LEONCIN. Oszuści na rynnę – wracają bardziej zuchwali, bo są bezkarni

2021-04-23 11:40:35

W październiku ubiegłego roku pisaliśmy o oszustach na tzw. rynnę, był to przypadek z terenu gminy Leoncin. Ostrzegaliśmy w ten sposób potencjalne ofiary naciągaczy. Co się zmieniło od tamtej pory? Otóż niewiele, bowiem ci którzy padli ofiarami metody na rynnę zostają z tym sami. Najgorsze, że wiedzą już w trakcie trwania oszustwa, że padli jego ofiarą. Nie pomaga wezwanie policji, zostaje strach i poczucie winy i kilkutysięczna strata finansowa. Oszuści doskonalą metodę, nie obawiają się konfrontacji ani z policją ani z sądem

Wracamy do tematu, bo po kilkumiesięcznym uśpieniu złodzieje wracają do gry. Po nagłośnieniu sprawy ze strachu przyczajają się, by w innym rejonie kraju znów uderzyć. Są bardziej bezczelni, zachłanni i bezkarni! Poszkodowani z naszego rejonu dziś już pomału zapominają o tamtym wydarzeniu z jesieni, pytają nas jednak dlaczego nie ma metody walki z tym rodzajem oszustwa? Media trąbią o metodzie na wnuczka, na policjanta, wiele portali rozpisuje się o poszkodowanych gwiazdach show-biznesu, które traciły pieniądze chroniąc się przed rzekomym atakiem hakerów. Temat rynien to nieznana metoda oszustwa? Otóż nie, we wcześniej wymienionych metodach nie widzimy oszusta, on nie widzi nas. Jego głos znamy tylko z telefonu, najczęściej nie wie gdzie mieszkamy, z naciągaczem na rynnę stajemy oko w oko, mało tego, jest ich przeważnie kilku, groźnie wyglądających osiłków. Znają nasz dom, wiemy jaki samochodem jeździmy, jakie mamy zwierzęta i zabezpieczenia w domu. Ilu poszkodowanych nie zgłosiło, że padli ofiarami dekarzy-oszustów, nie ma więc problemu?

Następna historia, następna przestroga

Przyjechali o 9:00 rano, elegancki samochód dostawczy – drabina dekarska na dachu. Padał wtedy deszcz, pan z obcym akcentem zadzwonił do drzwi i powiedział, że nasze rynny ciekną, a on ma atrakcyjną usługę dla nas – opowiada nam Czytelnik.

Wymiana wszystkich rynien miała wynieść 450 zł.

Niedługo podjechał następny samochód, błyskawiczny demontaż starych rynien i montaż nowych. Praca trwała około 3 godzin, poczęstowaliśmy ich kawą i herbatą – kontynuuje p. Antoni.

Z kilkuset złotych cena wzrasta do kilkudziesięciu tysięcy

Lider grupy fachowców zaczyna skrupulatnie wszystko podliczać i cena wzrasta… Nasz bohater już przeczuwa, że coś jest nie tak, negocjuje cenę. Cena spada – niestety pojawiają się groźby. O tym, że naciągacze czują się bezkarni świadczy fakt, że podpisują umowę z naszym Czytelnikiem, zgadzają się przyjechać po raz drugi wieczorem po resztę pieniędzy. Na prośbę pana Antoniego przyjeżdża syn i spotyka się z oszustami pod domem. Przyjeżdża policja, legitymują dekarzy – panowie mają w paszportach kolorową wkładkę w kilku językach rekomendującą ich jako dekarzy obwoźnych! Policja jest bezradna, twierdzi, że to sprawa cywilna – nie słyszeli o oszustach na rynnę, dekarze odjeżdżają spokojnie z kilkutysięcznym zarobkiem, bo ostatecznie godzą się łaskawie na sporą obniżkę ceny. Pół biedy, kiedy “fachowcy” rzetelnie wykonają swoją pracę. Najczęściej jednak są to partacze, którzy przy okazji wymiany rynien mają doskonały wgląd do naszego domu.

Zostają rynny – dowód na naiwność gospodarzy?

Nikt z naszych rozmówców nie słyszał wcześniej o tej metodzie. Zostają z nowymi rynnami, których nie planowali wymieniać i z poczuciem, że zostali ofiarami. Poszkodowani nie wierzą w sprawiedliwość, wolą przełknąć stratę i spać w spokoju. Zastraszeni boją się o własne życie i swoich bliskich.

– Kto się za nami wstawi, jak przyjadą pod nasz dom i będą grozić? Jakim prawem przebywają w Polsce, dlaczego uchodzą im te oszustwa na sucho? – pyta nas mieszkanka gminy Leoncin. My dziś nie odpowiemy na to pytanie, ale po raz kolejny przestrzegamy – nikt nam nie wymieni rynien w całym domu za kilkaset złotych – ta atrakcyjna cena proponowana przez dobrze ubranych dekarzy to cena 1 metra.

– Bądźmy mądrzy przed szkodą nie po szkodzie, nagłaśniajmy te oszustwa ile się da – mówi nam poszkodowana.

MD

Comments

comments

2 komentarze

  1. Kazik odpowiedz

    Niestety też się dałem nabrać dokładnie jak powyżej – jeden dostawczak żółty stary, drugi srebrny nowy trzech panów. Cena wzrastała szybko z 450 zł na 18 tys. Pokwitowanie / gwarancje bez pieczątki. Miała być po dopłaceniu bo brakowało mi do pełnej kwoty. Niby mam telefon ale po informacji, że policja jest bezradna, chyba nic nie zrobię. Mama w plecy kilka tysięcy i kiepską robotę

  2. anonim odpowiedz

    Kilkoro śniadych obcokrajowców przypominających z wyglądu Romów (cyganów) a podających się za Ukraińców grasuje w północno-zachodnim regionie Poznania i okolicach (Morasko-Suchy Las). Poruszają się ciemnoniebieskim, wręcz granatowym samochodem dostawczym marki Renault Trafic o numerach rejestracyjnych SB495CP (Bielsko-Biała). Dysponują własną drabiną i narzędziami. Naciągają staruszki na montaż metalowych rynien, po czym żądają 4000-5000 złotych zapłaty, chociaż początkowo mowa jest o kwocie rzędu 200 zł. Cała robota to w rzeczywistości jedno wielkie oszustwo, gdyż montują jedynie atrapę rynny, bez podłączenia do rynien pionowych (montowane są jedynie pseudo-złączki pod nową poziomą rynną, która nie ma żadnych otworów odpływowych), a więc bez faktycznego odprowadzania wody. Całość przebiega w dużym pośpiechu i niechlujnie, bez zważania na jakiekolwiek normy, co skutkuje uszkodzeniami dachów, takich jak zerwana papa czy ukruszony gzyms. Po takiej robocie faktycznie rynny nadają się tylko do wymiany, a i nie obejdzie się bez konserwacji dachu. O starych rynnach można zapomnieć, bo ulegają zniszczeniu podczas ich zrywania i zrzucania z wysokości. W rezultacie zostają po prostu połamane. Wszystko jest oczywiście załatwiane na słowo, brak pisemnej umowy i jakichkolwiek gwarancji czy choćby informacji o producencie materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *