LEONCIN. Niedziela w kinie – tylko w Leoncinie!

2020-10-28 1:47:40

Kolejne seanse w Kinie LEO za nami. Było muzycznie, baśniowo i romantycznie. Nie jest to pierwsze kino w Leoncinie. Historia lubi się powtarzać – mówią mieszkańcy gminy

W niedzielę, 25 października br., już po raz piąty, odbyły się seanse dla mieszkańców gminy Leoncin. Stowarzyszenie Enjoy Leoncin kontynuuje zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie przywołało wspomnienia o istniejącym kiedyś kinie w Leoncinie. O tę historię zapytaliśmy u źródła, czyli u osoby, która wtedy pracowała w Gminnym Ośrodku Kultury w Leoncinie i pracuje do dziś w Urzędzie Gminy Leoncin. Pani Katarzyna Dembska opowiada:

Kino działało w latach 1991-1993 r., czyli tuż po otwarciu Ośrodka Kultury w 1990 roku. Wyświetlaliśmy filmy dla młodzieży szkolnej m.in. Krzyżaków, bajki dla dzieci i filmy dla dorosłych. Był to wtedy prężnie działający ośrodek kultury. Występowali u nas: Andrzej Rosiewicz, Adriana Biedrzyńska, Witold Pyrkosz i Jan Pietrzak. Ośrodek przetrwał do 2000 r. – mówi pani Katarzyna.

Był to efekt zmian w zarządzaniu tymi ośrodkami. W całej Polsce w latach 1989-1991 zapoczątkowano proces decentralizacji zadań publicznych z zakresu kultury. Gminne samorządy nie były w stanie finansować ośrodków kultury.

Najstarsi mieszkańcy gminy pamiętają również, że filmy wyświetlane były w latach 70-tych, dokładnie w tym samym miejscu. Tradycja filmowa, nie jest zatem nowa.

Teraz mimo dostępności filmów na DVD, organizatorzy mają nadzieje, że zachęcą mieszkańców do wspólnego spędzenia czasu.

– Traktujemy spotkania z mieszkańcami jako rodzaj integracji. Chcemy ożywić to miejsce i zachęcić ludzi do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych tu gdzie mieszkają. Realizujemy projekt w trudnym czasie, liczymy na wsparcie, ale również na wyrozumiałość wobec wprowadzonych ograniczeń – mówi prezes Stowarzyszenia Enjoy Leoncin, Daniel Rutkowski.

Następne pokazy 8 listopada, zakończenie 22 listopada. Serdecznie zapraszamy!

Marzena Dobraczyńska

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *