LEONCIN. Czas płynie, a gaz nadal nie…

2020-11-19 11:54:57
Gaz popłynie za 3 lata – takie deklaracje słyszeli mieszkańcy gminy Leoncin w 2018 roku. Spotkanie z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa w sprawie gazyfikacji gminy Leoncin, zainteresowanie tematem było duże. Czy termin uruchomienia gazociągu, czyli 2021 r. zostanie utrzymany?
14 maja 2018 roku odbyło się w Świetlicy wiejskiej w Leoncinie spotkanie z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa w sprawie gazyfikacji gminy, zainteresowanie tematem było duże.

Można było wtedy przeczytać na stronie Urzędu Gminy, że: “To efekt umowy zawartej w ostatnich dniach przez Gminę Leoncin z Polską Spółką Gazownictwa. PSG zobowiązała się do 1 października 2021 r. wykonać przyłącza budynków mieszkalnych oraz pozostających w zarządzaniu Gminy. Do sieci gazowej podłączone zostaną m.in. Szkoła Podstawowa w Głusku i Leoncinie, budynek Urzędu Gminy oraz budynek po Posterunku Policji. List intencyjny w sprawie złożyła również firma Lukullus. Podłączenie naszej Gminy możliwe jest dzięki modernizacji nitki gazociągu biegnącego z kierunku gminy Leszno. Jak już informowaliśmy wcześniej trasa budowy prowadzić będzie od Cybulic przez Stare Grochale wzdłuż drogi wojewódzkiej Nr 575, w Nowych Grochalach skręci w drogę gminną Nr 240229W (tzw. “Schetynówka”) do drogi powiatowej Nr 2401W. Następnie wzdłuż tej drogi przez Głusk, Leoncin, Nowy Wilków, Stare Polesie do Nowin i dalej w kierunku Gminy Brochów. W drugim etapie planowana jest rozbudowa sieci gazowej na pozostałe miejscowości, w których będą zainteresowani mieszkańcy”.

Gdzie “ulotnił się” gaz? Pierwsze kroki z tym pytaniem skierowaliśmy do wójta gminy Adama Mirosława Krawczaka.

Gmina zawsze chętnie pomaga i wspiera nowe inwestycje na terenie gminy. Jesteśmy w stałym kontakcie z Polską Spółką Gazownictwa, wiem że jest problem na etapie prac projektowych – odpowiedział nam wójt.

Zwróciliśmy się również bezpośrednio do Polskiej Spółki Gazownictwa.

Obecnie trwają prace projektowe dot. gazyfikacji gmin Leoncin i Brochów, ale termin ich wykonania, planowany do 20.02.2021 r. jest zagrożony, ponieważ PSG otrzymała decyzję odmowną od Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie na lokalizację sieci gazowej w pasie drogi wojewódzkiej w miejscowościach Kazuń Polski, Cybulice Małe i Stare Grochale. Od tej decyzji PSG złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, ale do dzisiaj nie dostała decyzji o terminie rozpatrzenia sprawy. (Odpowiedź z dnia 5.11.2020 r.). Polska Spółka Gazownictwa traktuje rozwój sieci gazowej jako zadanie strategiczne i jest zainteresowana rozbudową sieci gazowej na terenach obecnie niezgazyfikowanych. Przy czym gazyfikacja będzie możliwa przy spełnieniu kryteriów technicznych i ekonomicznej inwestycyjny opłacalności inwestycji. Proces jest prowadzony sukcesywnie – informuje Radosław Jankiewicz, Rzecznik Prasowy Spółki.

Zapytaliśmy również o to, czy spółka posiada aktualne informacje na temat chętnych odbiorców indywidualnych gotowych do przyłączenia się do sieci.

Informacje dotyczące procesu przyłączania nowych odbiorców do sieci gazowej opisany

jest na stronie internetowej PSG www.psgaz.pl w zakładce “Dla Klienta” – “Przyłączenie do sieci gazowej”. Potencjalne spotkanie przedstawicieli PSG z mieszkańcami ww. gmin będzie możliwe po zakończeniu pandemii koronawirusa COVID-19. Obecnie możliwe są jedynie spotkania z przedstawicielami gminy, które mogą być zorganizowane w formie zdalnej – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

Dotarliśmy do gospodarstwa, które już nie czeka na gazociąg.

Do tej pory ogrzewaliśmy dom propanem, teraz przyszedł czas na wymianę pieca. Zdecydowaliśmy, że nie będziemy czekać na gaz ziemny. Brak informacji o postępach inwestycji zniechęcił nas dodatkowo. Zdecydowaliśmy się na zakup i instalację pompy ciepła – mówi mieszkaniec gminy Leoncin.

Jeśli kolejne gospodarstwa będą rezygnowały z planów o podłączeniu do gazociągu, będą montowały nowe źródła ogrzewania, inwestycja w naszym regionie nie spełni swojej funkcji. Przypomnijmy, że obecnie trwa rządowy program “Czyste Powietrze”. Skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, a także osób dopiero planujących budowę domu. Realizacja programu potrwa dziesięć lat (2018-2029), a jego łączny budżet wyniesie 103 mld zł.

Dofinansowanie można otrzymać m.in. na kotły gazowe kondensacyjne, które spełniają warunki dopłat. Jeżeli mieszkańcy wymienią w tym czasie swój stary piec na pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne czy piec na pellet, zainteresowanie podłączeniem do gazociągu może maleć. Systematyczne informowanie mieszkańców o postępach inwestycji ułatwi planowanie domowego budżetu i nie będzie potrzeby, by tworzyć niepotrzebne pytania. My do tego tematu wrócimy na pewno.

Marzena Dobraczyńska

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *