanie kontaktów towarzyskich, możliwość porozmawiania ze znajomymi i podzielnia się z nimi swoimi radościami i smutkami. Oczywiście wszyscy nie mogą się doczekać, aż zobaczą się w realu, ale możliwość skontaktowania się drogą online pomaga przetrwać czas izolacji. Efekty naszej pracy można zobaczyć na Facebookowym profilu warsztatów, wystarczy znaleźć WTZ W Sercu Kampinosu.

Co więcej, na wspomnianym profilu można też znaleźć mnóstwo rękodzielniczych arcydzieł do kupienia. Dochód ze sprzedaży rękodzieła przeznaczony jest na integrację społeczną uczestników.

Warto zaznaczyć, że w warsztacie jest jeszcze kilka wolnych miejsc i Fundacja a KUKU serdecznie zaprasza osoby z niepełnosprawnością, by do nich dołączyły. Warsztaty zapewniają rehabilitację społeczną i zawodową, nabywanie nowych umiejętności i wspaniałą atmosferę.

Aby zostać uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej należy spełniać poniższe warunki:

1. Wiek między 18 a 60 lat (kobiety) i 18–65 lat (mężczyźni)

2. Posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym

3. Posiadać wskazania do terapii (taki punkt powinien znaleźć się w orzeczeniu o niepełnosprawności)

Kontakt z Fundacją :

info@fundacjaakuku.pl

nr telefonu: 535 094 493

Działania Fundacji nie ograniczają się do zajęć prowadzonych przez łącza internetowe. Niedawno na serwisie youtube.pl ruszył kanał Fundacji a KUKU, na którym regularnie zamieszczane są filmy. Na ten moment są to filmy instruktażowe z zakresu obsługi komputera i internetu. Każdy z tych filmów zawiera pakiet bardzo przydatnych informacji, podanych w prosty i przystępny sposób. Filmy nagrywane są przez instruktorów WTZ, którzy wkładają w to wiele serca, to da się wyczuć nawet przez ekran monitora. Dzięki tej inicjatywie nie tylko podopieczni Fundacji a KUKU, a każda inna osoba może skorzystać z wiedzy przekazywanej przez instruktorów. Planowane jest stopniowe wzbogacanie treści zamieszczanych na tym kanale, kadra warsztatów nie zamierza zwalniać tempa. Chcą trafić do jak najszerszej grupy odbiorców, by móc robić coraz więcej dobrego! Załoga fundacji serdecznie zaprasza do odwiedzenia i subskrybowania ich kanału, Państwa obecność jest dla nich niezwykle ważna!

Fundacja a KUKU stara się pomagać nie tylko swoim podopiecznym, ale również być wszędzie tam, gdzie są potrzebni. Dlatego szyli maseczki, które dostarczali m.in. do Hufca ZHP w Nowym Dworze Mazowieckim. Spod igieł pań instruktorek wyszło kilkaset maseczek. Każdy zainteresowany może je też kupić, wystarczy zgłosić taką chęć na profilu facebook WTZ w Sercu Kampinosu.

Załoga Fundacji wierzy, że te trudne czasy niebawem się skończą i z nadzieją patrzy w przyszłość. Mają mnóstwo planów i deklarują, że zrobią wszystko, by się ziściły. Obiecują, że będą się rozwijać i że będzie się działo!

Magdalena Konopka

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *