Facebook
LEONCIN. Dwie nowe inwestycje drogowe

2021-05-20 12:50:14

W ostatnim czasie zaniepokoił mieszkańców i turystów kolor i stan drogi do Zamościa na terenie gminy Leoncin. Czerwony nalot pojawił się po poprawkach w dotychczasowej nawierzchni. Ponieważ droga ta znajduje się na terenie KPN inwestycja czeka na zakończenie okresu lęgowego ptaków i dopiero po 1 sierpnia zostanie nałożona asfaltowa nakładka

Inwestor, czyli gmina Leoncin posiada oczywiście wszystkie pozwolenia i dokumenty, nie ma więc powodu do niepokoju. Zapytaliśmy wójta gminy Leoncin Adama Mirosława Krawczaka, który potwierdził, że po zakończeniu okresu ochronnego 950 metrów asfaltu od drogi powiatowej – do jazu na Łasicy zostanie położone według planu.

Przeciwnicy asfaltu kontra wygoda mieszkańców

Przypomnijmy, że w 2018 roku położenie asfaltu na tzw. Wilkowskiej Drodze wzbudzało wiele emocji wśród mieszkańców i miłośników przyrody. Słychać było głosy o zagrożeniu dla zwierząt i obszarów chronionych w Parku, ale mieszkańcy z kolei nie mogli się doczekać kiedy bez kłębów kurzu dojadą z Leoncina do Górek lub Dąbrowy. Jak widać po wielu latach, inwestor wywiązał się z postawionych wymagań, nie docierały do nas informacje o rozjechanej zwierzynie, a głosy mieszkańców są na ogół pozytywne.

– Droga ta umożliwia nam dostanie się do centrum gminy w cywilizowany sposób, a liczne zakręty uniemożliwiają rozwijanie nadmiernych prędkości. Zdarzają się oczywiście szaleńcy, którzy nie stosują się do znaków drogowych, ale zdarza się to częściej w weekendy – mówi nam pani Katarzyna mieszkanka Górek.

Droga z Nowin w kierunku Piasków Królewskich

Następną planowaną inwestycją jest nakładka asfaltowa na drodze od Nowin w kierunku wejścia do Kampinoskiego Parku Narodowego w Piaskach Królewskich. Tu ma powstać 420 metrów drogi od drogi powiatowej do zakrętu. Czy powstanie dalsza część inwestycji, bo zabraknie drugie tyle asfaltu? Zapytaliśmy wójta gminy. – Najpierw musimy uregulować sprawę gruntów z prywatnymi właścicielami, kiedy to będzie nie mogę obiecać – odpowiedział. Na pewno więc poprawi się komfort dojazdu do posesji mieszkańcom przy tej drodze, turyści wjeżdżający od strony Nowin na żółty szlak na lepszą drogę muszą poczekać.

W czasie pandemii Puszcza przeżywa oblężenie

Obie drogi służyć będą i mieszkańców i turystom, bo przy zwiększeniu ruchu turystycznego w KPN, wielu wypoczywających wybiera wejścia od strony gminy Leoncin. Zapytaliśmy w Kampinoskim Parku Narodowym o wzrost ruchu turystycznego na terenie Parku w czasie pandemii.

– Szacujemy, że w ubiegłym roku park odwiedziło ok. 1,3 mln osób, co oznacza wzrost liczby odwiedzających o ok. 30 % w stosunku do lat ubiegłych! – odpowiada pani Małgorzata Mickiewicz, zastępca dyrektora KPN – Najchętniej odwiedzane są miejsca w pobliżu Warszawy, tj. okolice: Lipkowa, Izabelina, Truskawia, Dziekanowa Leśnego, Łomianek oraz Granica i Roztoka. Turystom chcącym odwiedzić Park od strony Leoncina polecamy malownicze, leśne szlaki żółty i zielony,

Czy otwarcie granic i luzowanie obostrzeń podtrzyma zainteresowanie odpoczynkiem w Puszczy – czas pokaże. My wraz z panią Małgorzatą Mickiewicz przypominamy:

– W Kampinoskim Parku Narodowym dozwolona jest turystyka piesza i rowerowa. Poruszać się można wyłącznie po szlakach turystycznych i drogach publicznych. W parku można przebywać od świtu do zmierzchu.

Marzena Dobraczyńska

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *